Administration 

Fagligt topmøde i Danmark: Grådige giganters frie spil må stoppe

Henter afspiller ...
Vi skal bekæmpe grådighed og sørge for bedre beskyttelse af lønmodtagerne. Sådan lyder det fra LO-formand Lizette Risgaard (tv) og formanden for hele verdens LO Sharan Burrow i denne video. Foto: Gitte Redder, Avisen.dk

Ledere af fagforeninger fra hele verden samles fra og med i dag i København. Her vil formanden for hele verdens LO - og den danske LO-formand Lizette Risgaard - sætte kampen mod grådighed på dagsordenen og kæmpe for at få mere fair handel.

 - Vores verden er brudt sammen. Den globale økonomi er mere ulige fordelt end nogensinde. Det store flertal af arbejdstagere rundt om på kloden kan ikke leve af deres løn og føler sig utrygge ved fremtiden. Det er helt uholdbart, siger Sharan Burrow.

Hun er generalsekretær for fagbevægelsens internationale sammenslutning, ITUC.

Som hele klodens LO-formand repræsenterer hun 207 millioner arbejdstagere, der er medlemmer af fagforeninger fra Finland i nord til Brasilien i syd.    

Mens globale techgiganter sætter rekordomsætninger hvert kvartal, og verdensøkonomien buldrer derudad, bliver arbejdstagerne i mange lande tromlet, mener Sharan Burrow.

- Reglerne må laves om. 95 procent af verdens befolkning siger, at det er nødvendigt at ændre reglerne for verdensøkonomien. Grådige giganters frie spil må stoppe, siger hun til Avisen.dk.

1.000 faglige ledere i Bella Center 

Og den kamp begynder på ITUC-kongressen i Bella Center i København her søndag 2. december.

Til og med på fredag 7. december vil mere end 1.000 fagforeningsledere fra 163 forskellige lande mødes for at lægge strategi for den internationale fagbevægelses arbejde de næste fire år.

LO-formand Lizette Risgaard har store forhåbninger til, at de faglige organisationer finder fælles fodslag i kampen for anstændige arbejdsforhold og bekæmpelsen af social dumping.

- Fagbevægelsen skal være en drivkraft for at sikre bedre løn- og arbejdsforhold og dermed også større tryghed og færre konflikter rundt om på kloden, siger hun til Avisen.dk. 

Lizette Risgaard er stolt af, at ITUC har valgt at holde verdenskongres i Danmark. Her går også statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) på talerstolen her søndag 2. december.

Lille land kan flytte meget

LO-formanden kalder det værdifuldt at demonstrere overfor hele verden, at man kan komme rigtig langt med social dialog frem for konfrontationer, forbud og krænkelse af grundlæggende arbejdstagerrettigheder.

- Ude i verden bliver man slået ihjel for at være organiseret i fagforening, og det er  skammeligt. Selvom vi er et lille land, kan vi flytte rigtig meget, hvis vi vil, og på ITUC-kongressen kan vi vise, at arbejdsgivere, politikere og fagbevægelse kan nå langt sammen, siger hun. 

Fakta om Faglig verdenskongres i Danmark

ITUC ( International Trade Union Confederation) er den internationale paraplyorganisation for fagforeninger over hele kloden.

ITUC organiserer 207 millioner arbejdstagere i 163 lande og territorier og har 331 nationale medlemsorganisationer.

ITUC holder kongres i Bella Center i København fra søndag 2. december til fredag 7. december 2018.

Overskriften for kongressen er: »Building Workers Power. Change the Rules«. De tre hovedtemaer er fremtidens arbejde, organisering samt økonomisk ulighed.

Der kommer delegerede fra lande som USA, Brasilien, Chile, Sydafrika, Zimbabwe, Nigeria, Kenya, Somali, Jordan, Israel og Palæstina, Rusland, Italien, Indien, Bangladesh, Afghanistan, Singapore, Australien og Storbritannien.

Fra dansk side deltager udover LO-formand Lizette Risgaard og FTF-formand Bente Sorgenfrey også en lang række forbundsformænd fra blandt andet HK, 3F, FOA og Dansk Metal.

Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) og Københavns overborgmester Frank Jensen (A) holder begge taler på kongressen.

Onsdag 5. december er der faglige møder i Malmø, som svensk LO er med til at arrangere.

 Kilde: ITUC og LO.

 

 

Danmark og de andre nordiske lande er da også klodens smørhul, når det kommer til ordnede forhold på arbejdsmarkedet, anfører Sharan Burrow.

- Stærke fagforeninger i de nordiske lande er i vidt omfang lykkedes med at sikre ordentlige løn- og arbejdsforhold og ikke mindst omfordeling, så mange får del i den stigende velstand. Det er ikke tilfældet i de fleste andre lande, hvor vi ser mange hundrede millioner arbejdstagere blive udnyttet og underbetalt og nægtet at stå i en fagforening, siger hun.

Mørke regimer 

Arbejdsmarkedsforsker Henning Jørgensen vurderer, at kongressen i København er ekstrem vigtig for en trængt global fagbevægelse, der mange steder er afmægtig. 

- Fagbevægelsen er mere nødvendig end nogensinde for at presse både lande og arbejdsgivere til at forbedre løn- og arbejdsforhold for mange hundrede millioner arbejdstagere. Derfor er kongressen i København vigtig. Men man skal ikke tro på de store spring fremad, for der er så mange mørke regimer rundt omkring, hvor fagbevægelsen næsten er forbudt, siger han.

En ny opgørelse fra ITUC viser, at 80 lande verden over systematisk eller ofte krænker grundlæggende arbejdstagerrettigheder.

Europæiske fagforeninger har ubetinget flest muskler i verden, men selv blandt EU-landene ser det slemt ud nogle steder, noterer Henning Jørgensen og henviser til, at organiseringen i både Øst- og Sydeuropa falder og dermed også indflydelsen.

Professoren pointerer også, at vi trods en stærk fagbevægelse også herhjemme har kæmpe udfordringer med blandt andet social dumping.

Det danske vognmandsfirma, der har hyret filippinske lastbilchauffører til 15 – 20 kroner i timen og indkvarteret dem i slum-lejre i Padborg er ifølge ham et bevis på, at alt herhjemme heller ikke er efter bogen. 

Fakta om Faglig verdenskongres i Danmark

ITUC ( International Trade Union Confederation) er den internationale paraplyorganisation for fagforeninger over hele kloden.

ITUC organiserer 207 millioner arbejdstagere i 163 lande og territorier og har 331 nationale medlemsorganisationer.

ITUC holder kongres i Bella Center i København fra søndag 2. december til fredag 7. december 2018.

Overskriften for kongressen er: »Building Workers Power. Change the Rules«. De tre hovedtemaer er fremtidens arbejde, organisering samt økonomisk ulighed.

Der kommer delegerede fra lande som USA, Brasilien, Chile, Sydafrika, Zimbabwe, Nigeria, Kenya, Somali, Jordan, Israel og Palæstina, Rusland, Italien, Indien, Bangladesh, Afghanistan, Singapore, Australien og Storbritannien.

Fra dansk side deltager udover LO-formand Lizette Risgaard og FTF-formand Bente Sorgenfrey også en lang række forbundsformænd fra blandt andet HK, 3F, FOA og Dansk Metal.

Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) og Københavns overborgmester Frank Jensen (A) holder begge taler på kongressen.

Onsdag 5. december er der faglige møder i Malmø, som svensk LO er med til at arrangere.

 Kilde: ITUC og LO.

 

 

Livredder på badestrand
Nyheder

Det lignede leg - men syvårig pige trak ikke vejret

hund får skæld ud
Dyreliv

Din hundetræning afslører mere om dig, end du tror

Claus Richter
Nyheder

Din bank ændrer sig: AI skal opdage svindel og styre mere af din rådgivning

mand ved pc
Nyheder

Bliver du hurtigt udmattet på jobbet? Dit syn kan være forklaringen

kvinde med potteplanter
Livsstil

Din stueplante sladrer om dig - især hvis den er halvdød

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen