Af Camilla Ahlmann-Jensen
caje@avisen.dk
@BRØD:Først måtte de vente længe på at komme ind. Da de skulle ud, måtte de også i kø.
Og op til 200 gæster blev nødt til at synge, danse og lytte med jakkerne under armen, fordi garderoben var fuld.
Trods om- og tilbygninger for 11 millioner kroner blev flere publikummer ved indvielsen af Posten (det tidligere Rytmeposten, red.) torsdag mødt af problemer ved indgang og i garderobe.
»Det virker ikke helt som om, stedet er gearet til så mange mennesker på en gang,« mente flere blandt publikum efter koncerten.
For lidt plads
Og de ved godt, den er gal, folkene bag Posten.
»Vi var lidt forberedt på det, men der har ikke været midler til at bygge de dele om i denne omgang,« forklarer Per Borchsenius, bestyrelsesformand for Posten.
Ifølge formanden ligger der lige nu en råskitse over, hvordan problemet kan løses, klar hos Odense Kommune, der som ejere af bygningerne skal godkende endnu en ombygning. Og gerne betale regningen.
Det har ikke været muligt at træffe rådmand på kulturområdet, Anker Boye (S), for en kommentar.
Side 16-17