Administration 

Dyrby: Enten er de snotdumme eller også er vi

Debat
et podcast-studie
(Foto: Harry Cunningham / Unsplash)

"For det virker som om, at de offentlige kasser står pivåbne, når det gælder produktion af podcast til svimlende beløb. Der er ingen, der siger stop eller undersøger markedet for podcast-produktion, virker det til..."

I Aarhus - smilets by - har de fået en fin idé, mener borgmesteren.

Vi laver en podcast, som vi kalder ‘Aarhus Lytter’. Den får de unge til at gribe deres iPhone, lytte med, stille spørgsmål og på den måde kommer de til at elske Aarhus Kommune. 

Borgmester Jacob Bundsgaards afdeling på Rådhuset styrer økonomien og succesen er hjemme, har de tænkt.

Sådan gik det ikke. Projektet er floppet fuldstændig. Der er ingen lyttere. 

Der er foreløbig produceret 25 episoder og hvert afsnit har i gennemsnit haft 102 lyttere eller downloads, som er det, man måler. Det er mindre end lavt.

Til gengæld har projektet kostet kassen. Ifølge journalista.dk  har kommunen betalt 1.358.885 kroner og Slots- og Kulturstyrelsen har bidraget  med 510.000 kroner til projektet. 

Hvordan 25 episoder af podcast ‘Aarhus Lytter’ kan ende med at koste 1.868.885 kroner er der ingen, der kan forklare og slet ikke borgmesteren. Ham kan ingen få i tale, selvom flere medier har forsøgt at få et interview. 

Ethvert fornuftigt menneske kan se, at det er langt ude på overdrevet, at bruge knap to millioner kroner på en podcast, som ingen lytter til. Borgmesteren i Aarhus kan sikkert godt se det nu, og derfor skal han ikke have den skandale hæftet på sig. Men det er hans projekt, han har godkendt det, det er hans bevilling, men det er ikke hans penge. Og her er problemet.

Det er desværre ikke en enkeltstående sag. For det virker som om, at de offentlige kasser står pivåbne, når det gælder produktion af podcast til svimlende beløb. Der er ingen, der siger stop eller undersøger markedet for podcast-produktion, virker det til.

* Kriminalforsorgen har benyttet komikeren Christian Fuhlendorff som vært i en podcastserie. Pris: 806.000 kroner for fem afsnit. Men, som forsorgen skriver, så dækker beløbet både løn og markedsføring (der findes ikke andet i en podcast produktion). Fuhlendorffs opgave var at skaffe flere fængselsbetjente. Antallet er faldet siden 2019.

* Forsvaret har også hyret komiker Christian Fuhlendorff som vært i en podcastserie. Pris: 453.000 for tre afsnit, altså 151.000 kroner per episode. Opgaven er, at få flere unge danskere ind i Forsvaret. Man kan mene, at Fuhlendorff er blevet godt betalt. Og det er han, men det er åbenbart den pris, det offentlige er villig til at betale.

Podcast er det nye populære medie, især blandt de unge. Så det er ikke mærkeligt, at folk i Aarhus Kommune, Kriminalforsorgen eller Forsvaret har tænkt, at det er den direkte vej til de unges ører. 

Men jeg kan godt afsløre to knap så velbevarede hemmeligheder fra medieverdenen. Det koster ikke i nærheden af et millionbeløb at producere podcast serier i denne genre. Episoder til langt over 100.000 kroner er udtryk for enten uvidenhed eller budgetter, der skal brændes af hurtigst muligt.

Den ‘anden hemmelighed’ er, at der er nul lyttere til en podcast, hvor afsenderen har et gennemskueligt formål om at ‘sælge’ lytteren noget. Om det er et politisk budskab, en shampoo, livet som fængselsbetjent eller kærlighed til Aarhus er ligegyldigt. De fleste brugere opdager en reklame på lang afstand, og den kan du ikke proppe ned i halsen på dem med nok så velproduceret lyd.

I begge tilfælde er det udtryk for en bekymrende tilstand blandt de ansvarlige i Forsvaret, Kriminalforsorgen eller Aarhus Kommune. De virker blanke, men rundhåndede.

‘Podcast skandalen’ kan synes at være en mindre sag. Herregud, nogle få millioner her og der. Der er større problemer i samfundet, som kræver opmærksomhed. Det er ikke forkert, men det offentlige arbejder på vores vegne, for vores penge og vi skal ikke være i tvivl om, at pengene forvaltes fornuftigt. 

Det er åbenlyst gået galt her.

Finansminister, Nicolai Wammen, fortalte fredag, at ‘råderummet’ igen skal øges med nye 11 milliarder kroner. Jeg ved ikke, hvem der har opfundet navnet ‘råderummet’, for det er jo skattepenge, som endnu ikke er opkrævet og som ingen regnede med. Råderum antyder, at nogen (politikerne) kan råde over dem, og de får heller ikke lov til at ligge ubrugte hen ret længe. For et år siden fandt Wammen 16 ekstra milliarder til 'Råderummet', få måneder senere endnu fem. De 21 milliarder er brugt og allerede nu er det politiske slagsmål i gang for at øge velfærden eller lade danskerne beholde de nye uopkrævede skattepenge selv.

Det offentlige behov for finansiering er umætteligt. Vi vil aldrig få penge nok. Der vil altid være en prioritering. 

I det lys er det vigtigt, at der ikke kommer flere podcast til vanvittige overpriser og som ingen mennesker lytter til. Tilliden til at mine penge går til noget fornuftigt, må ikke rokkes. 

Ellers ender jeg med at tænke: Enten er de snotdumme eller også er vi.

en tænksom mand på trappen
Michael Dyrby er tidligere ansvarshavende chefredaktør og en af Avisen.dk's faste klummeskribenter. Mads Joakim Rimer Rasmussen/Ritzau Scanpix

 

Gråhåret dame med grå trøje
Nyheder

Blev 103 år:
Holocaust-overleveren
Margot Friedländer er død 

En bisonokse ryster vand af sig
Helt vildt

Mand spiddet af bison

Mugshots af to blonde mænd med skæg
Nyheder

Fældede ikonisk træ:
Nu er bagmænd dømt

En kvinde og mand med jakkesæt
Kendte

Tv-legende i kørestol

Blåt blink på polititag
Krimi

Mand dræbt i bilulykke: 

Havde fire børn i bilen

Mand i mørkt tennistøj og hvid kasket
Sport

Kæmpe comeback:
Holger Rune nedkæmper
drilsk argentiner

mand sidder og gør fagter
Kendte

Bill Gates forærer formuen væk

Indgang til retsbygning
Krimi

Drama i retten:
28-årig mand flygtet

Sport

Første dansker nogensinde:
Mads P. åbner Giroen med etapesejr

En mand med solbriller holder om noget lavere kvinde
Kendte

'Forræder'-stjerne jubler:
Skal giftes

Indgang til retten i Falster
Krimi

20-årig dømt for at bortføre og kronrage sin ekskæreste

rødt skilt på væggen til bygning
Krimi

Landbrugsleder dømt: 
Mishandlede hundredvis
af grise

kvinde kigger intenst
Kendte

Neel Rønholt bestjålet

Nyheder

Her er pavens plan 

mænd står med megafoner
Krimi

Paludan vil frifindes

dronning margrete poserer med familien
Kongelige

Dronning Margrethe i bedring

kvinde med briller smiler
Kendte

Sisse Sejrs stalkingsag

skal for landsretten 

mand poserer
Kendte

Stjerne-instruktør død

politibil med påskriften politi
Krimi

Sag om dødt barn: 
Kvinde løsladt

politibil med påskriften politi
Krimi

Lemlæstede dyr:

21-årig melder sig selv

bygning med planter foran
Helt vildt

Trekvart milliard 

højkant: Lotto Lars

sidder klar 

mand med hat poserer
Kendte

Angora-stjerne blev skør:

Brød med familie og

venner

par poserer
Kongelige

Dronningen i sorg:

Har mistet nær ven 

to personer smiler
Nyheder

Mette Frederiksen har

talt med Trump

barn går i naturen
Nyheder

Behageligt weekendvejr

står for døren

mand sidder i retssal
Nyheder

Anklage: Weinstein

forgreb sig på 16-årig

Pave vinker
Nyheder

Nyvalgt pave har kritiseret J.D. Vance

Hotel set ude fra
Sundhed

Dansk hotel

politianmeldt:

Klamme fund

Nyheder

Første amerikanske pave nogensinde

Fodboldspillere på holdfoto
Nyheder

Fodboldspillere beskudt på motorvej

Nyheder

Hvid røg fra Vatikanet:

En pave er valgt

Nyheder

Udenrigsministeriet har afholdt samtale med USA om Grønland

Nyheder

Dronning Margrethe indlagt

Politifolk og ambulance ved bygning
Krimi

Øksemand amok

på universitet:

Kvinde dræbt

Kvinde foran slot
Nyheder

Slotsfrue pludselig død

Mand i t-shirt klapper
Sport

Ny tjans til håndboldlegende

Mand bag vindue
Nyheder

Joe & the Juice med rekordomsætning:
Har aldrig stået stærkere

Mand i cowboyskjorte med rød baggrund
Kendte

Jørgen de Mylius i nyt job:

Varmer op for verdensstjerne

motorvejskø med mange biler og lastbiler, der holder stille
Nyheder

Motorvej spærret ved Aarhus

Marmoreret bøf
Nyheder

Slagterigigant: 
Dansk oksekød skal
være en luksusvare

En kvinde med en buket blomster i hånden
Kongelige

Dronning Margrethe sygemeldt

Nyheder

EU lemper ulve-regler

Mand i mørk jakke i folketingssalen
Nyheder

Lars Boje Mathiesen: 
Købte undertøj og
MacBook for partipenge

Mand og kvinde på rød løber i spraglet tøj
Nyheder

Nyt millionkrav i Lauritz-konkursbo

Billede af vindue med bogstaverne LGBT+
Nyheder

Kommune i modvind:
Stopper for stemmetræning
til transkønnede

Krimi

Kvinde sigtet: Baby afgået ved døden

En burger med sovs og ingen kød.
Nyheder

Kendt burgerkæde konkurs

To altaner med personer på. På den højre altan står en mand med et skydevåben og sigter mod den venstre
Krimi

Kæmpe politiopbud: 
Barrikaderede sig i
lejlighed med børn

En nyfødt baby bliver målt og vejet
Nyheder

Læger i opråb:
“Dyb bekymring” over ny fødeafdeling

En ladestander på en ladestanderplads
Nyheder

Kabeltyveri rammer el-bilister:
Mere end 140 ladere ødelagt på et år

Mand bag talerstol
Nyheder

Trump melder ud:
Stor handelsaftale
med stort land

en alligator i vandet
Dyreliv

Kvinde dræbt af alligator foran sin mand 

sort røg fra en skosten
Nyheder

Sort røg fra Vatikanet på konklavets første dag

Fodboldspillere jubler på banen
Sport

Silkeborg fælder Brøndby 

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

Fører af motorcykel dræbt

to smukke kvinder
Kendte

Helena Christensen og Oh Land til kongelig FN-middag

en teenagepige med mørkt hår
Kendte

Alex fra Modern Family – blev tvangsfjernet som barn

tre generationer griner sammen
Nyheder

Er det fedt eller nice – vi er enige om humor

Lars løkke ved en bil
Nyheder

Løkke indkalder amerikansk ambassadør om mulig spionage 

Vance ser sur ud
Nyheder

Vance opfordrer til forhandlinger mellem Rusland og Ukraine

Et kampfly på et hangarskib
Helt vildt

To kampfly røg i vandet fra hangarskib

Krimi

Søger vidner til dreng på elløbehjul efter skyderi

Krimi

Jes Dorph: 

Tilfreds med dom

mand med foldede hænder ved skrivebord
Kendte

Silas Holst: Har

fået vild fod-tatovering

en retsbygning i solen
Krimi

Millioner blev hvidvasket i frisørsalon 

mennesker går ombord på skib
Kongelige

Kongeparret skyder

anden sejlsæson i gang 

politibiler på villavej
Krimi

Skyderi med

maskinpistol på villavej

lottokupon i hånd
Nyheder

Heldig dansker

vinder giga-beløb

to hunde leger i vandkanten
Nyheder

DMI advarer: 

Kan blive alvorligt

Nyheder

Pilot skød sig

ud af styrtet jagerfly

Krimi

23-årig skyldig i overgreb 

Krimi

Lige nu: Specialenhed

fra PET hjælper politiet

Lars Fruergaard Jørgensen - mandlig chef for Novo i jakke
Nyheder

Novo Nordisk

nedjusterer 

mennesker forsøger at stoppe flammer i bygning
Nyheder

31 dræbt i israelsk

luftangreb på skole

portræt af mandlig sanger
Nyheder

Motown-sanger sagsøgt

for seksuelle overgreb

En moské i Muzaffarabad,
Nyheder

Syv civile dræbt

i skudvekslinger 

Sport

Barcelona-chef:

Vi vender tilbage

flagstand står ved bygning
Nyheder

Genopliver Trump-forbud

mod transkønnede

skilt foran retten på frederiksberg
Krimi

Kvinde dopet og tvunget til prostitution i Danmark