Flere personer blev her til middag fastklemt, da en markise på gågaden i Hjørring gav efter for den tunge sne, og styrtede sammen over forbipasserende kunder.
Seks personer er kørt på hospitalet, oplyser vagtchef ved Nordjyllands Politi, Jan Stagsted.
"En 76-årig mand har fået amputeret underbenet. Derudover er der en person med kraftige mavesmerter, efter at være blevet ramt i maven og en med fraktur på bækkenet," siger Jan Stagsted til Newspaq.
Politiet oplyser, at den 76-årige samt en kun 16-årig pige er i livsfare efter ulykken.
Derudover er tre personer kommet lettere til skade.
"Vi opretter en sag på det som en ulykke, og så har vi selvfølgelig efterforsket i, hvordan det her kan ske. Og det er løs sne, der kommer op fra taget, som falder ned og forårsager sammenbruddet på markisen," siger Jan Stagsted.
Det sammenstyrtede halvtag er 30-40 meter langt og hang foran en boghandel og en guldsmed.
Sneen har været skyld i flere tilfælde af sammenstyrtninger de seneste par dage, blandt andet er det gået ud over 300 grise i Løgstør, 8.000 kyllinger i Skørping, 100 kreaturer i Arden og en stald med kreaturer i Farsø.
Politiet opfordrer borgere til at være opmærksomme på de store mængder af sne, der kan ligge på tagene og Falck opfordrer folk til at lade markiserne blive inde.