Administration 

ANALYSE: K kurer rundt som Bambi på glatis

Lene Espersen er ved at udstikke den konservative kurs - den er ikke helt klar. (Foto: Scanpix/Henning Bagger)

Per Stig Møller maner til ro - det gjorde han også i 90'erne ... De konservative slås med deres egen historie

På weekendens landsråd blev Lene Espersen genvalgt som formand efter en tale med klare konservative værdier. Er der så idel lykke hos De konservative?

Nej - for partiet står stadig i en håbløs situation. Det sejler for partiet og minder mest om lille Bambi, der kurer rundt på den glatte is.

Lene Espersens lederevner er kraftigt undermineret - for nu at at sige det pænt - og landsrådet viste en folketingsgruppe, som talte i øst og tænkte i vest.

Mike Legarth, finansordfører, og Helle Sjelle, arbejdsmarkedsordfører, var klar til at forlade regeringen, hvis ikke K får sin politik igennem. I et parti i medgang kunne det henregnes til to politikere, der er frustrerede over ikke at være blevet ministre - men den slags overskud er der ikke plads til hos K lige nu. Klimaet er højspændt og uro skal slås ned. Med det samme.

Samtidig var flere navngivne partimedlemmer ude og stille spørgsmålstegn ved Espersen som formand. Så måtte den konservative nestor, Per Stig Møller, op og tale med store bogstaver.

Per Stig understregede, at det er nu, i modgangen, at partiet skal stå sammen. For, som han sagde, et hold med en masse stjerner kan ikke vinde, hvis ikke holdet spiller sammen.

Nu kunne man spydigt sige, at det ikke er overvægten af stjerner, der er det største konservative problem lige nu - men advarslen fra netop Per Stig må give de fleste konservative mindelser om noget, de har hørt før.

Hvordan det?

Fordi han var en af hovedpersonerne, da partiet sidst var ved at slide sig selv op i interne magtkampe. Han overtog magten efter Hans Engells møde med betonklodsen i 1997, partiet gik i intern krig og igen og igen kom Per Stig ud fra gruppeværelset og sagde 'nu er der ro'.

Det var der bare aldrig - man kunne altid ane skyggen af en fjende med ladt våben bag hans forsikringer og slagsmålene var vilde og blodige. Det er der ingen konservative, der ønsker sig tilbage til og derfor lyttes der, når Per Stig tager ordet. Han er blevet partiets gamle, kloge mand.

Tidligere har han jo ikke støttet Lene Espersen overdrevent?

Nej - tværtimod. Han var, sammen med store dele af partiet, rasende, da Espersen fyrede ham som udenrigsminister og gjorde ham til kulturminister. Derfor var han også tavs, da Espersen droppede det arktiske topmøde for en ferie på Mallorca - det gav hende navnet Ferie-Lene og der var ingen støtte fra Per Stig.

Da han endelig gik på banen i sommer, forklarede han mere om livet som udenrigsminister end han forsvarede sin forfølger. Men nu ligger hun - og partiet - så meget ned, at selv Per Stig er nødt til at smide gammelt nag væk og prestige ind i forsvaret af Lene Espersen.

Lene Espersen sagde selv flere gange, at hun nu havde udformet sit politiske projekt. Klassisk konservativt - er partiet så i havn på den politiske bane?

Lene Espersen sagde selv på TV2 News, at hun som formand først og fremmest må tænke på, at K skal have sine kernevælgere tilbage. Midlet til det er så lige nu at køre konfrontationskurs mod V og DF - det kan de lide at høre på et landsråd i Aalborg, men det er svært at omsætte til lovforslag på Christiansborg.

Samlet giver det et flimrende billede af et parti, som skifter kurs og hver gang siger, at 'nu siger vi tingene, som de er'. Et hurtigt kig i historiebøgerne - blot måneder og år tilbage - understreger dette:

Nu tordner Lene Espersen mod efterlønnen - da hun for to år siden blev valgt til formand, konstaterede hun, at partiet var imod efterlønnen, men at den debat var begravet af de andre partier.

Den situation har ikke ændret sig. Der er tre partier, der er imod efterlønnen - Radikale, Liberal Alliance og Konservative. På en god dag kan de mønstre op til 15 procent af stemmerne - og så er der et stykke vej til et flertal.

Et andet emne: Lene Espersen erklærede på landsrådet den offentlige sektor for alt for stor. Uden at konkretisere hvem, der er overflødige.

For et år siden, i 2009, ville partiet gøre alt for de offentligt ansatte og etablerede hjemmesiden www.frihedtildig.dk. Den ligger stadig på nettet, men den ligger underligt ubrugt hen.

Partiet har også slingret i forhold til Dansk Folkeparti?

Mildest talt. Nu vil K gå ud af regering, hvis DF kommer med. Det er sagt for at berolige baglandet - men for bare to måneder siden, i august, kunne Berlingske Tidende skrive det stik modsatte under overskriften "K holder døren på klem for DF i regering".

Dengang var det Henriette Kjær, der ikke ville udelukke noget i forhold til DF før et valg - mens Venstre slog sig i tøjret.

For et år og to måneder siden, i august 2009, sagde Brian Mikkelsen, at han personligt har 'det godt med partiet (DF, red.), så jeg har ingen problemer med, at partiet kommer i regering, men det afhængerudelukkede af det politiske."

Oktober 2010 afviste K så at gå i regering, hvor DF sidder med om bordet.

 

Hva' er meningen?

Avisen.dk's politiske redaktør, Elisabet Svane, analyserer De konservative efter weekendens landsråd

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær

Værterne
Nyheder

Fire kendte værter står i spidsen for årets Knæk Cancer-show

Tupac
Krimi

Efter næsten 30 år er der faldet dom i Tupac-mordet

William Jansen og Simon Jensen
Mad og drikke

Populær pitakæde slår dørene op til endnu to spisesteder

retten i esbjerg
Krimi

Mand får 8 års fængsel for vold med døden til følge

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge

Krisecentret Dannerhuset
Nyheder

Børn på omkring 40 krisecentre får gratis avis i et år

filmen
Film og TV

Tre danske film kæmper om at blive årets Oscar-kandidat

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit

Løbets stiftere
Nyheder

Over 500 har meldt sig: Familieløb udsolgt i fire byer

hacker
Nyheder

Sikkerhedsfolk advarer: Falske drømmejobs skjuler hackerangreb

demo
Nyheder

Traktorer i København: Demonstration kan generere trafikken tirsdag

Fuhlendorff
Underholdning

Fuhlendorff: Hvornår blev jeg den gamle?

indlandsis
Nyheder

30 år i træk: Indlandsisen skrumper igen

retten i holbæk
Krimi

Mor og datter dømt: Smuglede kokain til Danmark

Folkene bag
Iværksætteri

Finsk techgigant køber dansk AI-virksomhed med 50 specialister

Forælderkøb
Nyheder

Boligjagt og studiestart: Hver anden forælder overvejer at træde til økonomisk

medina
Kendte

Nu kan du komme til at bo i Medinas villa

dansk politi
Krimi

Kørte ud over klippe: Bil faldt syv meter

dansk politi
Krimi

Delte nøgenvideo af sin eks: Så gik det galt i detentionen

grafik web
Advertorial

Annonce

Sådan vælger du den rette bredbåndsforbindelse til husstanden

dansk politi
Krimi

17-årig uden kørekort på forrykt køretur: Ramte to huse

Ambassadørerne
Underholdning

Koala, kænguruer og musik: Australia Day indtog København Zoo

dansk politi
Krimi

Speeder i stedet for bremse: Så gik det helt galt på p-pladsen

dansk politi
Nyheder

Bilist på vanvittig farlig køretur gennem Øresundstunnelen

Politikere til Pride
Nyheder

Minister til kamp mod hadforbrydelser: Øget fokus på muslimer

Gustav Salinas
Kendte

Rygterne svirrer: Hvad skal Gustav Salinas nu?

fartkontrol
Krimi

Bilist kørte 126 km/t - så blev han snuppet af politiet

Hvidovre fans
Sport

Lille Malthe blev hånet online - så trådte en ægte fodbold-fan til

dansk politi
Krimi

13-årig trak kniv: Mente at mand talte med de forkerte

Yahya Hassan
Underholdning

Kan du huske Yahya Hassan? Nyt teaterstykke fortæller hans historie

screening bøgerne
Nyheder

Vold mod de yngste børn skal opdages tidligere

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

45 kommuner ønskede penge: 22 får del i pulje

Retten i Viborg
Krimi

Dom i Gjern-sagen: Kvinde får 12 år

Køge brand
Nyheder

Kæmpe brand kunne lugtes langt væk

still fra serien
Film og TV

Snart kan du komme med ned i Danmarks dybeste hemmelighed

folkemøde
Nyheder

Børn og unge skal selv forme deres omgivelser

Boligbyggeri
Nyheder

Aarhus bygger: 4.200 nye boliger på vej

politiserien
Film og TV

Seerne får mere Politijagt: Ny sæson er på vej

Glade, danske sølvmedaljevindere ved Montane Adventure Race EM Foto: Martin Paldan for Montane Adventure Race EM
Sport

Dansk dobbelttriumf ved EM på Sjælland

malte Ebert
Underholdning

Malte Ebert går stort: Her kan du opleve ham

gåtur
Sundhed

Mandag starter kampagne med fokus på hjertet: Så lidt skal der til

Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark
Iværksætteri

Ny analyse viser skævhed i dansk erhvervsliv

boliger
Nyheder

Op mod 4000 nye almene boliger på vej i København

brande i Avila spanien
Nyheder

Danmark løber for Spanien efter voldsomme skovbrande

Nyhedsbrev grafik
Generelle nyheder

Få vores nyheder direkte i din indbakke

Take that
Underholdning

Husker du dem? Kæmpe 90'er-navn klar til Tinderbox

Mørke online fællesskaber grafik
Krimi

Mænd deler overgreb mod bedøvede partnere online: Her er hele serien

Melvin
Film og TV

Dansk komiker vil hylde sine venner på TV

rejsende i lufthavn
Advertorial

Annonce

3 gode grunde til at have en erhvervsrejseforsikring

ulv skudt
Nyheder

Nye ulveregler på vej: Det bliver lettere at skyde ulve

læge
Advertorial

Annonce

Få overblik over osteopati behandling hos specialister i hele landet

Alice detektor CERN
Nyheder

Forskere skaber et mini-Big Bang: Tættere på universets begyndelse

baby med iltmaske
Nyheder

Markant fald: Over 800 færre spædbørn indlagt med RS-virus

Barn
Nyheder

Er dit barn bekymret for krig og kriser? Her er syv råd til samtalen

Penge
Nyheder

Droppede jobbet efter 30 år: Så tikkede 1,1 millioner ind

Lyngborg
Nyheder

Flyttekasser og sække strømmede ind: Nu sendes hjælpen til Ghana

Vinderen af flisen 2026
Kendte

Frederik Cilius hædres med særlig pris

retten i glostrup
Krimi

Udlejer onanerede i lejers seng - nu er han dømt

Gnags
Underholdning

Alle vil se Gnags: Billetterne rives væk

politi dansk
Krimi

Stak mand syv gange med kniv: Får seks års fængsel

Bandholm Hotel
Nyheder

Nye påstande om Faderhuset: Nu reagerer politiet