Administration 

Medlemmer i gule fagforeninger skal arbejde under konflikt

Lederen af Det Faglige Hus Johnny Nim (th.) og juridisk chef hos Frie Funktionærer Claus Carstensen lægger begge afstand til ASE, der opfordrer dres medlemmer til at udføre konfliktramt arbejde på hospitaler, skoler og daginstitutioner. Men både Det Faglige Hus og Frie Funktionærer har ligesom ASE lagt en manual ud på deres hjemmeside om, hvordan medlemmerne skal forholde sig, hvis konflikten rammer i april. (Foto: Foto: Det Faglige Hus/Maria Skovbjerg Henriksen/Frie Funktionærer)

Det Faglige Hus og Frie Funktionærer lægger afstand til den tværfaglige forening ASE, selvom også deres medlemmer skal arbejde under konflikt. Arbejdsmarkedsforsker kalder det interessant, at gule fagforeninger slås indbyrdes for at kapre nye kunder.

Medlemmer af Det Faglige Hus og Frie Funktionærer skal møde på arbejde under en konflikt, akkurat som medlemmer af den tværfaglige fagforening ASE Lønmodtager. 

Men formand for Det Faglige Hus, Johnny Nim, kalder det usmageligt, at fagforeningen ASE i en mail direkte opfordrer sine medlemmer til at udføre konfliktramt arbejde.

- Jeg synes ikke, at det er pænt af ASE. De skal holde sig for gode til den slags, og man skal lade være med at drive fagforening, hvis det skal foregå på den måde. Det er ikke rimeligt, siger Johnny Nim.

Topdirektøren i Det Faglige Hus er en kontroversiel mand i dansk fagbevægelse, fordi hans organisation kaprer medlemmer fra især LO-forbundene.

Selvom Johnny Nim ikke selv vil opfordre pedeller, sosuer og andre lønmodtagere til at udføre konfliktramt arbejde, erkender han, at også Det Faglige Hus har lagt en manual ud på hjemmesiden for at informere medlemmerne om, at de skal stå til rådighed ved en konflikt. 

Skal ikke lege julemand 

- Det er ikke vores konflikt, og vi forhandler ikke, og derfor skal vores medlemmer som udgangspunkt forsøge at møde på arbejde. Kan de ikke det, må de blive væk, og så må vi betale, hvad det koster. Vi går ikke ind for ASE's tankegang om at opfordre vores medlemmer til at tage konfliktramt arbejde, siger han.  

- Hvis man har nogle medlemmer, der bliver ramt, må man også spille spillet i forhold til de kolleger, man skal arbejde sammen med bagefter. Der kan det ikke nytte noget, at man prøver at lege julemand og tage konfliktramt arbejde, det er ikke rimeligt, fastslår han.

Det Faglige Hus opfordrer altså under ingen omstændigheder jeres medlemmer til at sige ja til at udføre konfliktramt arbejde?

- Bestemt ikke, det ligger fjernt fra vores tankegang og er helt urimeligt. Udgangspunktet er at selvfølgelig skal de forsøge at komme på arbejde. Kan det ikke lykkes, bliver de hjemme og hvis arbejdsgiverne ikke vil betale løn, betaler vi strejkegodtgørelsen, siger han.

Konfliktarbejde skal varsles 

Også hos Frie Funktionærer lægger man afstand til ASE. På Twitter understreger foreningen, at hvis kollegerne strejker, skal man stille sin arbejdskraft til rådighed, som man plejer.

- Men ikke påtage sig andres nye jobfunktioner. Formuleringen fra ASE er deres egen og ikke repræsentativt for alle gule fagforeninger, noterer Frie Funktionærer i et tweet.

Den juridiske chef Claus Carstensen pointerer, at det står en sosu, laborant eller anden lønmodtager frit for at sige nej til at udføre strejkeramt arbejde. 

- Hvis vi har et medlem i en stilling, hvor arbejdsgiveren pålægger ham en anden type arbejde under konflikten, siger vi til vores medlem, at det kan arbejdsgiveren reelt ikke. For det skal varsles, hvis en arbejdsgiver skal ændre i de aftalte vilkår og arbejdsområder, siger han.

Men samtidig understreger Claus Carstensen, at medlemmet også kan sige ja tak til at udføre det konfliktramte arbejde.

