Administration 

Blogger: Er rasende over danskeres opførsel - "Det bør koste på pengepungen"

Jonathan Løw er iværksætter, foredragsholder og rådgiver indenfor innovation, iværksætteri og ledelse.

Jonathan Løw har været med i opstarten af 4 virksomheder samt skrevet 3 bøger om emnet. To af disse bøger er blevet #1 bestsellere – heriblandt 
GURUBOGEN. 

Hans filosofi handler om det, Jonathan Løw kalder for at lytte højere – Listen Louder.

 

Du kan følge Jonathan Løw’s arbejde på LinkedIn og Facebook.

DET ER MEGET SJÆLDENT, at jeg for alvor kommer op i det røde felt. Det gælder også, når jeg medvirker i medierne, hvor jeg altid tilstræber at optræde respektfuldt og lyttende.

Imidlertid må jeg tilstå, at jeg ikke helt kunne holde temperamentet tilbage, da jeg tirsdag den 15. maj deltog i P1’s radioprogram ”Public Service”. Her var ét af dagens emner, hvordan danske læger kan få færre patienter til at blive væk fra de tider, de har booket hos lægen.

Angiveligt er det et kæmpe problem hos mange privatpraktiserende læger, og én af de læger, der blev interviewet i udsendelsen, oplevede alene i april måned 50 patienter, der udeblev fra en aftale uden at give besked og melde afbud.

Når jeg hører den slags, så bliver jeg ganske enkelt rasende. I en tid, hvor danskerne brokker sig over lange ventetider og andre problemer med det danske sundhedsvæsen, så må vi fande…. også tage et ansvar selv. Ikke mindst når vi her taler om den normale læge, der naturligvis er noget andet end på hospitalerne, hvor det tidligere er dokumenteret, at det især rammer psykisk sårbare og syge patienter. Disse skal vi selvfølgelig tage ansvar for og vise empati i forhold til.

Det helt absurde var i mine øjne, at det i løbet af radioprogrammet strømmede ind med ”gode forslag” fra os danskere til, hvordan lægerne kan gøre det nemmere for os at huske den aftale, vi selv har booket hos lægen. Der blev foreslået forskellige SMS-tjenester og andre ting til de glemsomme, ligesom nogle mente, at lægerne jo også omvendt spilder vores tid, da de ofte må sidde og vente i 20-30 minutter, før det bliver deres tid hos lægen.

STOP NU LIGE ENGANG! Ansvaret er IKKE lægernes. Det er dit og mit! Jeg har endnu ikke mødt den læge, der bevidst forhaler sine konsultationer. De er ganske enkelt under et kæmpe pres, og en ordentlig og seriøs læge tager den tid, det kræver, at få svaret og udredt en patient på en god måde.

Dertil kommer, at jeg finder det vildt arrogant og provokerende, når så mange danskere tilsyneladende mener, at de blot kan blive væk fra den tid, de selv har bestilt og dermed sat sig på på bekostning af andre syge.

Der vil givetvis være nogle enkelte tilfælde, hvor en patient eksempelvis har så meget angst, at vedkommende er forhindret i at møde op. Disse må vi løse rent digitalt, så konsultationen kan foregå via eksempelvis Skype.

Men elendige undskyldninger omkring enten glemsomhed eller mangel på smarte SMS-systemer holder ikke en meter. Hvis du er intelligent nok til at bestille din tid, hvilket man gør hos sin normale læge (og altså igen ikke kan sammenlignes med hospitalsindkaldelser via NemID etc.), så er du også intelligent nok til at anskaffe dig en kalender og få afbestilt tiden igen.

Hvis du virkelig er så ligeglad og tænker, at du bare kan blive væk, så bedes du i al fremtid holde din mund i forhold til at brokke dig over det offentlige sundhedssystem. Dit manglende fremmøde går nemlig meget direkte ud over andre mennesker.

Det koster penge, fordi lægen spilder ressourcer på det (og dermed også spilder vores fælles skattekroner), og det koster potentielt liv, fordi den patient, hvis tid du sætter dig på, måske ikke bliver udredt og får opdaget en alvorlig sygdom i tide.

LAD MIG SKÆRE DET UD I PAP: Det, at du bare bliver væk, svarer til, at du meget direkte modarbejder den danske velfærdsmodel og potentielt medvirker til at bringe andre menneskers liv i fare.

Jeg mener, at vi bør glemme alt om at foreslå lægerne smartere SMS-systemer eller andre curling-tiltag for os åbenbart meget glemsomme danskere. I stedet er det faktisk ret enkelt:

Hvis du bliver væk, så bør det koste på pengepungen, for du spilder fællesskabets penge. Vi har kun gratis lægehjælp, så længe den bliver respekteret, og det skal arrogance udeblivere ikke have lov at ødelægge.

Nogle lyttere mente angiveligt, at dette lyder hårdt, og at straf ikke er vejen frem. Men kære venner: Det er jo ikke straf. Det er ret og rimelighed. Hvis man har hjernekapacitet nok til at booke en tid, så har man også hjernekapacitet nok til at afbestille den igen.

Og hvis man hører til iblandt dem, der brokker sig over enten skattetrykket eller sundhedsvæsnet, så kan man starte med selv at respektere den danske model ved at møde op til de tider, man har booket.

Én gang kan naturligvis være en fejl eller en forglemmelse. Gentagne udeblivelser er enten udtryk for stupiditet eller arrogance og skal koste på pengepungen. Det er egentlig ikke så svært. Ansvaret er ikke hos lægerne. Ansvaret er ene og alene dit og mit!

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

mand på pc
Nyheder

21 sekunder: Så kom kvindehadet på skærmen

mand ved pc
Nyheder

Efter stort CPR-læk: Nu peger eksperter på løsningen

rådyr på vejen
Nyheder

18-årig undveg hjort: Så gik det helt galt

politiafspærring
Krimi

93-årig anholdt efter voldsomt knivangreb i indkøbscenter

hus med lys
Krimi

Indbrudstyvene har fået mere travlt: Her slår de til

vaccination
Nyheder

Har du husket det? Nu kommer påmindelsen

James McClean
Sport

Fodboldprofil åbner om opkast, selvstraf og årelange dødstrusler

Håndværker
Nyheder

42 års arbejdsliv: Men pensionsregnestykket overrasker

Politiet til stede ved ulykken
Krimi

Pickup kørte ind i ungdomskamp: To dræbt og ti kvæstet

hacker
Nyheder

Cyberkriminelle har fundet en ny vej ind

katolik
Nyheder

Kors løsrev sig under messe: Præst blev dræbt

pige med bamser
Sport

Her bliver måljubelen ekstra blød og bamset

Hemiptarsenus ornatus
Dyreliv

Han rystede en bregne og gjorde et særligt fund

Harley Davidson
Biler

Syv biler og en Harley Davidson under hammeren

politi dansk
Krimi

Politiet satte en stopper for festen på hjul

klapperslange
Nyheder

Hun troede, spanden gemte på dyrefoder: Så opdagede hun slangen

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk