To tidligere medlemmer af nazistbevægelsen Dansk Nationalsocialistisk Bevægelse (DNSB) blev onsdag i Vestre Landsret frifundet for racisme.
Den 23-årige Daniel Carlsen var tiltalt for racisme, fordi han i et blogindlæg på TV2's hjemmeside i 2010 kaldte blandt andet indvandringen af afrikanere for landsskadelig, fordi afrikanere skulle have en lavere gennemsnits-IQ end danskere.
Selv mener Daniel Carlsen, at han blot videreformidler videnskabelig data.
Da sagen for halvandet år siden blev behandlet ved Retten i Aarhus - hvor han også blev frifundet - sammenlignede han sig selv med den italienske astronom og filosof Galileo Galilei, der blev fængslet i 1600-tallet for sin påstand om, at Jorden drejer rundt om Solen.
Ud over blogindlægget blev Daniel Carlsen, som i dag står i spidsen for sit eget parti, Danskernes Parti, frifundet i en sag om klistermærker med hagekors og teksten "Danmark for danskerne".
Klistermærkerne blev hængt op på den indiske restaurant "Indian Curry House" i centrum af Aarhus, og i den sag blev en anden mand, der ligeledes tidligere har været medlem af DNSB, også frifundet.
/ritzau/