Administration 

Pas på hvad du svarer i APV’en: Hver tredje chef kigger med

Har du problemer med chefen er det ikke i APV'en, du skriver det. I hvert fald ikke hvis du vil være anonym.  (Foto: Colourbox)

I 29 procent af tilfældene kiggede chefen med, da medlemmerne af HK/Privat sidst deltog i en APV, viser ny undersøgelse. Forbundet kræver lovændring, så besvarelser om psykisk arbejdsmiljø gøres anonyme.

Næsten hver tredje HK’er på det private område kan godt glemme alt om at bruge den lovpligtige Arbejdspladsvurdering, APV’en, til at gøre opmærksom på alvorlige arbejdsmiljøproblemer. I hvert fald, hvis de er bange for, hvad chefen vil sige til kritikken.

I 29 procent af tilfældene kigger chefen nemlig med, når de ansatte svarer på spørgsmålene om deres arbejdsmiljø.

Det fremgår af ny undersøgelse, som Epinion har foretaget blandt mere end 1.250 medlemmer af HK/Privat.

Dybt problematisk

17 procent svarer i undersøgelsen, at nogle – for eksempel chefer – kunne se, hvad den enkelte medarbejder svarede, da der sidst blev udarbejdet en APV på deres arbejdsplads. 12 procent angiver, at alle i virksomheden kunne se deres svar.

Det er dybt problematisk, at ansatte ikke kan svare anonymt på spørgsmål om for eksempel dårligt psykisk arbejdsmiljø, mener June Halvorsen, arbejdsmiljøkonsulent i HK/Privat.

- Den manglende anonymitet betyder, at man ikke nødvendigvis kan regne med svarene i APV’en. Nogle vil enten nedtone problemer eller slet ikke bringe dem på bane af frygt for konsekvenserne. Det gør det sværere at gøre noget ved problemerne, og det var jo ellers selve formålet med en APV, påpeger hun.

’Jeg har betalt for mine svar’

I undersøgelsen svarer hver fjerde af de HK/Privat-medlemmer, som har deltaget i en ikke-anonym APV, at den manglende anonymitet påvirkede deres svar. 14 procent nedtonede problemerne for ikke at komme i klemme, mens 10 procent blev påvirket på anden måde:

’Jeg havde ikke lyst til at tage kampen op’, ’Jeg har ikke svaret på det spørgsmål om stress, for firma har ingen holdning til det og mener det er fis og ballade’, ’Jeg kan ikke beskrive de faktiske forhold, hvis jeg vil beholde mit job’, ’Jeg troede det var anonymt, men det viste sig at det var det ikke! Så jeg har betalt for mine svar’ og ’Jeg valgte at være neutral på det samarbejdsmæssige og sociale og kun kommentere oprigtigt på det fysiske som lys mv’, er de forklaringer, de adspurgte er kommet med.

Loven skal ændres

June Halvorsen mener, at medarbejdere skal sikres ved en lovændring.

- Loven burde sikre medarbejderne fuld anonymitet, når de svarer på APV-spørgsmål om deres psykiske arbejdsmiljø, understreger hun.

Samtidig erkender hun dog, at nogle problemer med det psykiske arbejdsmiljø løses hurtigere, hvis man tilkendegiver, hvem man er. Der opfordrer hun til at gå sin arbejdsmiljø- eller tillidsrepræsentant eller alternativt chefen, hvis der opstår et akut problem.

Arbejdsgiverne tror på dialog

Rikke B. Ørum, underdirektør og chef for HR og arbejdsmiljø i arbejdsgiverorganisationen Dansk Erhverv, synes ikke, det er nogen god idé med lovkrav om anonymitet i forbindelse med APV’er.

- Hvordan processen skal være, og om den skal være anonym eller ej, er jo noget, den enkelte virksomhed selv bestemmer. Beslutningen tages i arbejdsmiljøorganisationen, hvor medarbejderne selv er repræsenteret, påpeger hun.

Rikke B. Ørum ser fordele og ulemper ved begge former for APV. Umiddelbart er hun selv mest stemt for åbne APV’er. Men giver den metode ikke de åbne og ærlige svar, der er brug for, kan man forsøge sig med anonyme besvarelser. Så skal man bare være klar over, at problemerne kan være svære at løse, påpeger hun.

- Den åbne dialog giver nogle helt andre muligheder for at løse problemer, og den fungerer glimrende mange steder. Hvis det pludselig bliver anonymt, er det svært at finde ud af, præcis hvad problemet handler om, og hvad der kan gøres bedre, forklarer Rikke B. Ørum.

Tillid er afgørende

Forudsætningen for at åbenheden og dialogen virker er, at den enkelte medarbejder har tillid til både kolleger og chefer, erkender underdirektøren. Men har de ikke det, er det også et problem i det daglige, påpeger hun.

- Hvis der mangler et rum på arbejdspladsen, hvor det er muligt at drøfte arbejdsmiljøproblemer, og man har svært ved at gå til chefen, er det noget, man sagtens kan tage op med sin arbejdsmiljørepræsentant, mener Rikke B. Ørum.

