Københavns Vestegns Politi har anholdt den anden formodede gerningsmand til et overfald på en fængselsbetjent, der skete i sidste uge i Hedehusene.
Det oplyser politiet på Twitter.
Det var 5. september, at fængselsbetjenten blev overfaldet af to mænd, da han skulle hente sit barn i daginstitutionen Solhøj på Charlotteager 226. Betjenten blev slået i ansigtet med knyttet næve og spyttet på.
Sammen med sin samlever var han kørt hen til institutionen. Mens hans kone hentede barnet, kom to mænd hen til ham.
De råbte "ludersøn" på tyrkisk, efter at den ene havde slået ham i ansigtet, mens den anden havde spyttet på ham, har Fængselsforbundet tidligere oplyst.
I sidste uge blev en 27-årig mand sigtet for overfaldet og varetægtsfængslet i to uger.
Mandag lykkedes det så politiet at anholde den anden formodede gerningsmand. Han bliver fremstillet i grundlovsforhør tirsdag.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.