Det skal være slut med, at udenlandske firmaer snyder ansatte for løn og feriepenge. Det er nogenlunde ordlyden i et nyt EU forslag, hvor der lægges op til, at man uden videre kan fastfryse konti hos snydetampe. Det skriver Ugebrevet A4.
Det er nemlig tæt på umuligt at inddrive pengene når først håndværkervirksomhederne er rejst hjem.
EU- forslaget kommer, fordi det længe har været i problem at inddrive penge fra skyldnere. Eksempelvis polske, litauiske og andre udenlandske håndværkere er sluppet godt fra de domme, som de har modtaget.
I mange sager har fagbevægelsen fået medhold i Arbejdsretten, men aldrig set skyggen af det pågældende beløb.
Derfor er forslaget til en ny forordning rettet mod de mange udenlandske virksomheder, der snyder ansatte eller andre. På den måde, kan virksomheden, lige så snart den bliver slæbt i retten, risikere at få fastfrosset et beløb, indtil sagen er afgjort.
EU forslaget er dermed også rettet mod social dumping, hvor udenlandske virksomheder giver deres ansatte en meget lav løn og i Danmarks tilfælde, underbyder danske lønmodtagere og virksomheder, og det gør LO-formand Harald Børsting glad.
"Det er et fornuftigt forslag, for en ny forordning vil kunne hjælpe os betydeligt med at inddrive de penge, som vi ifølge Arbejdsretten har krav på. I de senere år drejer det sig om ikke mindre end 30 millioner kroner, som fagbevægelsen inden for byggeriet ikke har kunnet få inddrevet fra udlandet," siger han til Ugebrevet A4.
Også lederen af sekretariatet under Bygge- Anlægs- og Trækartellet, Gunde Odgaard, er glad for forslaget, som han mener, er et skridt i den rigtige retning. Men han er nervøs for, om det reelt set vil have en virkning.
"Jeg synes sådan set, at det er godt for alle de stakler, der har fået lavet noget dårligt håndværk, at de får mulighed for at få deres penge tilbage. Det man bare skal huske på, det er, at alle de her platugler, de eksisterer jo slet ikke, så der er sandsynligvis ikke noget beløb at fryse nogen steder," siger han til Newspaq.
Han forklarer, at især mange polske virksomheder er såkaldte postordre- virksomheder, der forsvinder så snart opgaven er løst.