- Vi siger, at vores medlemmer selv kan bestemme. Vi fortæller dem om konsekvenserne, og hvis vores medlem siger, at han ikke vil udføre konfliktramt arbejde og arbejdsgiveren siger, at det er misligeholdelse og bortviser medlemmet, vil vi køre sagen hele vejen til Højesteret for at fastslå, at man ikke er forpligtet til at udføre det arbejde, siger han.

De gule er the bad guys

I forsøger at iscenesætte jer selv som 'the good guys' og ASE som 'the bad guys', men er der overhovedet nogen forskel, når det kommer til stykket?

- Den etablerede fagbevægelse synes jo, at de gule er 'the bad guys'. Det er der ingen tvivl om. De synes jo, at vores medlemmer, der står udenfor overenskomsten, reelt nasser på dem. Men vi siger, at der er fagforeningsfrihed, og man har ret til at være medlem af den fagforening, man vil, siger Claus Carstensen fra Frie Funktionærer.

Formand for HK Stat Rita Bundgaard kalder det usolidarisk, når ASE opfordrer til at påtage sig det arbejde, som de strejkeramte skulle have udført. Kan du forstå den kritik?

- Ja, for hvis jeg havde siddet på hendes stol, tror jeg også, at jeg var blevet sur. Det er derfor, at jeg synes, at der er den store forskel, for vi opfordrer ikke til at udføre konfliktramt arbejde, siger han.

Strejkebrydere  

Arbejdsmarkedsforsker på Aalborg Universitet, professor Henning Jørgensen, kalder det dybt interessant, at de gule fagforeninger nu begynder at slås. 

- Det er interessant, at de gule fagforeninger nu er blevet farveblinde og ikke ved, om de skal være røde eller blå. Det handler om, at de river struberne af hinanden for at få nye kunder i butikken, siger han.  

Men ifølge Henning Jørgensen er der forskel på, hvad Ase gør, og hvad Det Faglige Hus og Frie Funktionærer gør.

- Ase er direkte strejkebrydere, fordi de opfordrer til at udføre konfliktramt arbejde. Det gør de andre ikke, og det handler blandt andet om, at Johnny Nim er blevet ansvarliggjort, fordi Det Faglige Hus nu har overenskomster. Når man kører en faglig kamp, må man køre efter bogen og spillereglerne, og her er det kun Ase, der går direkte i krig med den danske model, siger han.

Mads Mikkelsen, Caterina Murino og Daniel Craig på en rød løber.
Kendte

Tidligere Bond-babe:
Gravid som 47-årig

En balje med svampe i vand
Nyheder

Kvinde dømt: Forgiftede svigerfamilien med fluesvamp

Trump holder en knyttet næve i vejret
Nyheder

Trump sviner Musk: 
Han er blevet en fiasko

En mand og en dreng spiller strandtennis mens folk solbader
Nyheder

DMI: Onsdag vender den tilbage

et udrykningsblink på en motorcykel
Krimi

Mand gik amok -
smadrede togets toilet

en slange ligger sammenrullet
Helt vildt

Smuglede pytonslanger i underbukserne - men ak!

hyggebelyst spisested
Nyheder

Brødre går konkurs

med spisested - igen

en butik set fra gaden
Helt vildt

Kloak eksploderede i
butik - afføring overalt

mange fluer sidder på hovedet af køer
Nyheder

Fluer skal bekæmpe kødædende maddiker

biler på en motorvej
Biler

Motorvej spiller lystigt

Beethovens 9. symfoni

To poser chips
Mad og drikke

Populær chips 
kaldes tilbage - igen

person holder Lotto-kupon
Helt vildt

Vinder 16 Lotto-millioner:

Her er kuponen købt

Personer ved udbrændt bus
Nyheder

15-årig dreng sigtet efter busbrand

Nyheder

Varmere badevand giver flere havbakterier

Nyheder

DMI varsler om mulige skybrud 

Brud kysser brudgom
Kendte

Spice Girl er blevet gift – igen

Gruppe af politifolk
Krimi

Knivdrama i Københavns Lufthavn

folkemængde til koncert
Kendte

Nu er det slut:

Osbournes

sidste skrål

gamle potter og pander står klar til at blive vasket op
Nyheder

Kro-ejer til tyv:

