Meget tyder på, at den samme mand to dage i træk har begået røveri mod en kiosk i Føtex i Viby Centret ved Aarhus.
Østjyllands Politi håber på at få hjælp til at identificere manden og har søndag offentliggjort et foto af røveren, der har mellemøstligt udseende og skønnes til at være først i 30'erne.
Han har sort hår med voks, tydelige bakkenbarter og skægstubbe.
"Tøm kassen!", lød hans kommando lørdag eftermiddag lidt før klokken 16, da han truede ekspedienten med noget, der ligner en kniv.
Søndag eftermiddag opførte han sig en smule anderledes. Her løftede han op i trøjen og demonstrerede på den måde, at han havde et våben.
Lørdag optrådte han iført en grålig habit, lyseblå t-shirt og sorte sko. Søndag havde han skiftet til en mørkeblå eller sort jakke og en lilla t-shirt.
Begge gange fik han truet sig til kontanter, og i begge tilfælde forsvandt han til fods, lyder det fra politiet.
/ritzau/