Selvom planerne om en stormoske i Gellerup har været undervejs i flere år, er en alternativ moske udelukkende for tyrkiske muslimer måske ved at overhale stormoskeen indenom.
Den Tyrkiske Kulturforening i Åbyhøj har meddelt, at den ikke bakker op om stormoskeen og i stedet ønsker en mindre moske for tyrkiske muslimer.
»Hovedproblemet med en stormoske er den sproglige barriere. Muslimerne i Århus omfatter både tyrkere, arabere og somaliere, og der er store sproglige skel. Hvilket sprog skulle imamen tale i en fælles moske?« spørger Mehmet Erbas, næstformand i Den Tyrkiske Kulturforening i Åbyhøj.
Han forklarer, at foreningen barsler med en plan om at bygge en mindre moske, og at foreningen på nuværende tidspunkt har omkring knap fem millioner kroner.
»Vores bygninger på Silkeborgvej har en værdi af omkring tre til tre en halv million kroner, og desuden ejer vi en grund ved siden af, som er mellem en og halvanden million kroner værd. Ved et salg vil vi få op mod fem millioner kroner,« siger Mehmet Erbas.
Foreningen ønsker ikke at oplyse, hvad projektet skal koste, men ifølge Nyhedsavisens oplysninger ligger prisen i omegnen af 12 til 14 millioner kroner.
Tilsagn om penge
Foreningen for Moske og Islamisk Center, som arbejder for en stormoske ved Globus 1 i Gellerup, har til sammenligning samlet omkring en halv million kroner ind til projektet, der forventes at koste 50 millioner kroner. Formanden, Metin Aydin, mener dog ikke, at økonomien bliver en hindring.
»Pengene er ikke det største problem. Den største hurdle var at få repræsentanter fra en masse muslimske miljøer til at sætte sig ved samme bord og arbejde for samme sag, og det er lykkedes. Vi repræsenterer selvfølgelig ikke alle muslimer i Århus, men vi har repræsentanter fra mange forskellige miljøer ¿ også det tyrkiske. Vi har tilsagn fra en række fonde, der ønsker at støtte projektet, når der bliver fundet en grund,« siger Metin Aydin, der heller ikke ser et problem i sprogforskellen.
»De fleste bønner foregår på arabisk, så det eneste problem er fredagsbønnen. Der er planen at lade imamerne cirkulere, så de forskellige grupper repræsenteres på skift, og så må de enkelte grupper afholde fredagsbøn i deres egne lokaler, når det ikke er deres tur,« siger Metin Aydin.
Byrådet besluttede i 2001 at finde en mulig lokalitet til en moske og derpå ændre kommuneplanen, så byggeriet kan komme i gang.
Hvis der skal etableres endnu en moske, kræver det en ny byrådsbeslutning.