Administration 

Krifa-folk laver bibeltime for børnehjemsbørn

Krifa-folk laver bibeltime for børnehjemsbørn
Krifa-ansatte har i Hoduras været med til at undervise i lignelser fra Det Gamle Testamente (Foto: Colourbox)

17 Krifa-ansatte besøgte i 2011 hjælpe-projekter for tidligere og nuværende børnehjemsbørn. De benyttede lejligheden til at undervise de unge i lignelser fra Det Gamle Testamente – blandt andet om hvordan Vorherre straffer utroskab.

En stor gruppe ansatte i Kristelig Fagbevægelse har i forbindelse med humanitære projekter i Honduras lavet forkyndende arbejde rettet imod lokalbefolkningen.

De danske Krifa-ansatte har blandt andet afholdt bibeltimer for at udbrede kendskabet til lignelser fra Det Gamle Testamente og afholdt foredrag om ’åndelig tilgang til ledelse’ – med emnet ’Hvad ville Jesus have gjort?’

En lang række danske organisationer og foreninger støtter humanitært arbejde i udviklingslande – og flere af dem har et kristent udgangspunkt.

Men hos eksempelvis Folkekirkens Nødhjælp følges et adfærdskodes – et såkaldt ’code of conduct’ - der tager afstand fra missionerende og forkyndende projekter.

”Det betyder, at vi giver hjælp uafhængig af race, nationalitet, religion og politisk overbevisning. Det betyder, at vi ikke missionerer, og at vi ikke forkynder. Vi yder nødhjælp til alle i nød – uanset religiøs overbevisning,” fortæller generalsekretær Henrik Stubkjær.

Han understreger, at han ikke kender de pågældende Krifa-støttede projekter og derfor ikke ønsker at udtale sig om dem.

900.000 kroner

Krifa støttede i perioden 2009-2011 den danske, kristne hjælpeorganisation Viva med i alt 900.000 kroner. Pengene var øremærket et udslusningsprojekt for tidligere og nuværende børnehjemsbørn i Honduras.

I sommeren 2011 besøgte 17 Krifa-ansatte Honduras for at deltage i Viva-projektet. De fik rejsen og opholdet betalt af Krifa - mod at yde frivilligt arbejde i Honduras under opholdet i Honduras.

Udgiften til de 17 retur-rejser mv. kostede Krifas medlemmer yderligere 238.000 kroner. Det fremgik af Krifas 2011-regnskab og CSR-rapport fra samme år.

Det frivillige arbejde i Honduras gik blandt andet ud på at aflaste personalet på børnehjemmene, men også på at være med til at arrangere en tre dage lang ungdomslejr med kristne indslag for ca. 35 unge.

Brug for en barmhjertig samaritaner

Af blogindlæg fra flere af de 17 Krifa-ansatte fremgår, at de udsendte Krifa-ansatte på lejrens første dag var med til at arrangere bibeltime for alle deltagerne.

Det beskrives, hvordan der i forbindelse med bibeltimen var "forberedt en dramatisering og nogle reflektioner over lignelsen med den barmhjertige samaritaner."

”Der er mange honduranere, som har brug for at møde en barmhjertig samaritaner på deres vej," noterer en af de Krifa-ansatte i et blogindlæg skrevet 3. juli. 2011.

Læs hele blogindlægget her.

På ungdomslejrens anden dag var de udsendte Krifa-ansatte med til at arrangere morgensamling - udelukkende med kristne indslag.

Her var det lignelsen om ’kvinden, der blev grebet i ægteskabsbrud’, der blev dramatiseret og debatteret.

"Historien om kvinden, der blev tilgivet af Jesus, er noget, der taler til denne gruppe unge", noterer en anden Krifa-ansat i et andet blog-indlæg.

Senere på dagen var der ifølge indlægget foredrag om 'åndelig tilgang til ledelse'. Emnet er 'Hvad ville Jesus have gjort'. Bagefter var der diskussion i grupper ud fra oplægget.

Læs hele blogindlægget her.

Afviser missionsarbejde

Krifas koncernchef Jesper Wengel afviste for en uge siden – over for både Politiken og TV2 News – at Krifa er involveret i missionerende arbejde. Det fremgår også af en pressemeddelelse, som Krifa udsendte i mandags.

Han har rost børnehjemsprojektet i Honduras og oplyst, at Danida efterfølgende har skudt penge i projektet.

Det bekræfter specialkonsulent i Danida, Jens Kaare Rasmussen. Han understreger samtidig, at Danida ikke ikke støtter missionerende projekter - men forklarer, at hjælpeorganisationer, der laver missionerende arbejde, godt kan få Danida-støtte til konkrete ikke-missionerende hjælpeprojekter.

"Men så må organisationen skrive under på vores etiske regler, der blandt andet siger, at man ikke må drive missionerende virksomhed for statslige midler," siger han.

"Det betyder så i praksis, at organisationen kan fortsætte med at missionere i projekter, som finansieres af private, indsamlede midler, men at organisationen må afstå fra at missionere i projekter støttet af Danida," fortæller Jens Kaare Rasmussen.

Nødvendigt med åbenhed

Ifølge Henrik Stubkjær fra Folkekirkens Nødhjælp er det vigtigt, at der er åbenhed om humanitære projekter med et forkyndende element.

"Det afgørende for mig er, om der er åbenhed om det, så alle ved, at det er dét, det handler om. Jeg kender ikke det konkrete projekt. Jeg kan bare sige, at her i Folkekirkens Nødhjælp tager vi ikke hensyn til folks religion, og vi forkynder heller ikke. I vores hjælpearbejde handler det udelukkende om at give hjælp dér, hvor nøden er størst," siger Henrik Stubkjær.

Krifas ledelse ønsker ikke at kommentere det humanitære arbejde over for Avisen.dk, oplyser kommunikationschef Jonas Nørgaard Mortensen.

Det gælder også Kurt Sørensen, der sidder i bestyrelsen for Viva, hvor han er tidligere formand, og til daglig er direktør i Krifa Forsikring.

”Du får ingen kommentarer fra mig,” siger han.

dansk politi
Krimi

Mand stukket flere gange med kniv: Nægter at fortælle mere

testcenter covid
Nyheder

Covid-smitte: Din ægtefælle kan spille en større rolle end dine gener

folkeskole elever
Nyheder

"Jeg smadrer dig!": Lærere møder grov tone

politi dansk
Nyheder

Politiet slog til: 57 cyklister gik i fælden

hund med refleks
Dyreliv

Din bedste ven kan være næsten usynlig i mørket

skov plantes
Nyheder

Har du jord? Så kan der være penge at hente

TikTok
Nyheder

Smuk for enhver pris: Smadrer deres kindben med hammer

talskvinden
Nyheder

Prognose: Flere virksomheder kan bukke under

Christophe Zafiryadis, administrerende direktør i Intempus
Nyheder

Tre minutter om dagen bliver til 200 timer

Ung ved pc
Nyheder

Ministre raser over TikTok: Nu skal det stoppe

gul seddel i forruden
Nyheder

20.000 gule sedler: Nu er der mere ro på færgen

Jimmy med maleriet
Nyheder

Hornsleth har en særlig idé: Danskerne skal hjælpe

hunden
Dyreliv

Hund hylede fra ravine i fire døgn: Så kom Guillaume

mand på pc
Nyheder

21 sekunder: Så kom kvindehadet på skærmen

mand ved pc
Nyheder

Efter stort CPR-læk: Nu peger eksperter på løsningen

rådyr på vejen
Nyheder

18-årig undveg hjort: Så gik det helt galt

politiafspærring
Krimi

93-årig anholdt efter voldsomt knivangreb i indkøbscenter

hus med lys
Krimi

Indbrudstyvene har fået mere travlt: Her slår de til

vaccination
Nyheder

Har du husket det? Nu kommer påmindelsen

James McClean
Sport

Fodboldprofil åbner om opkast, selvstraf og årelange dødstrusler

Håndværker
Nyheder

42 års arbejdsliv: Men pensionsregnestykket overrasker

Politiet til stede ved ulykken
Krimi

Pickup kørte ind i ungdomskamp: To dræbt og ti kvæstet

hacker
Nyheder

Cyberkriminelle har fundet en ny vej ind

katolik
Nyheder

Kors løsrev sig under messe: Præst blev dræbt

pige med bamser
Sport

Her bliver måljubelen ekstra blød og bamset

Hemiptarsenus ornatus
Dyreliv

Han rystede en bregne og gjorde et særligt fund

Harley Davidson
Biler

Syv biler og en Harley Davidson under hammeren

politi dansk
Krimi

Politiet satte en stopper for festen på hjul

klapperslange
Nyheder

Hun troede, spanden gemte på dyrefoder: Så opdagede hun slangen

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den