Administration 

Frank Jensen rystet over afslørende tal om social dumping: "Helt utilstedeligt!"

Henter afspiller ...
Københavns overborgmester Fransk Jensen med slips og sikkerhedshjelm på kontrolbesøg mod social dumping på Bellahøj Skole i København. Foto: Gitte Redder, Avisen.dk

Nyt team mod social dumping i Københavns kommune afslører snyd og underbetaling i 165 sager.

Grov underbetaling. Ingen løn for overarbejde. Fusk med timetal.

Københavns Kommune har det seneste år oprustet i kampen mod social dumping og afdækket hele 165 tilfælde af social dumping.

Det er rekordmange tilfælde af social dumping, som forarger overborgmester Frank Jensen (S).

- Jeg er overrasket over, hvor udbredt social dumping er. Det er alt for meget og helt utilstedeligt! 

Fra årsskiftet oprustede København med et særligt kommunalt indsatsteam til at kontrollere arbejdsforholdene hos kommunens leverandører. Samtidig lagde man kontrollen om og har gennemførte flere uanmeldte besøg og lavede en hotline, hvor borgere kan henvende sig med mistanke om fusk.

Fangst i to ud af tre tilfælde  

Det syv mand store hold til bekæmpelse af social dumping, også kaldet CSR-teamet, har gennemført 400 kontroller i år. 

I to ud af tre såkaldte dokumentkontroller, hvor man tjekker beregninger af løn- og tidsregistrering, er der fundet dårlige løn- og arbejdsvilkår. Til sammenligning var det i sidste kvartal i 2017 - inden omlægningen af kontrollen - kun hver tyvende tilfælde.   

Frank Jensen er rystet over, at der er fangst så mange gange. Blandt andet viste et kontrolbesøg på et af kommunens byggerier tidligere i år, at 19 medarbejdere hos en underleverandør blev groft underbetalt i et par måneder. Efterfølgende fik de tilsammen 1,5 millioner kroner til deling.   

-  Det nye indsatsteam mod social dumping fortsætter lige så lang tid, som der er noget at komme efter på byggepladser og indenfor service og rengøring. Det er rigtig godt, at vi nu får afsløret social dumping i langt større omfang, så det kan få en præventiv effekt og de mange brodne kar blive stoppet, siger han. 

Palle From i sigte

Frank Jensen er på kontrolbesøg på byggepladsen på Bellahøj Skole i Brønshøj. Sammen med det særlige indsatsteam for social dumping er han rykket ud for at tjekke, at arbejdforholdene er i orden hos kommunens leverandører. 

Bellahøj Skole er ved at blive renoveret for 171 millioner kroner. En kæmpe opgave, som danske NNC har entreprisen på, men hvor der også er en del underleverandører.

Der er hånd i hanke med skolebyggeriet nu, men tidligere har fire rumænske arbejdere, hyret af en af underleverandørerne, ikke fået den løn, som de havde krav på. Det har CSR-teamet tidligere dokumenteret, og nu er der en efterregulering på vej til rumænerne. 

- Det kommer til at tage lang tid, før vi får bekæmpet social dumping fuldstændig. Men vi holder fast i vores indsats i Københavns kommune, for der skal en effektiv indsats til for at opdage og slå ned på det systematiske brud på danske aftaler, siger Frank Jensen.

Overborgmesteren står på toppen af det, der om to år bliver en funklende ny skolebygning. Her er udsigt til Bellahøj Husene og han peger begejstret på de ikoniske bygninger og udbryder: Der boede Palle From (socialdemokratisk politiker i drama-serien Krøniken, red.).

København skal ikke være bananrepublik 

For mange år siden blev overborgmesteren beskyldt af Dansk Byggeri for at være chef for en bananrepublik, fordi han kæmpede for kædeansvar og ville social dumping til livs. Men Frank Jensen lægger ikke skjul på, at for ham er det de kommuner og lande, der ser gennem fingre med social dumping, der er bananrepublikker.

- Når vi i hovedstaden køber byggeri, service og varer for cirka otte milliarder kroner om året, har vi også et særligt ansvar for at være i front og sikre, at danske aftaler og overenskomster bliver overholdt, siger han.

Artiklen fortsætter efter billedet

Indsatsteamet med CSR-chef David Salomonsen i spidsen afslører langt flere tilfælde af snyd med løn og arbejdstid end man havde forventet. Finder man tegn på social dumping, går man først i dialog med arbejdsgiveren og giver mulighed for at bringe orden i forholdene ved at efterbetale den løn, som medarbejderen har ret til. Sker det ikke, kan kommunen kræve, at der betales en bod, og i sidste ende opsiger man kontrakten. Foto: Gitte Redder, Avisen.dk

Frank Jensen understreger, at man som kommune også har en forpligtelse til at bekæmpe social dumping for at beskytte alle de firmaer, der arbejder inden for lovens rammer.

- Social dumping er ulige konkurrence. Alle dem, der holder reglerne, bliver taberne i det her spil, hvis man bare lader stå til og lukker øjnene for social dumping, der er ulige konkurrence siger han. 

Modellen skal inspirere   

I den kommende uge er København værtsby for verdens største fagforeningskongres, ITUC. Når 1100 fagforeningsledere fra blandt andet Indien, USA, Kina og Bangladesh tager plads i Bella Centret søndag eftermiddag, vil Frank Jensen i sin velkomsttale til dem berette om hovedstadens indsats mod social dumping.

- Jeg håber, at vi kan inspirere andre lande til at sikre ordentlige løn- og arbejdsforhold. En målrettet indsats mod social dumping har virket i København og kan være en model, der kan bruges andre steder, noterer han.

- Selvfølgelig ved jeg godt, at vi i Danmark aftaler løn- og arbejdsforhold på en helt anden måde end mange andre steder på kloden. Men vi har alle en et ansvar for at sikre, at folk får en løn de kan leve af, og det skal vi vise, at vi gør alt for sker her, siger Frank Jensen. 

domstol
Krimi

Dom: Direktør hvidvaskede penge via virksomhed

Metroen
Nyheder

Metro-udvidelse: Se planerne her

vinderne
Nyheder

Hyldes for at øge trygheden lokalt

juice
Nyheder

Nu kan bilister få juice på farten

Caroline Wozniacki  med datteren
Kendte

Rørende Wozniacki-fødselsdag: Fylder 5 år

dansk politi
Krimi

Politiet kontrollerede massageklinikker: Fire er anholdt

Brøndbyfans
Krimi

Angreb kvinde i kørestol i Brøndby-kamp: Nu er han sigtet

AI foto fra Muskelsvindfonden hvor unge i en klasse alle ligner hinanden
Nyheder

Tænk hvis alle unge havde det samme ansigt

Dronningen og kunstneren sammen
Kongelige

Dronningen sætter pris på dansk digter

højesteret
Krimi

Oversergent voldtog værnepligtig på kaserne

Slagteriarbejdere
Nyheder

Særlig udsat gruppe af arbejdere får nu ekstra opmærksomhed

mand i jakke
Advertorial

Annonce

Sommerens overshirts, der løfter din stil som mand

politi dansk
Krimi

Spritbilist udvises: Påkørte mor og datter

cykelløb
Nyheder

Stort cykelløb kan drille trafikanterne

Pokemon box
Helt vildt

Er det her Danmarks største Pokémon-fan?

ulvehvalpe
Nyheder

Eksperter advarer: Ulve-hvalpe kan sulte ihjel

fodboldfans
Sport

Danmark er ikke med: Nu hepper danskerne på Norge

hundehvalp
Dyreliv

Dyrlægens priser er steget med 50 procent på få år

Lortetoilet
Helt vildt

Ville du købe denne lejlighed for over 3 millioner?

