John Iversen: Fire vine til fem stjerner
John Iversen er Avisen.dks vinanmelder. Han er superkok, tidligere politiker og medforfatter til bogen ’Kom godt i gang med vin’
John Iversen
Vi har virkelig knald på Syrah-druen i denne uge. Det er godt nok kun i Europa, vi kalder druen Syrah, mens den hedder Shiraz i den nye vinverden. Men tag ikke fejl. De er dygtige til at få rigtig meget ud af den mørke drue, og dens fantastiske duft af krydderier, sort peber og masser af moden mørk frugt. Vinene i denne uge er alle madvine, og det er jo også det der er meningen med vin: Nyd den til maden!
Vi har virkelig knald på Syrah-druen i denne uge. Det er godt nok kun i Europa, vi kalder druen Syrah, mens den hedder Shiraz i den nye vinverden. Men tag ikke fejl. De er dygtige til at få rigtig meget ud af den mørke drue, og dens fantastiske duft af krydderier, sort peber og masser af moden mørk frugt. Vinene i denne uge er alle madvine, og det er jo også det der er meningen med vin: Nyd den til maden! Colourbox
UGENS BEDSTE VIN: Morse Code, Padthaway, Shiraz, Henry’s Drive, Australien, 2009. 79 kroner flasken. På tilbud til 69 kroner. A Vinstouw. Nærmeste forhandler: 9712 1416. Næsten sort vin fra DownUnder. Shiraz i topform til en fin pris. Mørke bær og krydderier. Godt tilbud.
UGENS BEDSTE KØB: Nugan, Limited Edition, King Valley Victoria, Australien, 2009. 148,95 kroner flasken. På tilbud til 69,95 kroner flasken. I alle SuperBest butikkerne. Nærmeste forhandler: 3613 0077. www.gobivin.dk Solbær og lag af chokolade i næsen. Rigtig lækker vin. Og en fantastisk tilbudspris. Jeg håber, at der er nogen tilbage på hylderne. En vin som kan drikkes når som helst. Men det må vi jo ikke! Så nyd den lidt køligt på terrassen.
Corinto Selection, Syrah, Central Valley, Chile, 2009. 55 kroner flasken v/6 flasker. Haller Vine, Nærmeste forhandler: 6440 6451. hallervine.dk Sjældent at se, at chilenerne kalder deres Shiraz vine for Syrah. Men tag ikke fejl: Det er den samme lækre drue. I Chile bliver den varmere end i Frankrig. Det gør ikke noget. Nyd den til grillmad.
Escudo Rojo, Barone Philippe de Rothschild, Maipo, Chile, 2008. 129 kroner flasken. På tilbud til 99 kroner flasken. Købes på vinoble.dk. Godt eksempel på en topvin fra Chile. I Europa ville denne vin være langt dyrere. Så nyd en chilener i topform til en god tilbudspris.
Advertorial
Krimi
Underholdning
Sundhed
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Rejser
Krimi
Nyheder
Sundhed
Krimi
Nyheder
Underholdning
Krimi
Bøger
Advertorial
Nyheder
Biler
Underholdning
Rejser
Nyheder
Nyheder
Underholdning
Kongelige
Krimi
Krimi
Nyheder
Kendte
Krimi
Nyheder
Krimi
Nyheder
Krimi
Livsstil
Underholdning
Sundhed
Krimi
Nyheder
Biler
Nyheder
Iværksætteri
Nyheder
Nyheder
Dyreliv
Nyheder
Nyheder
Krimi
Dyreliv
Krimi
Helt vildt
Sundhed
Nyheder
Rejser
Dyreliv
Sport
Livsstil
Debat
Nyheder
Sundhed
Biler
Krimi
Nyheder
Krimi
Nyheder
Nyheder
Krimi
Sport
Nyheder
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.
Helt vildt
Underholdning
Livsstil
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Rejser