Det Hvide Hus er blevet en energibombe af en hund rigere.
Præsident Barack Obama og hans kone, Michelle, har nemlig besluttet sig for at give deres gamle hund, Bo, lidt selskab.
Det er blevet til den et-årige hund Sunny, der ligesom samboen er af den allergivenlige hunderace Portugisisk Vandhund.
- Velkommen i familien, Sunny, tweetede den amerikanske præsident Obama mandag, hvor han desuden vedhæftede et billede af den kulsorte krøltop.
På Det Hvide Hus' blog kan man læse, at familien valgte navnet på grund af hundens ukuelige humør og energi, der gerne skulle være med til at sætte fut under Bos sociale liv, der ikke var perfekt trods den fine titel som førstehund.
Sunny blev født i Michigan i juli sidste år, men ankom først til Det Hvide Hus mandag.
For at ære deres nye familiemedlem familien Obama valgt at donere et beløb til Washington Humane Society, der er en lokal kennel- og hundevelfærdsorganisation.
Newspaq
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.