Kvinde der græder
Krimi

Er det psykisk vold? Syv tegn du skal kende

Offer for vold
Krimi

32-årig dømt: Voldtog og delte intime foto af eks-kæreste

To unge spiller basketball imens de regner brøker
Nyheder

Basketball gør børn bedre til brøkregning

Affaldssortering
Nyheder

87-årig oprører får opbakning fra skraldemænd

Børnehave
Nyheder

Næsten hvert femte forsøg på at ansætte en pædagog mislykkes

Cykelløb
Nyheder

Stort folkecykelløb i hjertet af København

Jesper Stein
Advertorial

Annonce

Markant krimiforfatter er klar med ny bog

lader elbil
Biler

Flere lader bilen i indkørslen

Intelligens test
Nyheder

Forskere: Tosprogede klarer sig dårligere i udbredt IQ-test

ældre kvinde på kontor
Nyheder

Ældre ansatte presses af højere krav i jobbet

Penge
Nyheder

God for millioner: Får alligevel en fødevarecheck

villavej på Sjælland
Nyheder

Presset boligmarked vokser ud af København

dansk politi
Krimi

Dødsulykke med bus: Nu sigtes chaufføren

penge sedler danske
Nyheder

Snart sidste chance: Flere deltidsansatte kan miste deres penge

Kantine dame
Nyheder

Flere københavnerne skal spise mindre kød 

retten i Sønderborg
Krimi

Udnyttede 96-årig og stjal mandens penge

dansk politi
Krimi

Affyrede panserværnsraket: Nu er syv personer anholdt

dansk politi
Nyheder

Banker og politi slår til mod overgreb på børn i Filippinerne

Kylian Mbappé
Sport

Dette land vinder VM ifølge danskerne

vestre Landsret
Krimi

Vanvittig motorcykelflugt: Nu er han dømt

Tesla
Biler

Afstemning: Er du tryg ved udsigten til selvkørende danske biler?

Hans Pilgaard
Kendte

Hans Pilgaard sætter ord på svær tid

dansk politi
Krimi

Revisor dømt: Snød staten for mere end 4 millioner

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

Pia Olsen Dyhr står foran en stor opgave

ældre ved vindue
Nyheder

Blærebetændelse og dehydrering sender tusindvis af ældre på akut: Nu vil Ældre Sagen stoppe det

Køer på mark
Krimi

21 magre køer sultede i vintervejret

Selvkørende bil
Biler

Selvkørende biler er godkendt i Danmark: Her er hvad du må og ikke må

opioider
Nyheder

Dobbelt så mange unge skadet af farlige piller på fem år

dansk politi
Krimi

Teenager skød med automatvåben mod hoveddør

Avisen.dk
Nyheder

Googles AI-søgning rammer medierne hårdt

Team Rynkeby løbet
Nyheder

Skolebørn indsamler millioner til syge børn

København
Nyheder

Afstemning: Er du tryg ved at bo i København?

biler på motorvej
Nyheder

Leje af bil: Sådan undgår du at blive snydt

Slikkepind med kødbollesmag
Helt vildt

Det var ikke en joke: Smag den nye kødbolle-slikkepind

dansk politi
Krimi

Politiet fandt 470.000 piller i varebil

vestre Landsret
Krimi

Landsretten: Drabsmand skal 12 år i fængsel

Mand ved PC
Nyheder

Arbejdsstyrken skrumper - Nordjylland rammes hårdest

Martin Johannes Larsen
Film og TV

Er du loyal eller er du forræder?

Ai kontor
Nyheder

Nye EU-regler: Frygter for lønmodtagernes rettigheder

Roblox spil
Nyheder

Danske børn vil hellere game end dyrke sport og lege

Jobcenter
Nyheder

Kontanthjælp 6.400 danskere røg ned på mindstesats på ét år

tre kongelige heste i stalden
Kongelige

Se de kongelige heste komme på sommmergræs

Børn dyrker idræt
Nyheder

Børn fra hele landet er til OL-fest i København

Aalborg Portland
Nyheder

Her er den største klimastøtte nogensinde til en dansk virksomhed

Brøndby IF
Sport

Susanne må blive hjemme, når resten af familien tager til fodbold

kvinde snakker i mobil
Nyheder

Dansk ø stod pludselig uden adgang til 112

Skæve agurker
Nyheder

Danskerne er vilde med de krumme

dansk politi
Krimi

Ni anholdte i større narko-sag

oplader bil
Nyheder

Lader du også din elbil for meget? Se her hvordan du bør gøre

Aberne i junglen
Dyreliv

Dyrevenner jubler: Danse-aber vender hjem til regnskoven

Skildpadde fanget i dansk sø
Helt vildt

Morten kastede med majs - og fangede noget helt uventet

Bind og tamponer
Debat

DEBAT: Gratis menstruationsprodukter er et spørgsmål om ligestilling

Dame indløser pant
Nyheder

Danske dåser og flasker bliver lettere at genanvende

børn vasker hænder
Nyheder

Det kan blive sværere at beskytte børnene mod kemi

Plastik emballage
Nyheder

Hver dansker bruger i gennemsnit 161 kg plastik hvert år

Jomfru Ane Gade
Nyheder

Politikerne tog på vandring med politiet

Mand i Afrika får briller
Nyheder

Nu kan du sende dine brugte briller til Afrika

Natasha Swerdloff og Mette Bender
Advertorial

Annonce

Forfattere udfordrer: Sådan skaber du indre ro

prideflag ved rådhuset i KBH
Nyheder

Kommune støtter Pride med ekstra penge

Kamp Dnamark Ukraine
Sport

Afstemning: Bør Christian Eriksen stoppe med fodbolden nu?