Administration 

Bettina Post: Debatten om politikerhonorarer handler om mådehold - og mangel på samme

Født 1961 i Søllerød. Uddannet socialrådgiver i 1988. Har arbejdet i AMU-systemet og i forskellige kommuner både med udsatte børn og familier og med beskæftigelsesrettede indsatser frem til 2004, hvor hun blev næstformand i Dansk Socialrådgiverforening. Fra 2008 til 2012 var hun formand. I dag er hun chefkonsulent på Professionshøjskolen Metropol, Institut for Socialt Arbejde. Har to voksne sønner og bor i Herlev.

Så kom statsministeren og resten af Venstres Folketingsgruppe omsider tilbage fra ferie. Dermed fik forsvarsminister Carl Holst tilsyneladende også mulighed for at dele sine tanker omkring den stærkt omdiskuterede efterløn (ja, det hedder det altså) med nogen, og det førte som bekendt til en offentlig udmelding om, at han nu har besluttet at frasige sig den resterende del.

Når sagen er blevet så stor, er det fordi, den åbner et vindue ind til de privilegier, som de allerede mest privilegerede tildeler sig selv og hinanden. Hver gang det sker, bliver den mere nøjsomt betalte del af befolkningen lige rystede. Det er guf for pressen, og så lige midt i agurketiden. Timingen kunne ikke være bedre (- på nær lige for hovedpersonen).

Forargelsen i sommerlandet er i mine øjne velbegrundet. Igen og igen fortæller politikerne os, at vi er en krævende befolkning, som skal udvise mådehold i vores forventninger til den offentlige service. Og igen og igen får vi at vide, at vores overførselsindkomster skal beskæres, så det bedre kan betale sig for de lavestlønnede at arbejde. Og så skal vi gudhjælpemig høre om, at en folkevalgt får et beløb, der svarer til seks års udbetalinger til en enlig kontanthjælpsmodtager oven i, at han får en årsløn som minister, der er mindst tre gange højere end, hvad en lavtlønnet overhovedet kan drømme om. Det er simpelthen ude af 
proportioner.

Jeg tvivler dog på, at Vederlagskommissionen, som skal kigge nærmere på rimeligheden i de folkevalgtes  betalte privilegier, vil løse problemet. Den er nemlig sammensat af seks tidligere politikere og embedsmænd, som ved, hvad det vil sige at være beskæftiget i et politisk system, og dermed kender privilegierne indefra. Og det viser sig gang på gang, at dem, der har vænnet sig til denne type  begunstigelser, bliver blinde for, om de ligger inden for rimelighedens grænser. I stedet kæmpes der snarere for deres bevarelse. Det oplevede jeg et eksempel på, da jeg for nogle år siden kunne skrive fagforeningsformand på visitkortet, og dermed tilhørte en anden yderst privilegeret politisk valgt samfundsgruppe.

Her formastede vi os i Dansk Socialrådgiverforening til at stille forslag på FTF’s kongres om, at formandens honorar skulle nedsættes med en tredjedel. Bente Sorgenfrey fik på det tidspunkt rundt regnet 100.000 kroner mere om måneden i honorar, end et gennemsnitligt medlem af FTF fik i løn. Det, syntes vi, var for meget. Men selv om det er helt legitimt at stille sådan et forslag på kongressen, fik jeg så mange verbale tæsk over det, at jeg aldrig har oplevet noget lignende. Det var så voldsomt, at jeg stortudede hele vejen hjem.

Forslaget blev selvsagt ikke vedtaget, og jeg forstod aldrig, hvori forbrydelsen bestod. Men lur mig, om ikke der er basis for en sammenligning med den uvilje, Carl Holst udviser mod at afstå fra sine lovfæstede privilegier. Den slags forslag er simpelthen ikke velkomne.
Vederlagskommissionen er derfor på en svær opgave. Den har dog - højst usædvanligt - fået økonomisk frie rammer til sit arbejde, og Folketinget har på forhånd forpligtet sig til at følge dens anbefalinger. Jeg kan ikke komme i tanker om en eneste anden kommission, som er blevet udvist den grad af storsind og tillid. Det har da også medført en række kritiske kommentarer om, at hele øvelsen er et slet skjult forsøg på at legitimere politiske lønforhøjelser, idet kommissionen helt uden at skulle frygte regnedrengenes rynkede 
bryn, kan tildele den ganske forsamling endnu gunstigere vilkår. Beskyldninger som er blevet afvist af kommissionsformand (og tidligere departementschef i forsvarsministeriet) Michael Christiansen, som i et interview til Jyllands-Posten dog tilføjer, at ”man tager jo ikke løn fra folk”.

Dermed afslører formanden totalt manglende jordforbindelse. For det gør man faktisk uden for murene. Både hos almindelige lønmodtagere, når de eksempelvis skal vælge mellem at blive fyret eller gå ned i løn, og hos kontanthjælpsmodtagerne, hvis regeringen får flertal for at indføre det annoncerede kontanthjælpsloft.

Man kunne rimeligvis også foreslå at gøre det hos dem, der får aller mest. Også selv om de ikke kan lide det. Vi får se.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder