Syv mennesker er blevet dræbt og 261 såret under nattens uroligheder i Egypten mellem tilhængere og modstandere af den afsatte præsident Mohamed Mursi.
Det oplyser lederen af Egyptens nødberedskab.
Mohamed Sultan siger til nyhedsbureauet Reuters, at to mennesker blev dræbt på en bro i det centrale Kairo, og fem andre mistede livet i Giza-distriktet i hovedstaden.
I centrum af Kairo udbrød der kampe mellem egyptisk politi og tilhængere af Mohamed Mursi, der tidligere har sagt, at de vil demonstrere, indtil den afsatte præsident er genindsat.
/ritzau/Reuters
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.