Administration 

Overraskende: Så mange danskere køber "gammel" mad

Især de yngre danskere har taget "stop madspild"-konceptet til sig. De ældre er mere tilbageholdende - og eksperterne har et par bud på hvorfor. (Foto: Foto: Scanpix / Arkiv)

Især unge svinger jævnligt forbi datovarehylderne, hvor man kan købe varer, som nærmer sig udløbsdatoen, billigt, viser en ny undersøgelse.

 43 pct. af danskerne køber varer fra datovarehylder en eller flere gange om ugen viser en ny repræsentativ undersøgelse. Det overrasker to eksperter i to retninger.

Rullepølse nedsat til 5 kr. for en pakke. Mælk til halv pris eller hakket oksekød, der nærmer sig sidste salgsdato.

Datovarehylder er i de senere år skudt op som fast inventar i de danske supermarkeder for at samle et hjørne, hvor kunderne kan gå på tilbudsjagt. Det afhjælper madspild og sikrer, at supermarkedet trods alt kan få nogle af pengene tilbage for de fødevarer, de ellers skulle kassere få dage senere. Men hvor mange danskere benytter sig af den mulighed?

Det har TNS Gallup sat sig for at undersøge i en repræsentativ befolkningsundersøgelse lavet for Landbrug & Fødevarer og forbrugerbevægelsen Stop Spild Af Mad. Den viser, at hylderne bliver udbredt brugt. Det skriver foodculture.dk.

Selv om kun 8 pct. af danskerne svinger forbi en datovarehylde 4-5 gange om ugen eller oftere, hvilket naturligvis også kan skyldes at de fleste ikke handler ind så ofte, køber 43 pct. af danskerne varer fra en datohylde en gang eller oftere i løbet af ugen.

Overrasker to eksperter i to retninger

Den erfaring deler vandene hos to eksperter, der begge er overraskede, men i hver deres retning.

- Det overrasker mig, at det er så udbredt, som det tilsyneladende er, lyder det fra Marianne Gregersen, forbrugerøkonom i Landbrug & Fødevarer og tilføjer:

- Jeg tænker, at det først og fremmest afspejler forbrugernes stigende ønske om at mindske madspild. Vi ser også fra andre undersøgelser, at en faktor som friskhed får mindre og mindre betydning for forbrugerne. Mange tænker - hvad kan jeg selv gøre?

Og at købe fødevarer, der er tæt på udløbsdato er en god og konkret ting. At man sparer penge er en yderligere gevinst og betyder, at man ikke føler sig snydt."

Anderledes lyder det fra Selina Juul, stifter af forbrugerbevægelsen Stop Spild af Mad:

- Det overrasker mig, jeg troede faktisk, der var langt flere danskere, der købte datovarer. Især med det meget stærke fokus på madspild hos detailhandlen samt de mange tilbud om datovarer i supermarkeder.

Særligt de unge går foran

Et kig i TNS Gallups undersøgelse på, hvilken del af danskerne der trækker læsset, viser, at særligt de unge går foran. 50 pct. af unge mellem 18-35 år vælger varer fra datovarehylden 1 gang om ugen eller oftere, mens det samme gælder for 41 pct. af de 36-59 årige og 40 pct. af de danskere, der er 60 år eller ældre.

En umiddelbar forklaring kunne oplagt være, at de unge har færre penge imellem hænderne, og det bliver også bakket op andetsteds i undersøgelsen, for jo mindre indkomst en person har, jo mere populær er datohylden tilsyneladende også. Således er datohylden allermest populær for personer med en indkomst på under 299.000 kroner om året.

Og den bliver gradvist mindre populær og sjældnere benyttet jo mere folk tjener. Men er det hele forklaringen?

- Man kan ikke komme udenom at unge i høj grad er nødt til at se på de begrænsede penge, de har til rådighed, når de køber fødevarer, siger Marianne Gregersen og tilføjer:

- Men derudover er de generelt hurtigere til at tage nye madspildsinitiativer til sig end ældre. Tag for eksempel madspildsapp'en Too Good To Go, som i høj grad henvender sig til studerende, og som vokser hastigt i udbredelse i øjeblikket.

Ældre er bange for at spise mad tæt på sidste holdbarhedsdato

Hun peger også på, at unge er mere optaget af bæredygtighed end ældre og netop fordi spild af mad har et højt CO2-aftryk, er det et oplagt sted at sætte ind. Den opfattelse deler Selina Juul og tilføjer et interessant perspektiv:

- Tidligere undersøgelser vi har lavet i samarbejde i samarbejde med Landbrug & Fødevarer peger faktisk på at mange ældre er bange for at spise mad, der nærmer sig sidste holdbarhedsdato. Måske på grund af for dårlig oplysning, måske fordi de er bange for at blive syge, hvilket jo er uden grund, siger Selina Juul

Fersk oksekød er topscorer på datovarehylder

Et kig på, hvad folk samler op fra datovarehylden viser, at fersk oksekød suverænt er den vare flest forbrugere køber fra datohylden. Derudover er de mest populære varer, der ryger i kurven kødpålæg, rugbrød, fersk svinekød, ost og fersk kylling.

- Datovarehylder er meget parallelle til en skattejagt, siger Selina Juul til foodculture.dk og tilføjer:

- Jo dyrere mad i den oprindelige kategori, som man finder på datovarehylden, jo mere får man en følelse af, at man har gjort et kup, og fordi kød generelt er dyrt - og den vare som danskerne er mest kede af at smide ud - er det også særligt attraktivt at købe til nedsatte priser, så det hænger meget godt sammen.

Marianne Gregersen tilføjer:

- Det hænger også meget sammen med, hvordan forbrugeren betragter brugbarheden af fødevaren. Altså om fødevaren kan spises med det samme eller om den alternativt kan gemmes til senere. Oksekød er en særlig interessant fødevare, som er relativt dyr, men nem at gemme i en fryser.

DR Byen set ude fra
Nyheder

DR brugte ulovlig arbejdskraft

Politifotos af to mænd
Krimi

Efterlyst for drabsforsøg

personer i flyterminal
Rejser

Flyselskaber advarer om højere billetpriser

Front på tre lastbiler
Nyheder

Stort firma konkurs

Skilt med Finanstilsynet
Nyheder

Nystartet bank får millionbøde 

Kø på motorvej
Nyheder

Alvorlig ulykke spærrede motorvej

Mand med stort skæg og langt hår
Kendte

Anders Lund Madsen flytter:

Så dyr er hans villa

præst med bibel i dene ene hånd og den anden i døbefont
Nyheder

Her er de mest populære navne i år

Helikopter i luften
Krimi

Dræbt i ulykke

Par står under paraply
Nyheder

Weekendens vejr:

Sol og byger 

Krimi

Unge med ren straffeattest bijobber som kokainsælgere

Krimi

Dyrehavsbakken:

Ulykke i rutsjebanen

udrykningskæretøjer på rad og række
Krimi

Fem til skade i

ulykke ved køreskole 

to mænd sammen på den røde løber
Kendte

Eksotisk bryllupsrejse

må foreløbig vente

fire politiker i sal omkring den danske statsminister
Nyheder

Vi sender yderligere

2,6 milliarder til Ukraine

mand i pænt tøj på løberen
Kendte

Danske Spil: Bliver

den nye Bond dansk

cykelryttere på vej i mål
Sport

Vingegaard kom fint

igennem hård dag

stærk mand peger mod kameraet
Kendte

Vilde tal: Så rige er

de rigeste skuespillere

Billeder fra Halsskov Færgehavn
Krimi

20-årig er fundet død 

logo på retsbygning
Krimi

Dødsbilist uden kørekort

får seks års fængsel 

logo på retsbygning
Krimi

15-årige dømt for

ydmygelsesvold 

en chihuahua sidder i sneen
Dyreliv

Dagens helt i ministørrelse viste vej

et blødkogt æg i et æggebæger
Helt vildt

Hun kan invitere

15.485 på blødkogt æg

en mand smiler til fotografen
Kendte

Stig Rossen stopper

resterne af en monumental bygning
Helt vildt

Vildt vejr

lukker Akropolis

en mand ser alvorlig ud
Kendte

Timm Vladimir
ramt af sorg

en burger
Nyheder

Sure smileyer

- nu lukker

gourmet burger

to kvinder der ligner hinanden temmeligt meget
Kendte

Merete Mærkedahl

droppe Mette F.

en illustration af et tog
Nyheder

Nu kommer Danmarks første batteritog på skinner

en mand på scene peger opad
Nyheder

Værdi: 25.500.000.000.000

skuespiller læner sig op af væg
Kendte

Video: Lise Baastrup

i vildt vægttab

meget tæt portræt af mørk mand med kasket
Kendte

Efter trist besked:

Græd i bilen

en mand taler
Nyheder

Trumps toldhammer slår til med nye 50 procent

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Ung mand i

alvorligt trafikuheld

sønderbombet by
Nyheder

Sendte 728 droner

i rekordangreb

mand på scene med mikrofon i hånden
Kendte

Tom Jones: Jeg

elsker mine danske fans

grise i stald
Nyheder

50 kroner ekstra skal

holde halen på grisen

fire kvinder på rad og række
Kendte

Lige nu: Diamantdatter

gift under åben himmel

to mænd på balkon
Nyheder

Pave Leo: 

Vil være fredmægler

cykelrytter i dyb koncentration
Sport

Øretæve til Vingegaard

Krimi

Dømt for drab

- for anden gang

Krimi

Tog 18-årig til fange og 

afpressede hans forældre

billede af kort-kabale på bord
Nyheder

Spil helt gratis med Avisen.dk

En politibil
Krimi

46-årig dømt: Voldtog steddatter i årevis

Mick Øgendahl på en scene med en kuvert i hånden
Kendte

Han er Danmarks

rigeste komiker

Røget laks, der ligger i lag
Nyheder

Efter listeriafund og dødsfald: 
Dansk firma får øjeblikkeligt forbud

Søren Ryge sidder på en rød bænk og ryger pibe
Kendte

Søren Ryge overrasker: 
Vender tilbage med haveprogram

Billede af taget på Odense Universitetshospital
Nyheder

Hospitalsansat fyret: Snagede i 174 journaler

Mary i ferskenfarvet jakkesæt arm i arm med Frederik  og ved siden af den svenske konge i gråt jakkesæt og Silvia i hvid jakke og sorte bukser
Nyheder

Træningsapp afslører kongens opholdssteder

En masse mennesker ligger og soler sig ved kanalen
Nyheder

DMI: Nu begynder det

Trump i gang med at tale
Nyheder

Højesteret giver grønt lys til Trump

En mørk sky af røg over en by
Nyheder

Over 100 sårede i skovbrand i Sydfrankrig

Tog passerer overskæring
Krimi

50-årig sigtes:

Stjal klokker fra

jernbaneoverkørsler

Personer omkring et mødebord
Nyheder

Trump godkender sending af våben til Ukraine

Sejlskib ligger siden
Nyheder

Stort sejlskib gået på grund

Kvinder på fodboldbane
Sport

Landsholdsbus i færdselsuheld på vej til EM-kamp

mand på scene med propper i ørene
Kendte

Efter mindre end et år:

Tobias Rahim er blevet skilt

Pakker med Wegovy
Nyheder

Novo vil tredoble Wegovy-dosis

Fodboldspillere med medaljer
Sport

Brøndby sælger topscoreren

et nærbillede af en flymotor
Nyheder

Lufthavn lukket

- "suget ihjel" af flymotor

Nyheder

Skovbrand lukker stor lufthavn i Frankrig

Pakke med hakket oksekød
Sundhed

Solgt i Netto:

Hakket oksekød

kaldes tilbage

fem skuespillere stillet op til fotografering
Kendte

Badehotellet-stjerner
drømmer om mere

Masser af mennesker på strand
Nyheder

DMI med godt nyt:

Så varmt bliver det

et par
Kendte

Lauritz-medejers

personlige
selskaber konkurs

to mænd i en filmscene
Kendte

Overraskelse:
Dansker har stor rolle
i ny Superman-film

en mand med solbriller
Kendte

Mads Langer scorer
hurtigt 12 millioner

et par krammer
Kendte

Paradise-strid afgjort

høns i en hønsegård
Nyheder

PFAS-stoffer fundet i æg

et skilt spejler sig i et vindue
Nyheder

Jensen’s Bøfhus får
markant underskud

en lottokupon
Nyheder

Lottogevinster:
Er det din million?

Nyheder

Soundboks får igen

stort millionunderskud

hånd tager kaffe fra en hylde
Nyheder

Vil fjerne afgiften på kaffe

kvinde med armenen på sofakant
Kendte

Sara Lygum skal

afløse Lene Beier

en lap papir med teksten konkurs vi beklager
Nyheder

Få firmaer gik konkurs i juni - mere end 1000 job forsvandt

tennisspiller helt i hvidt tøj
Sport

Mærket Tauson taber

foran kong Frederik

en strand
Nyheder

Glemte ting på stranden 
satte to store redningsaktioner i gang

Nyheder

Trump vil udsætte told

mand og kone på den røde løber
Kendte

Vil sælge Holtewood 

for 16,5 millioner kroner