Administration 

Fremtidens jordbær er hjerteformede

Danskerne vil have store jordbær, der smager af noget. Og så er det ligegyldigt, hvor de kommer fra. Bare de ikke er lange og spidse. Det spår Danmarks eneste jordbærforsker

Når han griber fat omkring planterne, er det med hurtige, faste tag, at han bøjer bladende til side. Men når hans hænder under bladende finder et dybrødt, modent jordbær, holder han på det, som var det en skrøbelig porcelænsfigur. Med et beundrende, næsten ærefrygtigt blik i øjnene.

Holger Daugaard har en kærlighed til jordbær, der rækker ud over den almindelige danskers sædvanlige fryd over de små, røde yndlinge, der efterhånden har fået status af Danmarks nationalfrugt. Gennem de seneste ti år har han nemlig været jordbærforsker ved Forskningscenter Årslev. Et job, han har brændt for fra første dag, mens omverdenen har undret sig over, at han overhovedet findes.

»Mange synes, det er lidt morsomt, når jeg fortæller, at jeg er jordbærforsker. Men jeg synes, det er en spændende afgrøde at arbejde med. Og så synes jeg, det er sjovt, at det er en afgrøde alle kender og ved noget om,« siger forskeren, der er den eneste af sin slags i Danmark.

Størrelsen er vigtig

For mange danskere er smagen af jordbær indbegrebet af sol, sommer og ferie hos mormor. Og sådan skal det gerne blive ved med at være, mener Holger Daugaard. Derfor inviterer han løbende smagspaneler til at deltage i hans forskning for at finde ud af, hvilke sorter der giver de mest smagfulde jordbær.

»Efter min mening er der tre stjerner på himlen lige nu, som jeg tror vil blive fremtidens jordbær. Honeoye, Alice og Sonata. Honeoye har en god, mørkerød farve og en syrligsød smag, mens Sonata giver lyse, klare rødorangebær med en sød, aromatisk smag. Midt mellem de to ligger Alice, der ikke er så syrlig som Honeoye, men heller ikke lige så sød som Sonata,« siger han.

»Før i tiden blev bærrene mest brugt til marmelade og grød, men i dag er det blevet et dessertbær, og derfor tror jeg, folk i højere grad vil gå efter smagen. Og så vil de gerne have større bær og en fastere konsistens end de gamle sorter som Senga Sengana gav.«

De hjerteformede vinder

At danskere foretrækker danske jordbær frem for udenlandske, mener Holger Daugaard også er en traditionel jordbæradfærd, der vil ændre sig de kommende år.

»Der er heldigvis stadig præference for danske jordbær, men fremtidens forbruger vil ikke gå så meget op i oprindelseslandet. For dem vil det mest handle om, om kvaliteten er i top. Og er den det, køber man gerne jordbær fra Tyskland.«

Men selvom de danske jordbærfans tager nye sorter til sig og også gerne fylder skålene med tyskere , så er der dog ét punkt, hvor danskerne tilsyneladende er urokkelige i deres præference.

»Danskerne vil ikke have de der lange, spidse jordbær, som de dyrker meget i Sydeuropa, Det tror jeg aldrig kommer til at slå igennem herhjemme. Danskerne vil have hjerteformede jordbær.«

Travlt i højsæsonen

På Forskningscenter Årslev, der hører under Det Jordbrugsvidenskabelige Fakultet på Aarhus Universitet, er det i disse dage en travl tid, når man har jordbær som sit speciale.

»Det er lidt hektisk, for det er jo højsæson. Bærrene skal plukkes, og jeg skal have hånd i hanke med, at det hele går rigtigt til,« siger Holger Daugaard, der netop nu er i gang med at høste de bær, der skal give ham nok forskningsresultater til, at han kan bruge hele vinteren på at skrive om dem.

Kun om sommeren

Holger Daugaards forskning har gennem de senere år kredset om produktionsmetoder. På en tur rundt i forskningscentrets marker fortæller han om, hvordan han i øjeblikket er i gang med et økologisk forsøg, hvor planterne vokser op igennem et lag af miljønedbrydeligt plastic. Plasten skal gerne forhindre ukrudt i at bryde igennem, så det bliver lettere at dyrke jordbær uden at sprøjte. Samtidig forsker han i tunnelproduktion. En dyrkningsmetode, hvor planterne vokser oppe på borde, der står i rækker under tunneler af plastic.

Gennem sin forskning i produktionsmetoder har han blandt andet fundet ud af, at det relativt nemt vil være muligt at forlænge jordbærsæsonen, så den kan vare fra april til september. Men hvor jordbærelskende danskerne end er, så tror Holger ikke på, at bugnende jordbærmarker vil blive at finde i fremtidens danske forårslandskab.

»Det er simpelthen ikke rentabelt,« siger han og forklarer.

»I Danmark er traditionen, at man spiser jordbær i juni og juli. Der spiser man sig til gengæld også halvt fordærvet i dem, så ingen er interesseret i at spise jordbær på andre tidspunkter.«

faktaboks

• Allerede i Romerriget kendte man jordbær. Her brugte man dem som delikatesse og til medicin. Man dyrkede dog ikke jordbær som afgrøde, men samlede de vilde bær ind fra naturen.

• Fra 1300-tallet og frem ved man, at jordbær blev dyrket i Frankrig. Bærrene blev var en delikatesse forbeholdt hoffet og adelen.

• I 1500-tallet opdager læger og apotekere, at bærrene er velegnede til medicin mod åndedræts- og fordøjelsesproblemer.

• Milepælen i jordbærrets historie er året 1714, hvor nye arter af jordbærplanter kom til Europa med et skib fra Chile. Indtil da havde man kun dyrket vilde jordbærarter.

• Op gennem 1800-tallet begyndte man at udvikle nye jordbærsorter, hvoraf J.A. Dybdahl og Deutsch Evern i Danmark er nogle af de ældste kendte sorter.

• I 1950 erne blev sorten Senga Sengana den vigtigste sort herhjemme, og den status beholdt den indtil 1980 erne.

• I dag bliver der hele tiden udviklet nye sorter. Det betyder, at sorter sjældent overlever så længe som Senga Sengana.

• De danske jordbærmarker fylder tilsammen 1.000 hektar, hvilket svarer til størrelsen på Dyrehaven i København.

• I Danmark bliver der hvert år produceret 6.000 tons jordbær.

• Til sammenligning producerer USA - verdens største jordbærproducent - 736.000 tons om året, mens der i Spanien bliver plukket 255.000 tons.

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre

robot
Underholdning

WALL-E, R2-D2 eller Rasmus: Hvad skal robotterne hedde?

folkene bag
Nyheder

Fik diagnosen bipolar lidelse: Nu vil Jesper hjælpe andre

øl
Nyheder

Flere danskere søger hjælp: Nu sikres Alkolinjen millioner

Anne Waagstein, formand for Djøf Privat
Nyheder

Medarbejdere skal være forberedt, før krisen rammer arbejdspladsen

fiskekutter
Nyheder

1.900 ton fisk smides ulovligt ud: Minister vil gribe ind

Nickelback
Underholdning

Nickelback kommer til Danmark med stor verdensturné

politi dansk
Krimi

69-årig vagt sendt på hospitalet efter håndboldkamp

Victor Froholdt
Sport

Dansker topper opsigtsvækkende liste: Vurderes til 626 millioner