Administration 

FOA-formænd om gyldne håndtryk: "Der er en syg kultur I kommunerne"

Karen Stæhr er uddannet sygehjælper og begyndte sit faglige engagement, da der blev lukket en masse sengepladser på den afdeling, hvor hun var ansat. Omdrejningspunktet for hendes arbejde er retfærdighed og kampen mod uligheden. Hun har siden taget diplomuddannelse i ledelse og en master i Arbejdsmarked og personaleforhold fra Aalborg Universitet. Karen er tidligere formand for FOA's 100.000 social- og sundhedsansatte, de mennesker som arbejder tættest på borgerne og patienterne.

Dennis Kristensen er uddannet portør og var fra 2002 til maj 2018 forbundsformand i FOA, Danmarks tredjestørste fagforbund. Størstedelen af medlemmerne i FOA er ansat i kommuner og regioner. Dennis frasagde sig som FOA-formand bestyrelseshonorarer og rejser på business-class og åbnede FOA for både medlemmer og offentligheden. Han kæmpede ihærdigt for adskillelsen af Socialdemokratiet og fagbevægelsen. Privat er han far til to voksne døtre. Han bor i et rækkehus med hustruen Dorte, der er bioanalytiker på Rigshospitalet.

Kommunerne er gået amok. Amok I dyrkelsen af det private erhvervslivs ageren, kundesyn og  ledelsestænkning I markedsøkonomien.
 
Senest har TV 2 dokumenteret kommunernes brug af gyldne håndtryk til topchefer. 54 kommuner har på tre år udbetalt 223 millioner ekstra til de øverste ledere.
 
Det handler både om fratrædelsesgodtgørelse ved udløb af åremålsansættelser, selv om den udløbne ansættelse bliver forlænget for endnu en årrække, om fratrædelser ved afsked og om opfyldelse af resultatmål.
 
De mange millioner kommer oveni en lønudvikling for topcheferne, som får social- og sundhedshjælperens og serviceassistentens lønstigninger til at ligne pebernødder. Og skatteyderne til at stå tilbage med ildelugtende væske løbende ned af ryggen.
 
At topchefer smøres ind I bladguld er ikke kun et udtryk for, at politikerne har mistet grebet om den politiske ledelse af kommunerne forvaltning. Det er det såmænd også udtryk for. Men det er meget værre. Det handler om, hvordan synet på velfærd, service og fællesskabsløsninger bevidst er blevet vendt 180 grader.
 
Bladguldet er nemlig først og fremmest et resultat af en syg kultur, som de sidste årtier har bredt sig som en steppebrande i kommunerne.
 
En kultur, hvor fællesskabsløsninger og den fælles ansvarlighed overfor dem, der har brug for fællesskabets indsats og hjælp, erstattes af en dårlig kopi af det private erhvervslivs metoder, tænkning og værdier. Hvor de klassiske værdier, som velfærdssamfundet blev bygget på, får lov at visne.
 
Under mottoet om, at den offentlige sektor skal lære af private virksomheder, har stribevis af konsulentfirmaer I hobetal været hyret ind til at skabe ”firmatisering”, ”kundefokus”, ”business cases” ”incitamentsstyring” og alt det andet vrøvl, som skatteyderne har måtte betale for i dyre domme.
 
Ikke alle kommuner er gået lige langt i den udvikling, men samlet set ser det sløjt ud for den kommunale forvaltning og topledelse. For mange kommuner er med bind for øjnene gået alt for langt.
 
Kommuner har i forskellige udgaver omdannet fællesskabsinstitutionerne til virksomheder, borgerne er blevet til kunder, velfærdsydelser betragtes som varer, den øverste ledelse er blevet til direktioner, de øverste forvaltningschefer er udnævnt til koncerndirektører, personaleafdelingerne er blevet til HR-afdelinger, ansættelsesaftaler er blevet til resultatkontrakter, når årslønnen har tilstrækkeligt mange nuller i enden. Og man kunne blive ved. Listen med eksempler på politikernes ideologiske begejstring for at overtage hvad som helst fra erhvervslivet er nærmest uudtømmelig.
 
Det handler ikke kun om ord og betegnelser fra topledernes universitetsophold og CBS-uddannelser.
 
Det handler om meget mere.
 
Kernen er overgangen fra fællesskabsbesluttede prioriteringer af velfærdsydelser og service til forretningsprioriterede varer. Er der en god business case i en ekstraordinær indsats for det udsatte barn, den udfordrede elev, den svækkede ældre eller den arbejdsløse patient? For slet ikke at nævne den psykisk syge eller kontanthjælpsmodtageren? Eller på almindeligt dansk: Kan det betale sig? Er det skattekronerne værd? Eller giver den samme udgift bedre mening som privat velfærd, som vist er den nuværende regerings forsøg på at skabe en pænere indpakning til de skattelettelser på bekostning af velfærd, som danskerne ikke vil acceptere?
 
Den måde at styre den offentlige sektor på - New Public Management (navnet skal selvfølgelig være på CBS-dansk) – er både en del af og en motor for udbredelsen af denne syge kultur.
 
Når vi ikke længere tænker på velfærd som resultatet af, at vi bevidst og efter fælles beslutning tager ansvar over skatterne for dem, vi ikke kender, og deres muligheder for at lykkes i livet. Når vi ikke længere betragter daginstitutionen og dagplejen, folkeskolen og gymnasiet, ældreplejen og sundhedsvæsenet, handicapinstitutionen og hjemløseherberget og alle de andre velfærdsydelser som tilbud, vi giver i fællesskab, og som styres demokratisk uden profithensyn, så er det dømt til at gå galt. Så er der plads til at kulturelle misfostre kan brede sig.
 
Og politikernes syn på lederlønninger og fratrædelsesordninger, bonusser og resultatløn og alt det andet, der ligger I de sidste tre års brug af de 223 millioner skattekroner I de 54 kommuner er et kulturelt misfoster
 
Prøv bare selv at tænke tanken: En ganske betydelig lønforhøjelse for at blive ansat på åremål begrundet med manglende ansættelsestryghed for derefter at modtage en fastholdelsesbonus og samme høje løn for at tage endnu en periode uden at forlade jobbet blot en enkelt dag. Kunne du forestille dig, at den kommunale rengøringsassistent blev ansat på samme måde? Nej, vel?
 
Eller tænk tanken: Topchefen får udover sine høje løn bonusser for at nå målene I hans resultatkontrakt. En konstruktion, som får den høje løn til at ligne et fremmødetillæg, hvor egentligt arbejde kræver særskilt honorering. Tror du social- og sundhedsassistenten får andel i lederens bonus for de resultater, der stammer fra ældreplejens ansatte. Nej, heller ikke vel?
 
Eller: Fratrædelsesordninger for chefer og topledere har nået astronomiske størrelse. Kan du se for dig, at pædagogmedhjælperens eller brandmandens fratrædelsesgodtgørelse nåede op I blot nærheden af disse beløb? Heller ikke, vel?
 
Der er kun en konklusion, som er mulig. 
 
Det er simpelthen en syg kultur, der er fulgt med ”McKinsificeringen” af den offentlige sektor. Desværre.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

Champagne
Nyheder

Brød loven: Ingen gratis bobler til studenter

Grev Nikolai vinker
Kendte

Grev Nikolai fortæller varmt om sin lillebror

Byggeriet er i gang
Nyheder

Godt nyt til sultne bilister ved Knudshoved

hund i vandkanten
Rejser

Skal hunden med sydpå? Her er dyrlægens bedste råd

Dommerne i X factor
Kendte

Blachman i hårdt angreb: Forsvarer tidligere X Factor-dommer

Hvid tiger
Helt vildt

Sjælden unge født i zoo: Men bag de nuttede billeder gemmer sig en hård virkelighed.

Gustav Salinas
Kendte

Danskernes drøm: Sæt tænderne i Gustavs slanke-wienerbrød

Fly midtergang
Rejser

Her er flypassagerens værste mareridt

politi dansk
Krimi

Efterlyst for drabsforsøg: Ring til politiet hvis du ser ham

Mange folk i lufthavnen
Rejser

Rejsefeber: Rejselystne danskere strømmer til lufthavnen

Affald campingområdet
Nyheder

Dovenskaben vinder hvert år på Roskilde

Graf
Nyheder

Erhvervsuddannede fører an: 82 procent i job efter tre måneder

kø i supermarked
Nyheder

Disse byer har mistet flest butikker

traktor på mark
Nyheder

AI hjælper landmænd med at sprøjte mindre

Psykiatrisk center Glostrup
Sundhed

De første døgn er afgørende: Bedre forhold for psykisk syge

København lufthavn
Rejser

Træt af at vente i pas-køen? Nu er der godt nyt

Orange Scene
Underholdning

Populær som aldrig før: Roskilde forventer rekordstort overskud

lystfisker
Krimi

Mand fiskede med luftgevær i Kalundborg

Spinderen som larve
Nyheder

Nu går regeringen ind i larve-kampen

Lotto kupon
Helt vildt

Du skal være heldig for at vinde i Lotto èn gang....

Ida Auken
Sundhed

Her er Danmarks nye nationale sundhedsplan

politi dansk
Krimi

Politiet stormede biograf: Havde pistol med i tasken

Retten i Hjørring
Krimi

Tyve forsøgte at stjæle sættevogn

Kvinde for støttestrømper på
Sundhed

Borgere skal ikke længere kastes rundt i systemet

Retten i Odense
Krimi

Chef fuskede med løn- og timesedler

Hougaard
Sport

Fodbold-turnering skifter navn

Postkasse
Nyheder

Den røde postkasse er ikke død

Vilhelm Lauritzen terminalen
Helt vildt

Spøger det i lufthavnen? Ansatte oplever uforklarlige ting

kat
Dyreliv

Ejerne flyttede, men de lod kæledyrene blive tilbage

Cigaretter
Krimi

Cigaretfabrik: Får bøde på en halv millard kroner

Pantflasker fra roskilde festival
Nyheder

Frivillige panter flasker på Roskilde

Retten i kolding
Krimi

Låste samlever ude, kaldte hende psykisk syg og tog kvælertag

Lastbiler
Krimi

Spansk mand udvist: Stoppet ved grænsen med lastbil fuld af narko

Cykelrytter
Sport

Stem her: Vinder Vingegaard Touren igen i år?

Underskriverne
Nyheder

Nu får danskerne et nyt sted at handle til lavpris

politi dansk
Krimi

Skud mod privat hjem: Politiet tror, at skytten gik efter et andet mål

København byret
Krimi

Ni mænd dømt: Flere drabsforsøg på Amager

retten i Århus
Krimi

Mand gik volds-amok i Århus midtby

Retten i kolding
Krimi

Hvidvasksag: Politiet hentede 1,5 millioner kroner

knallert
Krimi

Ulovlige knallerter: Forsøgte at stikke af fra politiet

Børn på tur
Nyheder

900 børn får en fortjent pause fra hverdagen

Viking Storebælt IF
Nyheder

Fra issvømning til fællesskab: Idrætten skal give unge nyt mod

Larve - Egeprocessionsspinder
Dyreliv

Plagen på Fyn: Her er larven alle taler om

traktor sprøjter
Debat

DEBAT: Det danske landbrug er giftigt

København hustage
Nyheder

Mange vil sælge deres lejlighed i København

skilt med advarsel om larver
Dyreliv

Farlig larve kan ramme hunde og katte: Hold øje med disse tegn

politi dansk
Krimi

25-årig snød ældre: Lod som om han var fra banken

pumpe
Nyheder

Danskerne fik nok af varmen: Nu vil alle have en af disse

Larvebekæmpelse i Odense
Nyheder

Giftig larve chokerer Odense: Rasende borgere demontrerer 

Ulla henningsen
Kendte

Matador-stjerne flytter fra København

omsorg ældre
Nyheder

Der er markante gevinster ved fuldtid på jobbet

Skuespillerne
Film og TV

Kendt krimiserie vender tilbage til skærmen

krisecenter værelse
Nyheder

Udgifter til botilbud svinger med op til en million kroner

bil på vej
Biler

Danske bilister gambler med sikkerheden

Sarah Grünewald
Kendte

Sarah fortæller om sit nye ædru liv

Voldsramt kvinde
Nyheder

Her er planen mod partnervold

BR
Nyheder

Gave til barnebarnet? AI kan handle for dig i BR

kassemand
Nyheder

350 unge dropper en del af deres ferie

Sortbjørn
Dyreliv

Rørende video: Bjørne mærker skovbunden for første gang

koncert
Nyheder

Her er folkene, der skal redde det københavnske kulturliv

varmepumpe
Nyheder

Populær pulje for boligejere er tilbage

Villa
Nyheder

Nu kan du lære at dele dit hus

retten i Roskilde
Krimi

Lokkede ekskæresten i fælde: Så fik han tæv

Den efterlyste
Krimi

Hærværk mod kirke: Politiet leder efter denne mand

Killing
Nyheder

Katteejere er rystede: Hvem skyder vores katte?

Indbrud i hjem
Nyheder

Denne sommerfejl kan gøre boligen ekstra interessant for tyven

dansk politi
Krimi

Sagsbehandler angrebet med kniv på bosted

autist med høretelefoner
Sundhed

Derfor får flere diagnoserne ADHD og autisme 

Foto af bil under lastbil i test
Nyheder

Dødsfælde på vejene: Test afslører alvorligt problem med lastbiler

retten i Randers
Krimi

Mand affyrede maskinpistol i skov og begik voldtægt

Rick
Underholdning

Alle kender sangen - nu kommer manden bag den til København

madskole
Nyheder

Nu skal børnene i køkkenet

retten i Sønderborg
Krimi

Dømt: Forsøgte at sælge stoffer via Telegram

Temu og EU grafik
Nyheder

Nye afgifter fra i dag: Vil du stadig handle på Temu?

retten i Nykøbing F
Krimi

Bedragere misbrugte de over 1100 ofres tillid til myndighederne

Københavns byret
Krimi

Påsat brand: Beboerne sov på 1. sal da ilden brød ud

El giganten
Nyheder

Nyt stort varehus slår dørene op Nørrebro

Amin jensen
Kendte

Her er komikerens nye livsprojekt

Jobcenter
Nyheder

Reform kan ramme de ledige hårdt