Administration 

Jobcenter-ansat fik nok af hån fra Kim på kontanthjælp: Nu afgør retten sagen

Retten på Frederiksberg afgør mandag, om kontanthjælpsmodtager Kim Osbøl (billedet) udsatte tre sagsbehandlere for chikane ved at hænge dem ud på sociale medier. (Foto: Foto: Eline Svendsen / Avisen.dk)

Kontanthjælpsmodtager beskyldte tre sagsbehandlere for at lyve og bedrage. Skal man som offentligt ansat finde sig i den slags på Facebook? Det skal retten tage stilling til i en principiel sag, der afgøres mandag.

Hvor går grænsen mellem kritik af myndighederne og chikane mod offentligt ansatte? 

Det er spørgsmålet, som Retten på Frederiksberg mandag skal tage stilling til i en usædvanlig sag, hvor tre tidligere ansatte på Jobcenter Lærkevej i København har politianmeldt en kontanthjælpsmodtager for chikane.

Sagen er en af de første, der er rejst på baggrund af de skærpede regler, som Folketinget i december 2016 indførte for at beskytte offentligt ansatte mod chikane og sikre dem mere respekt. Den kan dermed danne præcedens for fremtidige sager.

Om loven:

Paragraf 119A trådte i kraft i december 2016 som en ekstra beskyttelse af offentligt ansatte. I forvejen kunne vold og trusler straffes, men den nye paragraf giver mulighed for at straffe folk, som krænker en offentligt ansats fred "ved at kontakte, forfølge eller på anden måde chikanere den pågældende under udførelsen af tjenesten eller hvervet eller i anledning af samme". Strafferammen er bøde eller fængsel op til to år.

Fordi skærpelsen er så ny, er der kun få sager, som er afgjort.

Avisen.dk har tidligere afdækket, at mere end hver tredje sagsbehandler i jobcentre har oplevet at de selv eller en kollega er blevet hængt ud offentligt i for eksempel læserbreve eller på sociale medier.

Henriette Sommer, der er en af de tre sagsbehandlere, er spændt på dommen, der falder mandag.

- Det er vigtigt, at retten sætter foden ned og viser, at vi som offentligt ansatte ikke skal finde os i hvad som helst. Hvis jeg taber den her retssag, er der lagt op til "wild west"-forhold for mig og mine kolleger fremover, siger Henriette Sommer til Avisen.dk.

Læs hele Henriettes historie her.

Hun meldte sin daværende klient til politiet på grundlag af nogle videoer og opslag han havde delt på sociale medier. Han beskyldte blandt andet Henriette Sommer og to andre navngivne sagsbehandlere for at lyve og bedrage, og delte det sammen med fotos fundet på sociale medier og information om de ansattes løn og uddannelse.

"Man skal kunne arbejde uden at blive chikaneret"

Sagen er en kamp mellem på den ene side svage borgeres ret til at ytre sig og kritisere offentligt ansatte, som de mener svigter i sagsbehandlingen, og på den anden side offentligt ansattes ret til at passe deres arbejde i fred.

Under retssagen har anklageren lagt vægt på mængden af indlæg fra borgeren, og argumenteret for, at de udstiller og krænker sagsbehandlerne, som nævnes ved navn. Selvom opslagene ikke var direkte henvendt til jobcenter-medarbejderne, var de delt på steder, hvor det var meningen, eller der i hvert fald var en stor sandsynlighed for, at sagsbehandlerne opdagede dem.

- Folk skal have lov at udføre deres arbejde uden at blive chikaneret, argumenterede anklageren blandt andet i den afsluttende procedure i retten.

Forinden havde en af de tre sagsbehandlere beskrevet, hvor ubehageligt det var for hende at se en video, hvor kontanthjælpsmodtageren Kim Osbøl gjorde nar af hende og nævnte hendes navn flere gange, florere på nettet.

- Jeg blev utilpas, og der gik en masse tanker gennem hovedet på mig, fortalte vidnet om videoen, der beskrives som hånende, nedladende og nedgørende.

Læs hele Kim Osbøls historie her.

Se her eksempler på chikane, som sagsbehandlere anonymt har angivet, at de har været ude for fra borgere på jobcentre. (Video fra november 2017) Artiklen fortsætter under videoen.

"Bistandsklienter har ikke selv valgt deres situation"

Under retssagen har den anklagede haft en del støtter med på sidelinjen i form af syge og arbejdsløse borgere.

For borgere, der er i klemme i systemet, er der nemlig også meget på spil i denne retssag.

Det handler ikke kun om, hvorvidt kontanthjælpsmodtager Kim Osbøl ender med at få en bøde, fængselsstraf eller blive frifundet, men om det principielle i sagen.

Hans forsvarer har i retten lagt vægt på, at borgere bør have ret til at kritisere myndighederne og den sagsbehandling, de er udsat for - dermed også de offentligt ansatte, der udfører den.

- Jeg kan godt forstå, at sagsbehandlerne føler, at de sidder på øretævernes holdeplads. Men de har selv valgt deres arbejde. Kim Osbøl og de andre bistandsklienter har ikke selv valgt deres situation, sagde forsvareren i sin afsluttende procedure.

Han understregede, at Kim Osbøl ikke har henvendt sig direkte til sagsbehandlerne, og at de billeder og oplysninger, han har delt, har været offentligt tilgængelige. For eksempel profilbilledet fra Henriette Sommers linked-in-profil.

Ikke en undskyldning, at man følger lovgivningen

Forud for dommen er Kim Osbøl parat til at anke sagen, hvis han ikke frifindes.

- Hvis jeg taber den her sag, tager jeg den videre til landsretten, siger Kim Osbøl til Avisen.dk.

Retten til at kritisere navngivne sagsbehandlere offentligt er vigtig, når man er fanget i et system, hvor klagemulighederne er svære og langtrukne, understreger han.

- Den enkelte sagsbehandler har et ansvar og kan ikke bare undskylde sig med, at han eller hun bare følger lovgivningen. Der er syge mennesker, som dør i det her system, siger han.

Kan godt forstå hans vrede mod systemet

Hans modpart i sagen og tidligere sagsbehandler, Henriette Sommer, kan sagtens forstå Kim Osbøls vrede og afmagt over for systemet.

Selvom hun håber på en dom, ønsker hun ikke at se ham i fængsel.

- Der er ikke nogen, der får noget ud af, at han kommer i fængsel. Jeg ønsker blot at retten trækker en streg i sandet og beskytter mig og mine kolleger. Jeg kan sagtens forstå, at Kim Osbøl er vred på systemet, for systemet er ikke altid elastisk nok til at rumme borgernes forskellige problematikker. Men han hev det ned på et personligt plan og fremstillede det som om, det er mig, der bestemmer, når jeg bare passer mit arbejde, siger hun til Avisen.dk, og fortsætter:

- Det er ikke mig, der har ansvaret for lovgivningen. Det har politikerne. Det er derfor, vi går ned og sætter krydser på en stemmeseddel hvert fjerde år.

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Røs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen