Bornholms Politi fik lørdag kl. 09.29 en anmeldelse om, at der var blevet fundet en bil liggende på taget ved Ringebakkebruddet, som øjensynlig var faldet cirka syv meter ned fra en klippe. En patrulje kom til stedet og kunne konstatere, at der ingen personer var i eller omkring bilen.
I forbindelse med færdselsuheldet vil Bornholms Politi gerne høre fra borgere, som har set to køretøjer i tidsrummet fredag kl. 06.00 til lørdag kl. 06.00. Det drejer sig om en grøn Toyota 4Runner, som er den bil, der blev fundet forulykket lørdag morgen, og en hvid varevogn med påmalet graffiti samt et sort/guldfarvet logo i toppen af forruden, som også formodes at have været involveret i hændelsen. Begge køretøjer har gule nummerplader.
En alvorlig sag
Sagen efterforskes som et brud på straffelovens § 252 om på hensynsløs vis eller i grov kådhed at forvolde fare for nogens liv og førlighed. Politiet har en formodning om, at der var flere personer i det forulykkede køretøj, og at disse angiveligt har fået behandlingskrævende skader i den forbindelse.
- Vi betragter det som en alvorlig overtrædelse af straffeloven, og sagen efterforskes derfor også grundigt. Vi har en formodning om, at en gruppe personer i grov kådhed har kørt hensynsløst umiddelbart inden uheldet, og det er et under, at der ikke er sket større personskader. Vi har allerede flere relevante spor, som vi går videre med i efterforskningen, men vi vil gerne bede om offentlighedens hjælp til at kunne stykke handlingsforløbet mere præcist sammen, siger vicepolitiinspektør Poul Brix Bjerregaard fra Bornholms Politi.
Bornholms Politi er bekendt med, hvem der ejer de to køretøjer, men ejerne har ikke ønsket at samarbejde med politiet om at forklare weekendens hændelse.
Hvis man har set de to køretøjer eller har andre oplysninger, som kan bidrage til politiets efterforskning af sagen, bedes man ringe på tlf. 114.