Mega-bryster, Aqua-Lene og Fleksnes: Det har Norge givet os
Lise Bondesen
Det danske fodboldlandshold har fået ny træner i dag. Den 62-årige nordmand Åge Hareide afløser Morten Olsen på den vigtige post.
Men Norge har givet Danmark meget andet, og det er vi her i landet dybt taknemmelig for. Klik dig videre og bliv mindet om, hvor meget godt, der egentlig kommer fra Norge.
Fotokollage: Scanpix
Myseosten er en såkaldt brunost og er i virkeligheden slet ikke en ost, fordi den er lavet af valle og ikke ostemasse, som de gule oste er lavet af. Brunosten er halvfast og har smagsnuancer af chokolade og karamel. Smagen er ofte både kraftig, skarp og sød. Og meget norsk. Foto: SCANPIX arkiv
Det knap så muntre værk "Skriget" eller - som det hedder på norsk "Skrik" - kender de fleste af os - og det har uden tvivl også hængt i plakatform i mangt en dansk studenterhybel.
Kunstneren Edvard Much skabte det berømte maleri, og han lavede faktisk op til flere eksemplarer af det kendte motiv, som kunstneren fandt inspiration til i et historisk vulkanudbrud, som Olso blev udsat for i 1883 med blodrøde solnedgange til følge.
Skriget er to gange blevet stjålet under stor dramatik. Den første gang forlangte tyvene en svimlende stor løsesum, men via en kæmpe international politiaktion fik man det igen uden at bruge penge.
Foto: SCANPIX arkiv
I 2009 sang vi alle med på denne norske skovtrolds superhit.
Alexander Ruhbak gav de øvrige deltagere baghjul og vandt overlegent Eurovision Song Contest med hittet 'Fairytale', hvor han både sang og spillede violin.
Det eneste land, der ikke gav ham point, var sådan set hjemlandet Norge. Man må som bekendt ikke stemme på sit eget bidrag.
Foto: SCANPIX arkiv
Jamen, hvad var vi alle uden dette vigtige køkkenredskab? Osteskæreren blev opfundet af en snedker, nordmanden Thor Bjørklund.
Han tog patent på opfindelsen i 1925 og oprettede to år senere en ostehøvlsfabrik i Lillehammer. And the rest is history, som man siger ...
Foto: SCANPIX arkiv
Denne norske jente kender vi alle for hendes glasklare røst. Sidsel Kjyrkjebø er Norges all time nok mest populære sanglærke, og i en årrække sang hun privat sine kærlighedssange for den danske entertainer Eddie Skoller. De har to børn sammen, men er dog blevet skilt for år tilbage. Foto: SCANPIX arkiv
Se næste billeder
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Livsstil
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Krimi
Underholdning
Underholdning
Krimi
Kendte
Film og TV
Nyheder
Nyheder
Dyreliv
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Kongelige
Krimi
Krimi
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Sport
Krimi
Underholdning
Nyheder
Underholdning
Nyheder
Rejser
Nyheder
Underholdning
Film og TV
Nyheder
Underholdning
Krimi
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Underholdning
Nyheder
Krimi
Nyheder
Sundhed
Nyheder
Nyheder
Krimi
Sport
Krimi
Krimi
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Krimi
Nyheder
Nyheder
Krimi
Nyheder
Krimi
Nyheder
Underholdning
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.
Iværksætteri
Krimi
Krimi
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Sport