Administration 

Hvad arkiverne gemmer

I de statslige arkiver ligger tusindvis af sagsakter om danskere, der opererede under både Anden Verdenskrig og Den Kolde Krig. Oplysninger om alt fra sexuelle tilbøjeligheder over stikkerpenge til svagt funderede mistanker er gemt for offentligheden. Men

Dokumenterne er så hemmelige, at Politiets Efterretningstjeneste ikke engang vil oplyse, hvor i landet tjenesten opbevarer sine hemmeligheder fra Den Kolde Krig.

»Det er ikke den slags arkiv, hvor forskerne kan gå langs hylderne og vælge det ud, som de synes er interessant.«

Det er alt, hvad Thomas Wegener Friis, adjunkt ved Center for Koldkrigsstudier, vil sige om sine besøg i koldkrigsarkiverne. Kun forskere og den såkaldte PET-kommission kan få adgang til dele af arkiverne, der på dette hemmelige sted opbevarer efterretningssager om et ukendt antal danskere, som under Den Kolde Krig blev mistænkt for at have kontakt til fjenden på den anden side af jerntæppet.

I sidste uge angreb historiker Bent Jensen journalisten Jørgen Dragsdahl for at være russernes spion efter at have været i PET s arkiv. Siden har debatten raset. For i de danske arkiver ligger titusinder af sagsakter mod danskere, der enten under Den Kolde Krig eller under Anden Verdenskrig holdt med de forkerte – eller bare var mistænkt for at gøre det.

Men hvad ligger egentlig gemt i de danske arkiver? Sandheden om de mange danskere, der samarbejdede med truende overmagter – eller brændemærkninger af uskyldige, som var endt i nabokonflikter?

Svaret er: Begge dele.

Peer Henrik Hansen, ph.d-studerende ved RUC, fik adgang til koldkrigsarkiverne, da han var med til at skrive Koldkrigsudredningen i 2005, og han fortæller, at kontakt til en østdiplomat var nok til at oprette en personsag i arkiverne.

»Tre ud af fire diplomater, som var i Danmark i perioden, var nemlig udsendt af deres efterretningstjenester for at hverve agenter og indsamle oplysninger,« fortæller Peer Henrik Hansen.

Hillingsø under lup

Mistænkeliggørelsen af danskere fandt sted overalt. Også inden for den danske hær var man meget opmærksom på, om ansatte blev rekrutteret af fjenden. Pensioneret generalløjtnant Kjeld Hillingsø oplevede selv at komme under lup i Forsvarets Efterretningstjeneste.

»Alkoholikere eller folk med gæld ansås som lette ofre. Jeg oplevede selv, at der blev sat spørgsmålstegn ved min gæld, fordi jeg havde købt hus. Så sensitive var de,« siger han.

Hillingsø husker også en mand, som blev smidt ud fra Forsvarsministeriet, fordi hans kone havde ansat en tjekkisk rengøringskone.

»Hvis du forelskede dig i en pige bag jerntæppet, kunne du være 100 procent sikker på, at de lokale efterretningstjenester opførte dig som spion i deres arkiv. Men det betyder ikke, at personen nødvendigvis var spion,« siger Hillingsø.

Stikkerne fra krigen

Modsat under Den Kolde Krig var der et voldsomt retsopgør efter besættelsen i 1945, og i Rigsarkivet ligger omfattende sagsmapper mod dem, der samarbejdede med tyskerne, fortæller Poul Olsen, konsulent i statens arkiver.

»Modstandsbevægelsen indsamlede kassevis af oplysninger for at undgå borgerkrigslignende tilstande, hvor man efter befrielsen skød dem, som man troede var nazister«, siger han.

Mistænkte stikkere er også opført. Hvis der blev overført penge fra tyskerne til en dansker via Nationalbanken, noterede modstandsbevægelsen det. De cirka 6.000 danskere, der tog til Østfronten og kæmpede for Hitler, har også sager, og det samme har de, der var medlemmer af nazistpartiet i krigsårene. Men også sagesløse danskere er havnet i arkiverne.

»Arkiverne rummer mange nedskrevne rygter. Hvis en mand var havnet i en nabostrid, kunne naboen stå i Super Brugsen i Nørre Snede og fortælle, at manden var nazist, og det blev også rapporteret,« siger Poul Olsen.

Han anslår, at der i alt står mellem 40-50.000 kort med sager om danskere, der under Anden Verdenskrig blev mistænkt for at samarbejde med tyskerne.

Historiker Claus Bundgård Christensen fra RUC har flere gange gravet i arkiverne med informationer om besættelsestiden og fortæller, at der både findes psyko­lograpporter med intime oplysninger af folks seksuelle tilbøjeligheder og informationer om erhvervsfolk, der snød og bedrog.

»Der ligger meget personfølsomme oplysninger med de mest intime detajer i folks privatliv. Derfor kan man gennem arkiverne få et dybt indblik i folks liv og levned,« siger han.

Historiker Niels Wium Olsen fra Aarhus Universitet fortæller, at arkiverne også rummer informationer om purunge piger, der kastede lange blikke efter tyske soldater – og dokumenter, der blev udvekslet mellem den danske og den tyske stat under krigen.

Fakta er, at de danske arkiver er lukket for dødelige danskere. Er man pårørende, kan man få visse oplysninger fra Rigsarkivet, ligesom historikere kan søge om adgang.

Stram lov

Men den danske arkivlov har i årevis været en af verdens mest restriktive i forhold til for eksempel Sverige og Norge, hvor man kan søge aktindsigt i egne sager. Det samme gælder i Tyskland, hvor Stasi-arkiverne blev åbnet efter genforeningen.

Ifølge den danske arkivlov kan sagsakterne fra Den Kolde Krig frigives 75 år efter sagen blev lukket. For Anden Verdenskrig er der en beskyttelsesperiode på 80 år. Nogle er af den opfattelse, at alt materialet skal være tilgængeligt, fordi vi kun på den måde får en fri og åben debat, mens andre mener, at åben adgang til arkiverne vil blive en offentlig gabestok, hvor tusindvis af danskere på mere eller mindre sandt grundlag står anklaget for landsskadelig virksomhed. Men burde arkiverne give fri adgang til alle nysgerrige?

Poul Olsen fra statens arkiver afviser idéen.

»Vi skal bevare dokumenterne, så vi kan lave god historisk forskning, men vi må undgå at lave et Big Brother-samfund, hvor alle kan finde alle oplysninger om alle, hvis de ønsker det,« siger han.

Både Niels Wium Olesen og Claus Bundgård Christensen advarer også mod ukritisk at slå dørene op.

»I et demokratisk samfund er det vigtigt med en gennemsigtighed, men hvis den bliver absolut, så risikerer vi, at den ryger ud med badevandet, for så kan det være, at mange ting i fremtiden aldrig når frem til arkiverne,« siger Niels Wium Olesen.

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Røs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen

Familie ved stranden
Sundhed

Har du mistet en kær? En ferie kan vælte læsset