- Kom og vask op

en mand med kasket
Nyheder

Elon Musk stifter nyt parti

to smilende kokke
Kendte

Jesper Kochs
afløser er fundet

en cykelrytter med solbriller
Sport

Vingegaard: Det var en af de mest stressende etaper

et par smiler til fotografen
Kendte

Monetz-parret sætter
villaen til salg

en tennisspiller ser ærgerlig ud
Sport

Eventyret er slut for dansk tennissensation

Nyheder

Ni børn og 18 voksne

er døde efter
oversvømmelser

et kort
Nyheder

Her kommer Danmarks største erhvervsområde til at ligge

eeee
Nyheder

KFC i Danmark

meldes konkurs

en tennisspiller jubler
Sport

Clara Tauson
tager stor sejr

en fladfisk
Nyheder

Dødelig bakterie kan få konsekvenser for fiskefirma

mange personer stillet op til fotografering
Film og TV

Nu genopføres Badehotellet

larver
Nyheder

Giftig larve nu

fundet i Jylland

en politibil på en festivalplads
Krimi

Tissende kvinder

filmet med
vildtkamera på festival

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Stor teenager sigtet for overgreb på niårig

bygninger lavet i lego
Nyheder

Verdens største

Legoland slår dørene op

beredskab i arbejde
Nyheder

Mindst 24 døde - mange børn er savnet

politifolk på villavej
Krimi

Kvinde fundet død i villakvarter

Ældre par, hun iført solbriller
Kongelige

Eks-konge opereret for kræft

Elefant spiser
Nyheder

Turister dræbt af elefant

Nyheder

Efter 102 år:

Seinen åbnes

for badegæster

Krokodille i vand
Dyreliv

Gigantiske krokodiller på vej til Falster

Togkupe seet inde fra
Krimi

Mand udvises: 

Voldtog 16-årig pige

i regionaltog

lang bil-kø på motorvej
Krimi

Lang kø:

Lastbil væltet på motorvej

tv-værten Melvin med sin mor
Kendte

Dansk tv-vært

køber fodboldklub

mand kigger op mod kameraet
Kendte

Lars Løkke: 

Hjem til Græsted

blåt blink på politibil
Krimi

19-årig får 12 års fængsel 

tre mennesker sidder i sofa
Kendte

Hit-serie vender tilbage

Bus på siden i grøft
Krimi

Busulykke i Tyskland:

Danskere var ombord

Mand på pressekonference
Sport

Her er Vingegaards nye Tour de France-våben

Nyheder

Tankstation er eksploderet 

Mand med solbriller i panden smiler
Kendte

Tarantino-stjerne død

mennesker på  fetival
Nyheder

Våd weekend i vente

portræt af mand med rød kasket
Nyheder

Trump er skuffet 

en mand kigger ind i kameraet
Kendte

Remee risikerer at

miste sit kørekort

en tennisspiller knytter næven
Sport

August Holmgren i ny

vild sejr i Wimbledon

mange passagerer samlet i lufthavn
Nyheder

Flystrejke rammer 300.000 rejsende

en restaurant set udefra
Nyheder

Kendt hotel og
restaurant lukker

madpandekager i et fad
Nyheder

Solgt i hele landet
- spis dem ikke

bowlingkugler
Nyheder

Bebudet konkurs: Bowlingcentre foretog mystisk lukning

to kvinder kommer gående og snakkende
Nyheder

Von der Leyen håber på toldaftale med Trump men forbereder sig på sammenbrud

en mand smiler bredt
Krimi

Dom i største sag
om coronasvindel

sort-hvidt foto af Maude
TV/Streaming

Matador forsvinder fra DR-tjeneste

En mand og en kvinde med en mannequin iført rødt lingeri imellem sig
Nyheder

Sexshop med millionunderskud

Skiltet foran retten i Hjørring
Krimi

Skyldig: Dræbte og voldtog 13-årig pige i Hjallerup

Indgangen til retten i Lyngby
Krimi

Skolepædagog skal i fængsel for krænkelser af piger

Sport

Medier: Fodboldstjerne dræbt i ulykke

facade af en bygning på Nørrebro
Krimi

Fire mænd tiltalt for brandattentat mod dansk NGO

Gul parkeringsbøde i forrude
Nyheder

FDM: Nu er kontroversiel parkeringsbøde helt forbudt

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 
19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen