"Beskyt vore børn". Det var navnet på kampagnen som Dansk Folkeparti præsenterede på Folkemødet 2023.
Morten Messerschmidt stod på Hovedscenen og fortalte om "Beskyt vores børn"-kampagnen, der vender sig mod juridisk, kemisk og kirurgisk kønsskifte for børn.
"Ethvert barn eller ungt menneske, som bliver udsat for håbløse medicinske eksperimenter i et forvrænget frisinds tjeneste, er ét offer for meget," men det er blot en af de mange steder for vi skal beskytte vores børn.
Et andet og vigtigt område er: Undervisning i skolens 4. - 7. klasser om ansvar og risiko ved opslag, downloads og videresendelse af billeder og andet materiale på sociale medier.
Den lovgivning, vi har i dag, som jurister typisk benytter sig af, er fra før internettet og - hvad dette giver mulighed for - blev opfundet. Børn og unge har ingen jordisk chance for at forholde sig til om noget er lovligt eller ej.
Derfor er det vigtigt, at de får undervisning i skolen.
Derefter kan forældrene også være trygge ved, at deres børn alle har samme vidensniveau omkring anvendelsen af de sociale medier via mobiltelefonen.
De fleste børn får egen mobiltelefon omkring 9-års alderen. Derfor er det vigtigt at der undervises om brugen af mobilens mange anvendelser i skolen.
Carsten Sørensen er regionsmedlem af Dansk Folkeparti
Foto: Privat
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.