To kvinder fik søndag stjålet deres punge, mens de var ude at handle i Frederikssund. Det fremgår af et uddrag af Nordsjællands Politis døgnrapport.
Klokken 14 anmeldte datteren til en 90-årig kvinde, at hendes mor havde fået stjålet en brun læderpung i Rema 1000 på Marbækvej. Pungen indeholdt sygesikringskort, dankort og 2.000 kroner i kontanter.
Ifølge den 90-årige havde en kvinde stået bag hende i butikken, hvor tyveriet fandt sted. Kvinden beskrives som cirka 160 centimeter høj, kraftig af bygning og med sort hår opsat i hestehale. Hun var iført cowboybukser og sort T-shirt.
Godt en time senere, klokken 15.20, anmeldte en 64-årig kvinde endnu et lommetyveri. Hun havde været på indkøb i Føtex på Kalvøvej og opdagede først ved kassebåndet, at hendes brune læderpung var væk. Pungen indeholdt blandt andet kørekort, benzinkort, dankort, sygesikringskort og medlemskort.
Politiet opfordrer til at være obs på lomme-og tasketyve og følge disse råd:
- Mobil og pung: Opbevar dem i en lukket lomme, gerne en inderlomme.
- Taske: Hav den på armen og placer den, så du hele tiden kan se den.
- Indkøbsvogn: Lad ikke pung eller mobil ligge synligt i vognen.
- Kontanter: Undgå at have mange kontanter på dig.
- Ekstra sikkerhed: Overvej at bære værdier under tøjet, eksempelvis i et pengebælte.