Administration 

Ny Toyota Yaris Cross på vej til danskerne

Biler
En hvis bil på vejen
Der er et "cute" udtryk i kølergrillen på den spritnye model fra Toyota. (Foto: Toyota)

Den japanske bilgigant introducerer deres første SUV i B-segmentet.

Avisen.dk var af Toyota inviteret til Belgien for at prøvekøre nyeste Toyota på stammen. Det er en charmerende lille SUV, som man ikke kommer til at se ret mange andre steder end i Europa. Den er nemlig især produceret til dette marked, hvor netop det såkaldte B-segment i SUV'er er en storsællert. Produktionen foregår på Toyotas store bilfabrik i Frankrig. Den kommer dog også til salg i både Japan og Australien.

Yaris Cross er udelukkende en hybrid med en 1.5 liters benzinmotor. Altså ikke noget 100% el eller Plugin-hybrid, hvilket også afspejles i prisen, men mere om det senere.

Toyota kom med deres Yaris tilbage i 1999, og den har gennem årene været en af de mest solgte biler herhjemme. Og da SUV eller Crossover, som de mindre SUV'er kaldes, er så populære, så bliver det "hul" altså fyldt ud med denne Yaris Cross, som har en højere frihøjde (25mm), øget højde (90 mm), længere (240 mm) og bredere (20 mm) sammenlignet med den almindelige Yaris.

En hvid bil på en bakke
Selv om man ikke skal udfordre hverken Jeep eller Range Rover, så kan den lille Cross faktisk forcere ret meget, når man vælger firehjulstrækket til. Foto: Per Kuskner

Det er 4. generation af Yaris, og designmæssigt har den en vis charme. I stedet for det meget store kølerindtag som i "lillebror" har den en mindre "mund", men stadig de skrå forlygter og har meget mere karisma end så mange andre biler i sit udseende.

Vi prøvekørte både forhjulstrækkeren og firehjulstrækkeren, som faktisk er den eneste model i segmentet med et sådan. Det intelligente firehjulstræk-system er direkte hentet fra den større RAV-model, og det virkede upåklageligt. Selv om jeg ikke hamrede den ud i de store mudrede bakkedrag (det var jo små-flade Belgien, jeg testede i), så kørte den uden at kny op ad bakker og gennem knoldede grusveje. 

Systemet er automatisk og fordeler kraften mellem for- og bagaksel alt efter, om det er glatte veje, bakkedrag og ved konstant hastighed på landevejen trækker den udelukkende på forhjulene for at give bedre benzinøkonomi (22.8 km i gennemsnit).

En hvid suv bagfra i byen
Frihøjden er pæn og linjerne dynamiske med de store hjul, åbne skærmkasser og i to-farvet lakering. Foto: Toyota

Gearet er det automatiske e-CVT-gear (trinløst "milliongear"), og det fungerer upåklageligt. De 116 hk. gør sit arbejde fint, da bilen jo ikke vejer ret meget. 

Smarte løsninger

Indenfor er der god plads til fire voksne og et barn og som en længe ventet feature, så er bagagerummet også tænkt på som mere end bare et rum, hvor indkøbsposer ofte flyver rundt. Det er nemlig opdelt i flere niveauer, som med et enkelt greb kan enten fastspændes, eller man kan åbne halvdelen af gulvet og bruge som et ekstra rum. Ligeledes kan der spændes en cykel fast eller andet med seler. 

Der er 397 liter at gøre godt i forhold til den lille Yaris' kun 111 liter. Når bagsæderne slås ned er der rigtig meget plads.

En bil indeni i bagagerummet
Genial detalje at dele bagagerummet op i flere sektioner. Foto: Toyota

Multimediesystemet består af en "9 tommers touchskærm, og det kommer i alle modellerne.

Bilen, fortæller Toyota til Avisen.dk, er både en bil til de yngre familier og til de ældre, hvor børnene er flyttet hjemmefra – dejligt for en gangs skyld, at der også tænkes i segmenter, hvor vi midaldrende befinder os!

En bil indeni
Infotainmentet midti har et hav af funktioner og naturligvis også koblet til Toyotas Smart Connect-system. Foto: Toyota

Et udsnit af en bil indeni
Man kan vælge mellem "snow" og "trail", hvis man selv vil bestemme, hvordan firehjulstrækket skal køres. I normal skifter den hele tiden efter forholdene. Foto: Toyota

Her er de mange modeller og udstyrsvarianter:

Essential

Den billigste (Essential) er så skrabet i udstyret, at den ikke engang har en radio. Lige den udstyrsvariant er på trods af LED-lys, adaptiv fartpilot, klimaanlæg og sikkerhedspakke dog ikke den, som Toyota regner med sælges ret mange af. Faktisk under 5%. Den fås heller ikke med firehjulstræk, men der kan dog tilvælges en Comfortpakke til kun 10.000 kroner, som kommer med den famøse radio (DAB+), LED- bag- og forlygter, tågelygter og meget mere.

Pris 224.990 kr.

Active

Har samme standardudstyr som Essential med Comfortpakke, og her kan man tilvælge (en lidt dyrere) pakke Technology til 17.000 kr., som indeholder head-up display, elektrisk bagklap, multiinformations-display foran føreren, trådløs smartphone-oplader m.m. – udover det har den som standard bl.a. automatisk nedblændeligt bakspejl, 6 højttalere, forrude med varme, læderrat med varme, nøglefri betjening og mere. Der er også en Technology Plus-pakke med endnu mere udstyr til 34.000 kr.

Pris 244.990 kr.

Herefter kommer Style, Adventure, Elegant og Premier Edition til hhv. 279.990, 299.990, 309.990 og 329.990 med et væld af udstyr, hvoraf de alle skal tillægges 35.000 kroner for køb af firehjulstrækket.

Leasing

Udover det tilbyder Toyota leasing fra 2.995,- (med førstegangsydelse på 7.495) for Active. Læg hertil 200,- kr., hvis du vil have Technologypakken med. Herefter koster Style 3.495,- og Premier Edition 4.095,- og alle med samme førstegangsydelse på 7.495. (36 mdr. løbetid, 15.000 km årligt inkl. service, moms, etablering og levering).

Toyota Yaris Cross kommer til salg fra ultimo oktober, men kan allerede snart prøvekøres hos Toyota-forhandlerne rundt om i landet.

Hvorfor

Fordi Toyota er bare danskernes foretrukne mærke med den allerhøjeste tilfredsheds-score i årevis. Og så får du en charmerende lille SUV med flot sikkerhed og masser af ekstraudstyr samt 3 års garanti (eller 100.000 km.)

Hvorfor ikke

Fordi hvis du vælger topmodellen med hele baduljen, så kommer du faktisk så meget op i pris (365.000 kr.), at du kan få en endnu større SUV for samme penge.

to biler foran et hotel
Foto: Toyota

Fakta:

Toyota Yaris Cross

3 cylindre

1.490 ccm

116 hk. 

170 km/t

0-100 km/t 11,2 sek.

e-CVT-gear

Pris fra: 224.990 kr.

 

Brud kysser brudgom
Kendte

Spice Girl er blevet gift – igen

Gruppe af politifolk
Krimi

Knivdrama i Københavns Lufthavn

folkemængde til koncert
Kendte

Nu er det slut: 

Osbournes 

sidste skrål

gamle potter og pander står klar til at blive vasket op
Nyheder

Kro-ejer til tyv:

- Kom og vask op

en mand med kasket
Nyheder

Elon Musk stifter nyt parti

to smilende kokke
Kendte

Jesper Kochs
afløser er fundet

en cykelrytter med solbriller
Sport

Vingegaard: Det var en af de mest stressende etaper

et par smiler til fotografen
Kendte

Monetz-parret sætter
villaen til salg

en tennisspiller ser ærgerlig ud
Sport

Eventyret er slut for dansk tennissensation

Nyheder

Ni børn og 18 voksne

er døde efter
oversvømmelser

et kort
Nyheder

Her kommer Danmarks største erhvervsområde til at ligge

eeee
Nyheder

KFC i Danmark

meldes konkurs

en tennisspiller jubler
Sport

Clara Tauson
tager stor sejr

en fladfisk
Nyheder

Dødelig bakterie kan få konsekvenser for fiskefirma

mange personer stillet op til fotografering
Film og TV

Nu genopføres Badehotellet

larver
Nyheder

Giftig larve nu

fundet i Jylland

en politibil på en festivalplads
Krimi

Tissende kvinder

filmet med
vildtkamera på festival

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Stor teenager sigtet for overgreb på niårig

bygninger lavet i lego
Nyheder

Verdens største

Legoland slår dørene op

beredskab i arbejde
Nyheder

Mindst 24 døde - mange børn er savnet

politifolk på villavej
Krimi

Kvinde fundet død i villakvarter

Ældre par, hun iført solbriller
Kongelige

Eks-konge opereret for kræft

Elefant spiser
Nyheder

Turister dræbt af elefant

Nyheder

Efter 102 år:

Seinen åbnes

for badegæster

Krokodille i vand
Dyreliv

Gigantiske krokodiller på vej til Falster

Togkupe seet inde fra
Krimi

Mand udvises: 

Voldtog 16-årig pige

i regionaltog

lang bil-kø på motorvej
Krimi

Lang kø:

Lastbil væltet på motorvej

tv-værten Melvin med sin mor
Kendte

Dansk tv-vært

køber fodboldklub

mand kigger op mod kameraet
Kendte

Lars Løkke: 

Hjem til Græsted

blåt blink på politibil
Krimi

19-årig får 12 års fængsel 

tre mennesker sidder i sofa
Kendte

Hit-serie vender tilbage

Bus på siden i grøft
Krimi

Busulykke i Tyskland:

Danskere var ombord

Mand på pressekonference
Sport

Her er Vingegaards nye Tour de France-våben

Nyheder

Tankstation er eksploderet 

Mand med solbriller i panden smiler
Kendte

Tarantino-stjerne død

mennesker på  fetival
Nyheder

Våd weekend i vente

portræt af mand med rød kasket
Nyheder

Trump er skuffet 

en mand kigger ind i kameraet
Kendte

Remee risikerer at

miste sit kørekort

en tennisspiller knytter næven
Sport

August Holmgren i ny

vild sejr i Wimbledon

mange passagerer samlet i lufthavn
Nyheder

Flystrejke rammer 300.000 rejsende

en restaurant set udefra
Nyheder

Kendt hotel og
restaurant lukker

madpandekager i et fad
Nyheder

Solgt i hele landet
- spis dem ikke

bowlingkugler
Nyheder

Bebudet konkurs: Bowlingcentre foretog mystisk lukning

to kvinder kommer gående og snakkende
Nyheder

Von der Leyen håber på toldaftale med Trump men forbereder sig på sammenbrud

en mand smiler bredt
Krimi

Dom i største sag
om coronasvindel

sort-hvidt foto af Maude
TV/Streaming

Matador forsvinder fra DR-tjeneste

En mand og en kvinde med en mannequin iført rødt lingeri imellem sig
Nyheder

Sexshop med millionunderskud

Skiltet foran retten i Hjørring
Krimi

Skyldig: Dræbte og voldtog 13-årig pige i Hjallerup

Indgangen til retten i Lyngby
Krimi

Skolepædagog skal i fængsel for krænkelser af piger

Sport

Medier: Fodboldstjerne dræbt i ulykke

facade af en bygning på Nørrebro
Krimi

Fire mænd tiltalt for brandattentat mod dansk NGO

Gul parkeringsbøde i forrude
Nyheder

FDM: Nu er kontroversiel parkeringsbøde helt forbudt

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 
19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans