Forsvarsspilleren Andreas Bjelland får comeback på Danmarks A-landshold.
Torsdag meddeler Dansk Boldspil-Union (DBU) på Twitter, at landstræner Åge Hareide har udtaget Bjelland som den 23. spiller til sin trup forud for de forestående landskampe.
Mandag udtog nordmanden de første 22 spillere, og han ville senere på ugen udtage den sidste spiller.
Bjelland har døjet med en skade i omkring et år, men i august fik han comeback for sin engelske klub, Brentford, og siden er det blevet til flere optrædener i Championship, Englands næstbedste række.
Danmark møder Polen i VM-kvalifikationen lørdag den 8. oktober i Polen, og tre dage senere gælder det Montenegro i København.
Bjelland er noteret for 21 A-landskampe. Den seneste var mod Montenegro i en testkamp i juni sidste år. Ved den lejlighed vandt Danmark 2-1.
Forsvarsspilleren Bjelland har scoret to gange for Danmark. Han scorede senest i den forgangne VM-kvalifikation, hvor Danmark ikke formåede at kvalificere sig til VM i Brasilien.
Han fik sit store gennembrud hos FC Nordsjælland, hvilket kulminerede med et dansk mesterskab i sommeren 2012.
Samme sommer skiftede han til hollandske Twente, hvor han også døjede med en langtidsskade.
I 2015 blev han hentet til Brentford, men hurtigt pådrog han sig en skade, som spolerede hele den seneste sæson.
Bjelland har primært optrådt som midterforsvarer, men på det seneste har han også fået spilletid som venstreback i Brentford.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.