Administration 

Guide til havets helse: Det skal du spise fra strand og hav

En gåtur på stranden er sund. Og der er oven i købet masser af sund mad at hente på stranden. (Foto: Foto: Scanpix/Modelfoto)

Der er masser af sund mad at hente, når du går en tur på stranden.

Næste gang, du går tur ved standen, så overvej lige en ekstra gang, hvor stort et skatkammer du har lige foran dig: Havet og også stranden bugner af sunde sager, som vi kan fiske og samle selv, men som heldigvis også findes i forretningerne, så vi kan få fornøjelse af dem, selv om vi ikke har mulighed for at tage på stranden.

Fra havet kommer fisk, skaldyr og tang. Og oppe på stranden finder du urter, der kan berige dit sunde køkken – måske på en ny måde. Marianne Mark er naturvejleder i Det Grønne Hus i Køge, og hun har fået havet og strandens sunde skatkammer som lidt af et speciale. Især har hun interesseret sig for strandplanter og har samlet sin viden om dem i bogen Spis Strandurter.

– Urterne på standen er virkelig mineral- og vitaminbomber – fyldt med alt det, vi ellers spiser i pilleform. Tænk på alle de piller, vi kunne spare. Det er derfor, jeg spiser strandurterne, siger hun.

Døjer du med urolige ben? Det kan du gøre ved det

Gå efter urterne nu

På stranden eller i områderne tæt på vælter det op med planter, som de fleste nok ikke skænker mange tanker, men mange af dem er ikke bare brugbare i gryderne derhjemme, de er også supersunde – fyldt med forskellige vitaminer, men især jod og andre mineraler.

– Urter er basiske, og da vi spiser alt for meget, der er syredannende, vil urterne hjælpe på det. Og så er de fyldt med bitterstoffer, som de danner, når solen skinner på dem. De bitterstoffer er bakteriedræbende, siger Marianne Mark.

Fra marts begynder de første urter at dukke op, og selv om man sagtens kan spise dem hele sommerhalvåret, anbefaler Marianne Mark alligevel, at man holder øje med de nye skud fra tidligt forår og sommeren igennem, fordi de spæde skud er milde og særligt lækre. Hvis du ikke selv vil høste, kan nogle af strandens urter og planter købes som kosttilskud.

Her får du tre naturlige veje til en god nats søvn

Find balancen

For de fleste er det sunde fra havet dog noget, vi forbinder med fisk. Du ved godt, at fisk er sundt – og at vi generelt (og måske også du) spiser alt for lidt. Den primære årsag til, at fisk er så godt for os, er de essentielle omega-3-fedtsyrer. Essentielle, fordi vi ikke kan lave dem selv og altså bliver nødt til at spise os til dem.

Vi har brug for omega-3, fordi kroppen har brug for et sundt forhold mellem omega-3 og omega-6, som er en anden essentiel fedtsyre, og som vi generelt får alt for meget af. Når vi får for meget omega-6 og for lidt omega-3 er der ubalance i forholdet mellem de to fedtsyrer, og det kan give os livstilssygdomme som f.eks. hjerte-kar-sygdomme, diabetes, overvægt og også kræft. Men det er bare en lille del af alt det, som forskerne mener, omega-3-fedtsyrerne gør.

I hjernen kan de styrke de elektriske impulser, så alle hjernens netværk fungerer bedre og mest optimalt. Og måske sågar være med til at beskytte mod Alzheimers. Og længere nede i kroppen er omega-3-fedtsyrerne et vigtigt våben mod det, som man mener er en af de ting, der gør os syge og også gamle før tid: kronisk inflammation.

Har man kronisk inflammation, kan det føre til livsstilssygdomme som diabetes, blodpropper og andre hjertekar- sygdomme. Men også f.eks. leddegigt og rynker menes at komme, når kroppen har en blivende betændelsestilstand. Når vi lever uhensigtsmæssigt – enten ved at være udsat for forurening, ved at få for lidt motion, være overvægtig eller ved at spise usundt – forsøger kroppen at begrænse skaderne ved at sætte en betændelsestilstand i gang, der i princippet og i første omgang godt kan hjælpe, men bliver behovet for reparation konstant, får man en »kronisk inflammation«, der i stedet for at hjælpe kroppen, svækker immunforsvaret.

Nordisk kost er ligeså sundt som middelhavskost: Læs mere her

Snup en gang tang

Det er ikke kun for os, at omega- 3 er essentiel – det er det også for fisk. De får de sunde fedtstoffer fra de fisk, de selv spiser, eller fra de alger, som de lever af. Alger og tang har et meget højt indhold af omega- 3-fedtsyrer, så hvis du ikke får spist fisk nok, er det måske tangen, du skal forsøge at få ind i kosten.

Tang er de seneste år blevet mere og mere populært – i første omgang som »indpakning « af makiruller, da sushi vandt frem, men de fleste fiskehandlere har efterhånden også tangsalater, der kan spises som tilbehør til kød eller fisk. Og du kan købe tørret tang i bl.a. helsekostforretninger og hos Matas.

Ud over de store mængder af omega-3-fedtsyrer indeholder tang også mere kalk end mælk, mere jern end spinat, det er spækket med kostfibre, og det har op mod ti gange så mange mineraler end nogle af de planter, vi dyrker på land. Er du ny tangspiser, kan du evt. begynde med wakametang, der minder meget om spinat, men ellers er der et helt hav af forskellige tang-arter, du kan kaste dig over. Prøv eksempelvis søsalat, der kan marineres, dampes eller spises. Eller rørhinde, der er lidt sej i konsistensen, men kan bruges i bagværk eller salater, kombu, der er en asiatisk tangtype, som kan købes tørret, og som kan bruge i f.eks. supper eller salater – enten opblødt eller tør og knust. Blæretang, der kan bruges i en fiskelasagne. Eller søl, der kan brugs i varme retter, men endelig ikke må koge for længe.

Brug også skallen

Rejer, blåmuslinger, krabber, hjertemuslinger og østers er nogle af de skaldyr, du selv kan samle i danske farvande – bl.a. i Vadehavet – ligesom nogle af tang-arterne. Og skaldyr burde for de flestes vedkommende også komme lidt mere på spisebordet. Det er omega-3-rig mad, der samtidig er kalorielet og med et stort proteinindhold, og så byder skaldyr generelt på et højt indhold af selen – et mineral, der virker som en antioxidant og er med til at holde vores immunsystem stærkt. Derudover får du B12-vitamin og zink fra rejerne, jern og jod fra muslingerne, zink og jod fra østers, zink, jod, A-vitamin og E-vitamin fra krabber samt især B12- vitamin fra hummere.

Og der er god grund til at udnytte så meget af skaldyret som overhovedet muligt: Når du koger skallerne fra rejer, hummere og krabber til f.eks. en suppe, får du stoffet glucosamin, der er kendt for at kunne lette ledsmerter.  

5 strandurter du selv kan finde:

  1. Brændenælde. Er propfyldt med jern. – Jeg har selv hævet min blodprocent markant på ingen tid ved at drikke brændenældeudtræk fra friske brændenælder i en periode, siger Marianne Mark. Brændenælde bruges f.eks. i supper, i brøddej og til pesto.
  2. Salturt. Kan bruges som asparges – både rå eller blancheret. Indeholder bl.a. jern og jod.
  3. Strandkarse. Er stærk som peberrod og kan bruges som smagsgiver f.eks. i en salat eller i en wasabi til sushien.
  4. Strandmælde. Kan bruges, som du plejer at bruge spinat. Smager lidt af ærter. Er rig på A-vitamin og C-vitamin.
  5. Cikorie. Både bladene, rødderne og blomsterne kan spises. Blade og blomster kan kommes i rå i salater, rødderne kan koges eller bages som rodfrugter.

indkøb
Nyheder

Først faldt prisen - nu stiger den igen

køer
Nyheder

Færre danskere spiser kød: Især oksekød forsvinder fra tallerkenen

Bien og blomsten
Nyheder

Forskere slår alarm: Bier og sommerfugle forsvinder i Europa

Livredder på badestrand
Nyheder

Det lignede leg - men syvårig pige trak ikke vejret

hund får skæld ud
Dyreliv

Din hundetræning afslører mere om dig, end du tror

Claus Richter
Nyheder

Din bank ændrer sig: AI skal opdage svindel og styre mere af din rådgivning

mand ved pc
Nyheder

Bliver du hurtigt udmattet på jobbet? Dit syn kan være forklaringen

kvinde med potteplanter
Livsstil

Din stueplante sladrer om dig - især hvis den er halvdød

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale