Administration 

Formand for socialpædagoger: "Man kan gøre mange andre ting end at få borgere i job"

Vi skal vende tingene om og se socialpolitik som en investering, lyder det fra Benny Andersen, der er formand for Socialpædagogernes Landsforbund. (Foto: Foto: Pressefoto.)

Der er behov for et nyt syn på de mennesker, som ikke har udsigt til at komme med til jobfesten, mener formanden for Socialpædagogernes Landsforbund, Benny Andersen.

Der er brug for en helt ny socialpolitik i Danmark.

Et stærkere fokus på de allersvageste og de mest udsatte. Et nyt syn på mennesker, der ikke råber op og ikke har udsigt til at blive en del af den opadstigende beskæftigelseskurve, men som ville vinde en stor personlig sejr, hvis de blev i stand til at selv at tage tøj på. Hvis nogen lærte dem det.

Det er formanden for landets 39.000 socialpædagoger, Benny Andersen, der slår til lyd for den nye politiske kurs. En langsigtet indsats, hvor målet ikke nødvendigvis er nået i første budget-år, fordi det tager tid at nå resultater, når man arbejder med udviklingshæmmede, patienter i socialpsykiatrien, misbrugere eller sårbare børn, der har fået en turbulent start på livet.

- I dag er hovedproblemet, at vi tænker socialpolitik fra tue til tue. På en dårlig dag har vi 98 forskellige socialpolitikker i Danmark. Én for hver kommune. Vi har brug for en samlet socialpolitisk vision, mener Benny Andersen, formand for Socialpædagogernes Landsforbund siden 2010.

- Vi skal vende tingene om og se socialpolitik som en investering, siger han. Og tilføjer med eftertryk:

- I mennesker. 

Kort om socialpædagogerne

Socialpædagogernes Landsforbunds 39.000 medlemmer arbejder med udsatte børn og unge, fysisk og psykisk handicappede, psykisk syge, kvinder på krisecentre, misbrugere og hjemløse.

Benny Andersen har været forbundsformand siden 2010. I foråret var han en af de centrale profiler ved de dramatiske overenskomstforhandlinger for de offentligt ansatte.

Socialpædagogernes Landsforbund holder kongres den 13.-15. november.

 

 

Urimelige postnumre

Tanken om at se den rette socialpolitik som en investering i stedet for en belastende udgift er begyndt at spire, erkender Benny Andersen. Men ikke med den hast, som han kunne ønske sig, og heller ikke med det helhedssyn, som han mener for alvor skal få en ny udvikling til at rykke.

Det er ikke rimeligt, at et postnummer skal afgøre, hvilken indsats et menneske, der ikke selv kan klare sin hverdag, bliver tildelt, mener forbundsformanden.

- For mennesker med de største funktionsnedsættelser, de mest handicappede, handler det ikke bare om at have et sted at bo. Et sted at blive opbevaret. For de mennesker er det en gevinst, hvis man selv kan tage sit tøj på, spise sin mad, tage et bad. Det, synes jeg, bliver overset. Vi ser eksempler på ren opbevaring, siger Benny Andersen.

Manglende stabilitet

At socialpolitikken er bundet stærkt op på den årlige uddeling af penge fra satspuljen, huer heller ikke socialpædagogernes formand. I 2019 fordeler et bredt flertal i Folketinget 780 millioner kroner til en vrimmel af projekter målrettet samfundets svage og udsatte. Pengene i puljen bliver taget fra den automatiske regulering af overførselsindkomsterne, som stiger mindre end den gennemsnitlige lønudvikling.

Puljens gavebodslunser luner på budgettet hos enkeltstående projekter, men sikrer ikke stabiliteten og den langsigtede indsats, lyder kritikken fra socialpædagogernes formand. Han er bekymret for, at det politiske fokus i de aktuelle opsvingstider bliver rettet så meget ind på at få folk i job eller uddannelse, at de svageste bliver glemt. 

- Det er fint med fokus på job og uddannelse, men der er store grupper, som aldrig når derhen, hvor de skal på arbejde eller studere. Når man beslutter, at en 40-årig borger med lavt funktionsniveau ikke længere skal i dagbeskæftigelse (for eksempel aktiviteter på værksteder, red.), men kun opholde sig på sit bosted, så er det ren opbevaring, siger Benny Andersen.

Et menneskeligt afkast

En ny socialpolitik skal sikre 'et menneskeligt afkast' og anerkende, at det tager tid at hjælpe de mest udsatte, betoner han. Fokus skal være på kvalitet frem for pris. Og fonde og pensionskasser kan ifølge Benny Andersen være mulige investorer, så længe det er politikere, der bestemmer, hvad pengene skal gå til. 

