Den danske skuespiller Lars Mikkelsen er blevet headhuntet til et engelsk filmprojekt. Han skal spille hovedrollen i actionfilmen 'Montana'. Det skriver eb.dk
Og det at blive specielt udvalgt til en rolle, var noget der glædede den danske stjerne.
- Jeg blev sgu da glad, da de ringede og sagde, at jeg hverken skulle til casting eller andet, hvis jeg ville være med. Det er da en cadeau at blive valgt ud, når de har alverdens skuespillere at vælge imellem, siger han til eb.dk.
En af grundene til, at Lars Mikkelsen pludselig er eftertragtet, skyldes hans rolle i Forbrydelsen, som briterne har været helt pjattede med.
- Jeg må virkelig sige, at min medvirken i 'Forbrydelsen' har betalt sig. Den har sparket et utal af døre ind, så der er virkelig kommet gang i de internationale tilbud. Blandt andet er der også forhandlinger lige nu om en tysk serie, der skal foregå i Sydafrika med baggrund i Deon Meyers bøger. Det er fantastisk dejligt. Et drømmescenarie så at sige, siger Mikkelsen.
I 'Montana' skal Lars Mikkelsen spille en serbisk lejemorder. Han er kommet til London med den klare mission: At dræbe en lokal gangster.
- Det er første gang, at jeg spiller med i en rigtig actionfilm, og det er rigtig sjovt. Vi fik at vide, at filmen mest er tænkt som en 'popcorn-film', men jeg håber, at det er lykkedes for os at komme et spadestik dybere og på den måde løfte den op til at være lidt mere, siger Lars Mikkelsen.
Kilde: Ekstrabladet