Administration 

Tillidsmand: Hvorfor skal dem, som har slidt mest, straffes hårdest?

Nicolai Bentsen er scenetekniker og fællestilidsmand for 3F ´erne på Det Kongelige Teater. Han er født på vestegnen - helt nøjagtigt i Rødovre, men har boet det meste af sit liv i København.

Nicolai Bentsen er far til et barn med autisme, og én til der er lige så unormal som alle andre. Han skriver om fællesskaber og fortællinger mellem mennesker. På arbejdspladser og på fodboldstadions, men aldrig ud fra fokusgrupper. Der vil både være indlæg præget af håbløs nostalgi, samt nye udviklinger og tendenser så længe, at disse foregår i øjenhøjde. Samfundsforhold, overenskomstforhold og alle livets besværlige forhold.

DEN ANDEN dag læste jeg en artikel med overskriften ”Danskerne overhaler reformer indenom”. Vi bliver gennemsnitligt tre år længere på arbejdsmarkedet, og det før tilbagetrækningsreformerne burde virke. Det er ingen overraskelse. Tværtimod flugter det præcis forudsigelserne fra A-kasserne, fagforeningerne og de tusindvis af tillidsfolk som dagligt har førstehåndskendskab til danskernes arbejdsliv, før man begyndte implementeringen af Europas højeste tilbagetrækningsalder. Jeg kom i tanke om noget.

Mine gamle kollegaer John og Jørgen hang altid sammen. En pakkeløsning. De var altid sammen på job, og de holdte alle pauser sammen. De fleste arbejdsrelaterede aktiviteter ankom de til i fællesskab, og oftest forlod de dem sammen igen. Var det et socialt arrangement, behøvedes der kun én tilmelding. De hang sammen som ærtehalm. 

Derfor virkede det også fuldstændig normalt, at de forlangte at holde deres samtale om fremtiden med ledelsen og mig sammen. Men det var usædvanligt, og emnet var ellers alvorligt nok og stærkt personligt. Et tilbud om en fratrædelsesordning indeholdende en klækkelig bonus.

SOM ALTID i forbindelse med store besparelsesrunder, er den slags tilbud af den sicilianske variant. Det mere end lå i luften, at såfremt vi som tillidsfolk ikke kunne finde det fornødne antal årsværk på frivillig basis, ville der blive indledt en helt anden type samtale med nogenlunde den samme personkreds. Altså dem lige omkring de 60 år.

John og Jørgen adskilte sig ikke væsentligt fra de øvrige kollegaer, vi skulle tale med. Alle havde de en håndværksmæssig baggrund, eller også var de ufaglærte. Det er efterhånden 20 år siden, hvorfor der foruden de almindelige håndværk var et par kollegaer med en fortid, der i dag vil klinge eksotisk. Saddelmager, møllebygger, sømand, værktøjsmager, bådebygger og selvfølgelig en del med breddebetegnelsen arbejdsmand. Der var dog ikke meget strandfest over deres liv i arbejdsmæssig forstand. De havde alle lavet noget siden de var børn, startet på arbejdsmarkedet før de var fyldt 15 år og betalt skat og fagforening hele deres liv.

Jeg havde forberedt dem på det tilbud, vi havde forhandlet os frem til med ledelsen og fremfor alt antydet alternativet til en aftrædelsesordning. Det var første gang jeg som tillidsvalgt skulle deltage i en større besparelsesrunde. Jeg har prøvet det mange gange siden. Dengang tænkte jeg, at det da var oplagt, at de gamle tog én for holdet i stedet for at yngre kollegaer skulle afskediges. De havde for fanden knoklet hele livet, og hvad betød det egentlig om de skulle stoppe som 61 eller 63-årige?

JOHN OG Jørgen var som altid klædt i arbejdstøj. Den slags hvor det dingler og rasler fra siden på grund af et kæmpe nøglebundt med dertilhørende øloplukker. De var ikke direkte imponeret over den tekniske direktørs indledende fraser. Men De havde forberedt sig, og som altid truffet en fælles beslutning.

”Vi vil gerne tage imod tilbuddet, men selve fratrædelsesdatoen skal forlænges med 2 måneder!”

Det var ikke en mulighed for ledelsen. De havde i deres optik allerede strukket sig rigeligt i forhandlingerne med tillidsfolkene. Tilbuddet var ikke til individuel forhandling. Det blev gjort klart. ”Så siger vi op!” 

Inden vi havde set os om, var John og Jørgen smuttet….med mig lige i røven. Jeg prøvede at gøre dem klart, at det virkelig var dårlig handel, de var i færd med. Ikke bare gik de glip af en bonus på over 100.000 kroner, men hvis de selv sagde op, lå deres sidste arbejdsdag tilmed længe før den dato, ledelsen tilbød. De sagde det pænt og med lidt flere ord. Men kogt ned var deres budskab ”det vil vi skide på – vi bestemmer selv hvornår vi stopper!”.

DER VAR mange ubehagelige samtaler med granvoksne mænd med tårer i øjnene det år. Nogle tryglede om at kunne blive bare et år ekstra, andre mente det passede. Kroppen var ved at sige fra. Nogle år senere lavede jeg en aftale for en kollega ved en anden besparelsesrunde. Han ville konvertere sin fratrædelsesgodtgørelse på tre måneders løn til at komme på arbejde i stedet for. Denne gang blev jeg ikke overrasket.    

Enhver tillidsmand, der har deltaget i besparelsesrunder, ved det. Der er ikke noget danskerne går mere op i end at have et arbejde og selv bestemme, hvornår de forlader det! Danskerne bliver længe på arbejdsmarkedet, hvis der er jobs og et godt arbejdsmiljø. Så simpelt er det. 

Vi har indført en unødvendig og barsk reform, som vi endnu ikke kender de negative konsekvenser af. Taberne er dem som fortsat har brug for en rimelig og værdig tilbagetrækningsmulighed. Der vil naturligvis fortsat være jobs, man kun kan klare i 40-45 år, og man behøver ikke tage til det vilde vesten for at spotte dem. Bare tag en tur ud i vores daginstitutioner eller på vores byggepladser. Og hvorfor skal dem, som har slidt mest, egentlig straffes hårdest? Når vi engang skal reparere på denne reform, for det kommer vi til, skulle vi måske lytte til andre end de mest sortseende økonomer.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

politi dansk
Krimi

Politiet satte en stopper for festen på hjul

klapperslange
Nyheder

Hun troede, spanden gemte på dyrefoder: Så opdagede hun slangen

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre