Administration 

FOA-profiler klar til at rose Løhde: Er det farvel til omstridt system?

Karen Stæhr er uddannet sygehjælper og begyndte sit faglige engagement, da der blev lukket en masse sengepladser på den afdeling, hvor hun var ansat. Omdrejningspunktet for hendes arbejde er retfærdighed og kampen mod uligheden. Hun har siden taget diplomuddannelse i ledelse og en master i Arbejdsmarked og personaleforhold fra Aalborg Universitet. Karen er tidligere formand for FOA's 100.000 social- og sundhedsansatte, de mennesker som arbejder tættest på borgerne og patienterne.

Dennis Kristensen er uddannet portør og var fra 2002 til maj 2018 forbundsformand i FOA, Danmarks tredjestørste fagforbund. Størstedelen af medlemmerne i FOA er ansat i kommuner og regioner. Dennis frasagde sig som FOA-formand bestyrelseshonorarer og rejser på business-class og åbnede FOA for både medlemmer og offentligheden. Han kæmpede ihærdigt for adskillelsen af Socialdemokratiet og fagbevægelsen. Privat er han far til to voksne døtre. Han bor i et rækkehus med hustruen Dorte, der er bioanalytiker på Rigshospitalet.

I SIG selv er det ikke epokegørende, at regeringen fremlægger sin plan for modernisering af den offentlige sektor – “Sammenhængsreformen”. Sådanne planer har været et obligatorisk pensum for skiftende regeringer de seneste fire årtier.

Schlüter lagde for, Nyrup fulgte efter, Fogh Rasmussen inddrog interessenterne og Løkke Rasmussen trådte i Fogh Rasmussens inddragende fodspor. “Moderniseringsprogrammet” i 1983, “Nyt syn på den offentlige sektor” i 1993, “Med borgeren ved roret” I 2002 og i år så “Sammenhængsreformen”

Markedsgørelse, frit valg, afbureaukratisering, bedre ledelse, resultatmål og produktivitetskrav, nye måder at organisere de offentlige institutioner på, privatiseringer, nye incitamenter til offentligt ansatte, effektivitetsøgning, kvalitetsudvikling har med skiftende politisk toning været gennemgående elementer i reformerne.

DET, DER kan få “Sammenhængsreformen” til at skille sig ud, handler om New Public Management - Ny Offentlig Styring - som styringsform i den offentlige sektor og Konkurrencestaten som murbrækker for en total samfundsomvæltning.

Innovationsminister Sophie Løhde har, som den der har stået i spidsen for udarbejdelsen af “Sammenhængsreformen”, foreløbigt lagt spor ud for langt mere indgribende og grundlæggende ændringer af de offentligt ansattes muligheder for at yde den gode indsats.

Den indsats, der i mødet med borgeren gør forskellen, og den indsats, der understøtter dét, der driver offentligt ansatte. De ansatte drives af at gøre en forskel for andre og yde det bedst mulige for de mennesker, der er afhængige af børnepasning, folkeskole, sundhedsvæsen, ældrepleje, indsatsen for udsatte grupper og alle de andre uundværlige dele af det danske velfærdssamfund.

De tre planer for modernisering af den offentlige sektor, der gik forud for “Sammenlægningsreformen”, har på hver sin måde understøttet udviklingen af både New Public Management og den såkaldte Konkurrencestat.

DET ER New Public Management, der lægger op til at omdanne velfærdens fællesskabsinstitutioner til virksomheder, der skal være i konkurrence med andre fællesskabsinstitutioner og private leverandører. Det er derfra, registreringshelvedet stammer.

Det er den styringsform, som tapper de ansatte for motivation og engagement, når dét, der kan tælles, måles og vejes, også skal tælles, måles og vejes, uanset om de endeløse baner af data skal bruges eller ej. I stedet for at tiden bruges på barnet, eleven, den syge, den ældre, den handicappede og på den dokumentation, som giver mening i arbejdsdagen.

Og det er New Public Management, der sætter effektivitet og masseproduktion over kvalitet og håndholdt velfærd. Det er herfra, at billedet af kunden, der med indkøbskurven går gennem velfærdssupermarkedet og piller velfærd ned fra hylderne i en selvbetjent velfærdsbutik drevet på et kunstigt velfærdsmarked, stammer.

New Public Management skulle bruges til at billiggøre den offentlige sektor og dermed den skatteyderbetalte velfærd og service. I den forstand har styreformen såmænd også været en succes. Men den har alligevel kostet. Kostet på det aller vigtigste; nemlig velfærdens og servicens kvalitet. Ansatte, der presses til at løbe stærkere og stærkere, ansatte, der mangler tid, og ansatte, der mangler flere hænder med på holdet, kan ikke arbejdslivet ud løbe en uendelig marathon og samtidig være nærværende og bruge den faglighed, som skaber kvaliteten i mødet mellem borgere og den ansatte.

DER ER gode takter i konturerne af den samlede “Sammenhængsreform” som peger i retning af et opgør med netop dét, New Public Management har kostet for velfærd og service. Det ser ud til, at velfærdens kerne - dét med mødet mellem en borger og en professionel - vil få bedre vilkår, at de ansatte vil få bedre mulighed for at bruge deres faglighed og bruge det faglige skøn ansigt til ansigt med borgeren.

Der er også udsigt til en del regelforenkling og afskaffelse af unødig registrering og ødelæggende tidstyranni.

Alle planer for modernisering af den offentlige sektor har sat ledelse i højsædet. Det gør “Sammenhængsreformen” også.

OG DER er brug for bedre ledelse, men ingen af planerne har endnu erkendt, at den største ledelsesmæssige udfordring er at kunne håndtere fjernledelse, når lederen og medarbejdere befinder sig langt fra hinanden. Når lederen sidder på kontoret og den ansatte befinder sig alene med borgeren et helt andet sted. Det kan kun give succes, hvis fjernledelse baserer sig på grundlæggende tillid til den ansatte og den ansattes faglighed. Her tegner “Sammenhængsreformen” sig heldigvis til at kunne komme til at skille sig ud fra sine forgængere.

Sophie Løhde har signaleret, at vi skal væk fra New Public Management. Alene signalet bør roses.

Innovationsministeren er liberal, og derfor vil der i sagens natur være en række elementer i New Public Management og Konkurrencestaten, som “Moderniseringsreformen” ikke kommer til at tage fat på. Markedsgørelse, virksomhedstænkning, velfærden som et supermarked osv.

Men lykkes det Sophie Løhde og de ansatte at begynde at afmontere de værste dele af New Public Management på trods af Finansministeriets magtfulde embedsmænd, så vil der være god grund til at sige: “Godt gået, Sophie.”

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Røs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen