Administration 

Krifa-folk laver bibeltime for børnehjemsbørn

Krifa-ansatte har i Hoduras været med til at undervise i lignelser fra Det Gamle Testamente (Foto: Colourbox)

17 Krifa-ansatte besøgte i 2011 hjælpe-projekter for tidligere og nuværende børnehjemsbørn. De benyttede lejligheden til at undervise de unge i lignelser fra Det Gamle Testamente – blandt andet om hvordan Vorherre straffer utroskab.

En stor gruppe ansatte i Kristelig Fagbevægelse har i forbindelse med humanitære projekter i Honduras lavet forkyndende arbejde rettet imod lokalbefolkningen.

De danske Krifa-ansatte har blandt andet afholdt bibeltimer for at udbrede kendskabet til lignelser fra Det Gamle Testamente og afholdt foredrag om ’åndelig tilgang til ledelse’ – med emnet ’Hvad ville Jesus have gjort?’

En lang række danske organisationer og foreninger støtter humanitært arbejde i udviklingslande – og flere af dem har et kristent udgangspunkt.

Men hos eksempelvis Folkekirkens Nødhjælp følges et adfærdskodes – et såkaldt ’code of conduct’ - der tager afstand fra missionerende og forkyndende projekter.

”Det betyder, at vi giver hjælp uafhængig af race, nationalitet, religion og politisk overbevisning. Det betyder, at vi ikke missionerer, og at vi ikke forkynder. Vi yder nødhjælp til alle i nød – uanset religiøs overbevisning,” fortæller generalsekretær Henrik Stubkjær.

Han understreger, at han ikke kender de pågældende Krifa-støttede projekter og derfor ikke ønsker at udtale sig om dem.

900.000 kroner

Krifa støttede i perioden 2009-2011 den danske, kristne hjælpeorganisation Viva med i alt 900.000 kroner. Pengene var øremærket et udslusningsprojekt for tidligere og nuværende børnehjemsbørn i Honduras.

I sommeren 2011 besøgte 17 Krifa-ansatte Honduras for at deltage i Viva-projektet. De fik rejsen og opholdet betalt af Krifa - mod at yde frivilligt arbejde i Honduras under opholdet i Honduras.

Udgiften til de 17 retur-rejser mv. kostede Krifas medlemmer yderligere 238.000 kroner. Det fremgik af Krifas 2011-regnskab og CSR-rapport fra samme år.

Det frivillige arbejde i Honduras gik blandt andet ud på at aflaste personalet på børnehjemmene, men også på at være med til at arrangere en tre dage lang ungdomslejr med kristne indslag for ca. 35 unge.

Brug for en barmhjertig samaritaner

Af blogindlæg fra flere af de 17 Krifa-ansatte fremgår, at de udsendte Krifa-ansatte på lejrens første dag var med til at arrangere bibeltime for alle deltagerne.

Det beskrives, hvordan der i forbindelse med bibeltimen var "forberedt en dramatisering og nogle reflektioner over lignelsen med den barmhjertige samaritaner."

”Der er mange honduranere, som har brug for at møde en barmhjertig samaritaner på deres vej," noterer en af de Krifa-ansatte i et blogindlæg skrevet 3. juli. 2011.

Læs hele blogindlægget her.

På ungdomslejrens anden dag var de udsendte Krifa-ansatte med til at arrangere morgensamling - udelukkende med kristne indslag.

Her var det lignelsen om ’kvinden, der blev grebet i ægteskabsbrud’, der blev dramatiseret og debatteret.

"Historien om kvinden, der blev tilgivet af Jesus, er noget, der taler til denne gruppe unge", noterer en anden Krifa-ansat i et andet blog-indlæg.

Senere på dagen var der ifølge indlægget foredrag om 'åndelig tilgang til ledelse'. Emnet er 'Hvad ville Jesus have gjort'. Bagefter var der diskussion i grupper ud fra oplægget.

Læs hele blogindlægget her.

Afviser missionsarbejde

Krifas koncernchef Jesper Wengel afviste for en uge siden – over for både Politiken og TV2 News – at Krifa er involveret i missionerende arbejde. Det fremgår også af en pressemeddelelse, som Krifa udsendte i mandags.

Han har rost børnehjemsprojektet i Honduras og oplyst, at Danida efterfølgende har skudt penge i projektet.

Det bekræfter specialkonsulent i Danida, Jens Kaare Rasmussen. Han understreger samtidig, at Danida ikke ikke støtter missionerende projekter - men forklarer, at hjælpeorganisationer, der laver missionerende arbejde, godt kan få Danida-støtte til konkrete ikke-missionerende hjælpeprojekter.

"Men så må organisationen skrive under på vores etiske regler, der blandt andet siger, at man ikke må drive missionerende virksomhed for statslige midler," siger han.

"Det betyder så i praksis, at organisationen kan fortsætte med at missionere i projekter, som finansieres af private, indsamlede midler, men at organisationen må afstå fra at missionere i projekter støttet af Danida," fortæller Jens Kaare Rasmussen.

Nødvendigt med åbenhed

Ifølge Henrik Stubkjær fra Folkekirkens Nødhjælp er det vigtigt, at der er åbenhed om humanitære projekter med et forkyndende element.

"Det afgørende for mig er, om der er åbenhed om det, så alle ved, at det er dét, det handler om. Jeg kender ikke det konkrete projekt. Jeg kan bare sige, at her i Folkekirkens Nødhjælp tager vi ikke hensyn til folks religion, og vi forkynder heller ikke. I vores hjælpearbejde handler det udelukkende om at give hjælp dér, hvor nøden er størst," siger Henrik Stubkjær.

Krifas ledelse ønsker ikke at kommentere det humanitære arbejde over for Avisen.dk, oplyser kommunikationschef Jonas Nørgaard Mortensen.

Det gælder også Kurt Sørensen, der sidder i bestyrelsen for Viva, hvor han er tidligere formand, og til daglig er direktør i Krifa Forsikring.

”Du får ingen kommentarer fra mig,” siger han.

Ferieby
Nyheder

Nu skal Danmarks hyggeligste ferieby findes: Stem på din favorit

Deltagerne
Underholdning

Blandt disse 19 gemmer sig flere forrædere

Ulv
Nyheder

Nye ulveråd til turister: Børn bør følges med voksne

Apple logo
Film og TV

Stor stigning: Apple sender regningen op for musik

rejseklar med pas og kuffert
Rejser

Rejseklar: Familie kunne spare 1.364 kroner på rejseforsikringen

villa på vej
Nyheder

Flere køber hus: Én landsdel slår ny rekord

dansk politi
Krimi

91-årig snydt af falsk hjemmeplejer: Stjal guldarmbånd

børnehave
Nyheder

Undersøgelse: Disse ting er danskerne mest skuffede over

Stige
Krimi

Politiet til boligejere: Lås dine stiger inde

Lufthavn
Rejser

Ny motorvej skal gøre turen til lufthavnen lettere for millioner

SKAT
Nyheder

Din kommune kan spare stort beløb: Så meget svarer det til per borger

de to med trøjen
Nyheder

Unik AGF-trøje på auktion: Overskuddet går til vigtig forskning

dansk politi
Krimi

Blev du truet i Assens? Politiet vil gerne i kontakt

hveps
Nyheder

Hvepsene rykker ind: Tjek dåsen, før du drikker

elbil
Biler

Store batterier: Nu kan din elbil række længere

Fødder på badevægt
Nyheder

Skjulte spiseforstyrrelser: Denne gruppe unge er i størst risiko

indkøb
Nyheder

Først faldt prisen - nu stiger den igen

køer
Nyheder

Færre danskere spiser kød: Især oksekød forsvinder fra tallerkenen

Bien og blomsten
Nyheder

Forskere slår alarm: Bier og sommerfugle forsvinder i Europa

Livredder på badestrand
Nyheder

Det lignede leg - men syvårig pige trak ikke vejret

hund får skæld ud
Dyreliv

Din hundetræning afslører mere om dig, end du tror

Claus Richter
Nyheder

Din bank ændrer sig: AI skal opdage svindel og styre mere af din rådgivning

mand ved pc
Nyheder

Bliver du hurtigt udmattet på jobbet? Dit syn kan være forklaringen

kvinde med potteplanter
Livsstil

Din stueplante sladrer om dig - især hvis den er halvdød

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen