De var 1980’ernes største popstjerner – Sanne Salomonsen og Thomas Helmig. Og samtidig med, de duellerede om pladsen i toppen af hitlisterne, havde de også et romantisk forhold til hinanden.
Det afslører Sanne Salomonsen i et interview med Jyllands-Posten forud for udgivelsen af sin selvbiografi, ”Det Hele”.
- Det havde været respektløst ikke at nævne forholdet til ham i bogen. Så kunne han sidde tilbage og tænke 'Nå, betød jeg ikke mere end det?' Tro mig, jeg er ikke ude på at skabe ballade. Jeg har sendt teksten til Thomas, han har accepteret det, og han har ikke ændret et ord, siger Sanne Salomonsen i interviewet.
Her fortæller hun også, at hun har haft et særdeles afslappet forhold til alskens former for narkotika. Det kan du læse om her.
”Det Hele” er skrevet i samarbejde med Danni Travn og udkommer den 29. oktober. Du kan købe bogen her.