Ekspert: Anonymitet er nødvendig

Der kan godt være argumenter for, at gennemføre en åben, ikke-anonym APV, så chefen kan kigge med i besvarelserne. Men der er en stor risiko for, at besvarelserne ikke bliver brugbare. Det mener Karen Albertsen, der er arbejdsmiljøforsker og medejer af TeamArbejdsliv, som rådgiver virksomheder om arbejdsmiljø.

- Set fra et ledelsessynspunkt kan det være svært at handle på ting, som er fremført anonymt. Især hvis ingen efterfølgende vil snakke om problemerne, er det svært at gøre noget ved dem. Omvendt er helt usandsynligt, at APV’en kommer til at afsløre for eksempel chikane fra chefens side, hvis medarbejderne ved, at samme chef kommer til at læse deres svar, siger hun.

Særlig i  forhold til krænkende adfærd, mobning og ledelseskvalitet kan det være vanskeligt at få troværdige svar, hvis ikke det foregår anonymt, påpeger Karen Albertsen.

- Vi anbefaler at man i det mindste på de mere personfølsomme områder kan aflevere sine svar anonymt, understreger hun.

Komplicerede sager

Når der efterfølgende skal følges op på den slags sager, er det nødvendigt at bryde anonymiteten. Men det kan sagtens gøres på en måde, der ikke udbasunerer en konflikt i et større forum, og som beskytter både den mobbede og den, som mobber, påpeger Karen Albertsen.

- Det er tit meget komplicerede sager, som kræver, at der kommer eksterne ind, som hjælper med at løse konflikterne under fornuftige rammer, mener hun.

Det afgørende er, at virksomheden har en mobbepolitik og en procedure for, hvordan man som medarbejder kan komme frem med den slags problemer uden risiko for at miste sit job, siger Karen Albertsen.

APV'er er oftest anonyme

Var den seneste APV på din arbejdsplads anonym?

 

  • 56 procent: Ja
  • 17 procent: Nej, nogle (f.eks. chefer) kunne se, hvad den enkelte havde svaret.
  • 12 procent: Nej, alle kunne se, hvad den enkelte havde svaret
  • 15 procent: Ved ikke

Kilde: Epinion. Undersøgelse blandt 1.250 medlemmer af HK/Privat.

 

mand ser bekymret ud med hovedet på armen
Mad og drikke

Klamme fund: 

Kendt tv-kok i problemer

Sport

Vingegaard fulgte

Pogacar hele vejen

par i kærlig omfavnelse på den røde løber
Kendte

Danmarks power-par: 

Vi har for travlt til børn

brand og sort røg fra bygninger
Krimi

Brand raserer

flere bygninger

DR Byen set ude fra
Nyheder

DR brugte

ulovlig arbejdskraft

Politifotos af to mænd
Krimi

Efterlyst for drabsforsøg

personer i flyterminal
Rejser

Flyselskaber advarer om højere billetpriser

Front på tre lastbiler
Nyheder

Stort firma konkurs

Skilt med Finanstilsynet
Nyheder

Nystartet bank får millionbøde 

Kø på motorvej
Nyheder

Alvorlig ulykke spærrede motorvej

Mand med stort skæg og langt hår
Kendte

Anders Lund Madsen flytter:

Så dyr er hans villa

præst med bibel i dene ene hånd og den anden i døbefont
Nyheder

Her er de mest populære navne i år

Helikopter i luften
Krimi

Dræbt i ulykke

Par står under paraply
Nyheder

Weekendens vejr:

Sol og byger 

Krimi

Unge med ren straffeattest bijobber som kokainsælgere

Krimi

Dyrehavsbakken:

Ulykke i rutsjebanen

udrykningskæretøjer på rad og række
Krimi

Fem til skade i

ulykke ved køreskole 

to mænd sammen på den røde løber
Kendte

Eksotisk bryllupsrejse

må foreløbig vente

fire politiker i sal omkring den danske statsminister
Nyheder

Vi sender yderligere

2,6 milliarder til Ukraine

mand i pænt tøj på løberen
Kendte

Danske Spil: Bliver

den nye Bond dansk

cykelryttere på vej i mål
Sport

Vingegaard kom fint

igennem hård dag

stærk mand peger mod kameraet
Kendte

Vilde tal: Så rige er

de rigeste skuespillere

Billeder fra Halsskov Færgehavn
Krimi

20-årig er fundet død 

logo på retsbygning
Krimi

Dødsbilist uden kørekort

får seks års fængsel 

logo på retsbygning
Krimi

15-årige dømt for

ydmygelsesvold 

en chihuahua sidder i sneen
Dyreliv

Dagens helt i ministørrelse viste vej

et blødkogt æg i et æggebæger
Helt vildt

Hun kan invitere

15.485 på blødkogt æg

en mand smiler til fotografen
Kendte

Stig Rossen stopper

resterne af en monumental bygning
Helt vildt

Vildt vejr

lukker Akropolis

en mand ser alvorlig ud
Kendte

Timm Vladimir
ramt af sorg

en burger
Nyheder

Sure smileyer

- nu lukker

gourmet burger

to kvinder der ligner hinanden temmeligt meget
Kendte

Merete Mærkedahl

droppe Mette F.

en illustration af et tog
Nyheder

Nu kommer Danmarks første batteritog på skinner

en mand på scene peger opad
Nyheder

Værdi: 25.500.000.000.000

skuespiller læner sig op af væg
Kendte

Video: Lise Baastrup

i vildt vægttab

meget tæt portræt af mørk mand med kasket
Kendte

Efter trist besked:

Græd i bilen

en mand taler
Nyheder

Trumps toldhammer slår til med nye 50 procent

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Ung mand i

alvorligt trafikuheld

sønderbombet by
Nyheder

Sendte 728 droner

i rekordangreb

mand på scene med mikrofon i hånden
Kendte

Tom Jones: Jeg

elsker mine danske fans

grise i stald
Nyheder

50 kroner ekstra skal

holde halen på grisen

fire kvinder på rad og række
Kendte

Lige nu: Diamantdatter

gift under åben himmel

to mænd på balkon
Nyheder

Pave Leo: 

Vil være fredmægler

cykelrytter i dyb koncentration
Sport

Øretæve til Vingegaard

Krimi

Dømt for drab

- for anden gang

Krimi

Tog 18-årig til fange og 

afpressede hans forældre

billede af kort-kabale på bord
Nyheder

Spil helt gratis med Avisen.dk

En politibil
Krimi

46-årig dømt: Voldtog steddatter i årevis

Mick Øgendahl på en scene med en kuvert i hånden
Kendte

Han er Danmarks

rigeste komiker

Røget laks, der ligger i lag
Nyheder

Efter listeriafund og dødsfald: 
Dansk firma får øjeblikkeligt forbud

Søren Ryge sidder på en rød bænk og ryger pibe
Kendte

Søren Ryge overrasker: 
Vender tilbage med haveprogram

Billede af taget på Odense Universitetshospital
Nyheder

Hospitalsansat fyret: Snagede i 174 journaler

Mary i ferskenfarvet jakkesæt arm i arm med Frederik  og ved siden af den svenske konge i gråt jakkesæt og Silvia i hvid jakke og sorte bukser
Nyheder

Træningsapp afslører kongens opholdssteder

En masse mennesker ligger og soler sig ved kanalen
Nyheder

DMI: Nu begynder det

Trump i gang med at tale
Nyheder

Højesteret giver grønt lys til Trump

En mørk sky af røg over en by
Nyheder

Over 100 sårede i skovbrand i Sydfrankrig

Tog passerer overskæring
Krimi

50-årig sigtes:

Stjal klokker fra

jernbaneoverkørsler

Personer omkring et mødebord
Nyheder

Trump godkender sending af våben til Ukraine

Sejlskib ligger siden
Nyheder

Stort sejlskib gået på grund

Kvinder på fodboldbane
Sport

Landsholdsbus i færdselsuheld på vej til EM-kamp

mand på scene med propper i ørene
Kendte

Efter mindre end et år:

Tobias Rahim er blevet skilt

Pakker med Wegovy
Nyheder

Novo vil tredoble Wegovy-dosis

Fodboldspillere med medaljer
Sport

Brøndby sælger topscoreren

et nærbillede af en flymotor
Nyheder

Lufthavn lukket

- "suget ihjel" af flymotor

Nyheder

Skovbrand lukker stor lufthavn i Frankrig

Pakke med hakket oksekød
Sundhed

Solgt i Netto:

Hakket oksekød

kaldes tilbage

fem skuespillere stillet op til fotografering
Kendte

Badehotellet-stjerner
drømmer om mere

Masser af mennesker på strand
Nyheder

DMI med godt nyt:

Så varmt bliver det

et par
Kendte

Lauritz-medejers

personlige
selskaber konkurs

to mænd i en filmscene
Kendte

Overraskelse:
Dansker har stor rolle
i ny Superman-film

en mand med solbriller
Kendte

Mads Langer scorer
hurtigt 12 millioner

et par krammer
Kendte

Paradise-strid afgjort

høns i en hønsegård
Nyheder

PFAS-stoffer fundet i æg

et skilt spejler sig i et vindue
Nyheder

Jensen’s Bøfhus får
markant underskud

en lottokupon
Nyheder

Lottogevinster:
Er det din million?

Nyheder

Soundboks får igen

stort millionunderskud

hånd tager kaffe fra en hylde
Nyheder

Vil fjerne afgiften på kaffe

kvinde med armenen på sofakant
Kendte

Sara Lygum skal

afløse Lene Beier

en lap papir med teksten konkurs vi beklager
Nyheder

Få firmaer gik konkurs i juni - mere end 1000 job forsvandt