- Politikerne skal have et ansvar, og man skal sikre, at der ikke bliver skåret i de offentlige budgetter, hvis private investorer kommer ind. Jeg er ikke bange for private penge, hvis politikerne bestemmer, hvilke indsatser, der skal satses på. Man kan stille krav om geninvesteringer og om sociale klausuler i overenskomsterne, siger Benny Andersen.

Socialpædagogernes Landsforbund vil selv formulere et 'socialt charter' som et bud på et etisk grundlag for en kommende investerings-stratgi.   

- I dag er beskæftigelsespolitikken blevet tilgangen til socialpolitikken. Men man kan gøre mange andre ting end at få borgere i job. Man kan have andre business-cases. Det er fint, hvis flere handicappede kommer i job, men faren er, hvis socialpolitikken kun handler om eliten blandt de handicappede. Vi skal fastholde, at vi også er forpligtede til at give muligheder til de mennesker, der aldrig bliver i stand til at gå på arbejde, siger Benny Andersen og giver et eksempel på, hvad der kunne stå på bundlinjen i en ny socialpolitik.  

- Jeg ved godt, at man ikke kan komme et smil ind i et regneark, men tænk, hvis en ny indsats betød, at udviklingshæmmede ikke længere skulle have så meget medicin, og de lærte at gøre flere ting selv. Vi skal have nogle nye ambitioner, siger Benny Andersen.

 

danske penge
Nyheder

Havde ingen fødselsdagsgave - men så ringede telefonen

domstol
Krimi

Dom: Direktør hvidvaskede penge via virksomhed

Metroen
Nyheder

Metro-udvidelse: Se planerne her

vinderne
Nyheder

Hyldes for at øge trygheden lokalt

juice
Nyheder

Nu kan bilister få juice på farten

Caroline Wozniacki  med datteren
Kendte

Rørende Wozniacki-fødselsdag: Fylder 5 år

dansk politi
Krimi

Politiet kontrollerede massageklinikker: Fire er anholdt

Brøndbyfans
Krimi

Angreb kvinde i kørestol i Brøndby-kamp: Nu er han sigtet

AI foto fra Muskelsvindfonden hvor unge i en klasse alle ligner hinanden
Nyheder

Tænk hvis alle unge havde det samme ansigt

Dronningen og kunstneren sammen
Kongelige

Dronningen sætter pris på dansk digter

højesteret
Krimi

Oversergent voldtog værnepligtig på kaserne

Slagteriarbejdere
Nyheder

Særlig udsat gruppe af arbejdere får nu ekstra opmærksomhed

mand i jakke
Advertorial

Annonce

Sommerens overshirts, der løfter din stil som mand

politi dansk
Krimi

Spritbilist udvises: Påkørte mor og datter

cykelløb
Nyheder

Stort cykelløb kan drille trafikanterne

Pokemon box
Helt vildt

Er det her Danmarks største Pokémon-fan?

ulvehvalpe
Nyheder

Eksperter advarer: Ulve-hvalpe kan sulte ihjel

fodboldfans
Sport

Danmark er ikke med: Nu hepper danskerne på Norge

hundehvalp
Dyreliv

Dyrlægens priser er steget med 50 procent på få år

Lortetoilet
Helt vildt

Ville du købe denne lejlighed for over 3 millioner?

Kvinde der græder
Krimi

Er det psykisk vold? Syv tegn du skal kende

Offer for vold
Krimi

32-årig dømt: Voldtog og delte intime foto af eks-kæreste

To unge spiller basketball imens de regner brøker
Nyheder

Basketball gør børn bedre til brøkregning

Affaldssortering
Nyheder

87-årig oprører får opbakning fra skraldemænd

Børnehave
Nyheder

Næsten hvert femte forsøg på at ansætte en pædagog mislykkes

Cykelløb
Nyheder

Stort folkecykelløb i hjertet af København

Jesper Stein
Advertorial

Annonce

Markant krimiforfatter er klar med ny bog

lader elbil
Biler

Flere lader bilen i indkørslen

Intelligens test
Nyheder

Forskere: Tosprogede klarer sig dårligere i udbredt IQ-test

ældre kvinde på kontor
Nyheder

Ældre ansatte presses af højere krav i jobbet

Penge
Nyheder

God for millioner: Får alligevel en fødevarecheck

villavej på Sjælland
Nyheder

Presset boligmarked vokser ud af København

dansk politi
Krimi

Dødsulykke med bus: Nu sigtes chaufføren

penge sedler danske
Nyheder

Snart sidste chance: Flere deltidsansatte kan miste deres penge

Kantine dame
Nyheder

Flere københavnerne skal spise mindre kød 

retten i Sønderborg
Krimi

Udnyttede 96-årig og stjal mandens penge

dansk politi
Krimi

Affyrede panserværnsraket: Nu er syv personer anholdt

dansk politi
Nyheder

Banker og politi slår til mod overgreb på børn i Filippinerne

Kylian Mbappé
Sport

Dette land vinder VM ifølge danskerne

vestre Landsret
Krimi

Vanvittig motorcykelflugt: Nu er han dømt

Tesla
Biler

Afstemning: Er du tryg ved udsigten til selvkørende danske biler?

Hans Pilgaard
Kendte

Hans Pilgaard sætter ord på svær tid

dansk politi
Krimi

Revisor dømt: Snød staten for mere end 4 millioner

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

Pia Olsen Dyhr står foran en stor opgave

ældre ved vindue
Nyheder

Blærebetændelse og dehydrering sender tusindvis af ældre på akut: Nu vil Ældre Sagen stoppe det

Køer på mark
Krimi

21 magre køer sultede i vintervejret

Selvkørende bil
Biler

Selvkørende biler er godkendt i Danmark: Her er hvad du må og ikke må

opioider
Nyheder

Dobbelt så mange unge skadet af farlige piller på fem år

dansk politi
Krimi

Teenager skød med automatvåben mod hoveddør

Avisen.dk
Nyheder

Googles AI-søgning rammer medierne hårdt

Team Rynkeby løbet
Nyheder

Skolebørn indsamler millioner til syge børn

København
Nyheder

Afstemning: Er du tryg ved at bo i København?

biler på motorvej
Nyheder

Leje af bil: Sådan undgår du at blive snydt

Slikkepind med kødbollesmag
Helt vildt

Det var ikke en joke: Smag den nye kødbolle-slikkepind

dansk politi
Krimi

Politiet fandt 470.000 piller i varebil

vestre Landsret
Krimi

Landsretten: Drabsmand skal 12 år i fængsel

Mand ved PC
Nyheder

Arbejdsstyrken skrumper - Nordjylland rammes hårdest

Martin Johannes Larsen
Film og TV

Er du loyal eller er du forræder?

Ai kontor
Nyheder

Nye EU-regler: Frygter for lønmodtagernes rettigheder

Roblox spil
Nyheder

Danske børn vil hellere game end dyrke sport og lege

Jobcenter
Nyheder

Kontanthjælp 6.400 danskere røg ned på mindstesats på ét år

tre kongelige heste i stalden
Kongelige

Se de kongelige heste komme på sommmergræs

Børn dyrker idræt
Nyheder

Børn fra hele landet er til OL-fest i København

Aalborg Portland
Nyheder

Her er den største klimastøtte nogensinde til en dansk virksomhed

Brøndby IF
Sport

Susanne må blive hjemme, når resten af familien tager til fodbold

kvinde snakker i mobil
Nyheder

Dansk ø stod pludselig uden adgang til 112

Skæve agurker
Nyheder

Danskerne er vilde med de krumme

dansk politi
Krimi

Ni anholdte i større narko-sag

oplader bil
Nyheder

Lader du også din elbil for meget? Se her hvordan du bør gøre

Aberne i junglen
Dyreliv

Dyrevenner jubler: Danse-aber vender hjem til regnskoven

Skildpadde fanget i dansk sø
Helt vildt

Morten kastede med majs - og fangede noget helt uventet

Bind og tamponer
Debat

DEBAT: Gratis menstruationsprodukter er et spørgsmål om ligestilling

Dame indløser pant
Nyheder

Danske dåser og flasker bliver lettere at genanvende

børn vasker hænder
Nyheder

Det kan blive sværere at beskytte børnene mod kemi

Plastik emballage
Nyheder

Hver dansker bruger i gennemsnit 161 kg plastik hvert år

Jomfru Ane Gade
Nyheder

Politikerne tog på vandring med politiet

Mand i Afrika får briller
Nyheder

Nu kan du sende dine brugte briller til Afrika

Natasha Swerdloff og Mette Bender
Advertorial

Annonce

Forfattere udfordrer: Sådan skaber du indre ro

prideflag ved rådhuset i KBH
Nyheder

Kommune støtter Pride med ekstra penge