Kun 0,6 procent af danskerne taber penge ved at vælge arbejdet frem for overførselsindkomst.
Det viser nye beregninger fra Tænketanken Cevea.
Ifølge tænketanken viser tal fra Finansministeriet, at 18.100 danskere er økonomiske bedre tjent ved at forblive på overførselsindkomst, frem for at få et arbejde. Men de 18.100 udgør kun en ganske lille del af de arbejdsdygtige danskere.
Debatten er helt ude af proportioner, mener analysechef i Cevea, Jens Jonatan Steen. Den tegner et forkert billede af det danske velfærdssamfund, siger han.
- Når højrefløjen igen og igen råber op om, at det skal kunne betale sig at arbejde, efterlader de indtrykket af, at det er stort samfundsproblem, siger han i en pressemeddelelse.
Men selvom Ceveas tal er lavere end før antaget, mener Venstres beskæftigelsesordfører, Hans Andersen, ikke, at problemet er blevet mindre.
- Jeg kan ikke forholde mig til de her tal, da det ikke er de sammen, som indenrigs- og økonomiministeren, Margrethe Vestager, kom med for få måneder siden. Hun sagde 330.000. Men ligegyldigt hvad tallet er, så skal det altid kunne betale sig at arbejde, siger han til Newspaq.
Ifølge de nye beregninger fra Cevea, at det kun godt én ud af 200 danskere i den arbejdsdygtige alder, for hvem sociale ydelser kan betale sig frem for et arbejde.
- Det betyder ikke, at vi skal ignorere problemet, eller at de 18.100 i sig selv ikke er for mange, men problemet ligger ikke i selve antallet, men snarere i debattens proportioner, siger Jens Jonatan Steen.
Cevea mener, at skyldes det ofte øgede transportudgifter, når det ikke kan betale sig for en person på overførselsindkomst at få sig et arbejde.
Kilde: Cevea
Newspaq