Administration 

Brugte dødsensfarligt apparat i 15 år

I 15 år har københavnske brandmænd brugt et livsfarligt apparat ved navn Travox 120 i den daglige slukning af ildebrande og på øvelser. Siden 1997 har hele ni læger advaret om brugen af apparatet, der hænger på ryggene af brandmændene på billedet her, men ledelsen i Københavns Brandvæsen har nægtet at lytte.  (Foto: POLFOTO arkiv)

Siden 1997 har Arbejdstilsynet, ni læger og et helt hold brandmænd advaret ledelsen i Københavns Brandvæsen mod at lade elite-brandmænd bruge et særligt iltapparat. Men i mere end et årti lod ledelsen hånt om brandmændenes sikkerhed og trodsede eksperternes advarsler.

I knap 15 år har Københavns Brandvæsen sendt brandmænd i aktion med apparater, som de vidste var livsfarlige. Et utal af advarsler fra læger, eksperter og Arbejdstilsynet er blevet ignoreret.

Først for fire måneder siden fik korpsets 100 brandmænd et andet apparat.

Ni læger advarede i 1997-1998 ledelsen mod apparatet, fordi en brandmand varmekollapsede og blev lagt i kunstigt koma efter at have brugt apparatet på et røgdykkerkursus. Yderligere to brandmænd blev alvorligt syge.

Advarslerne resulterede dengang i et påbud fra Arbejdstilsynet. Alligevel tog det ledelsen i Københavns Brandvæsen halvandet årti at fjerne apparatet fra brandmændenes skuldre.

"Det er en skandale. Jeg kan i hvert fald ikke forestille mig en acceptabel forklaring. Jeg er meget forbavset over, at der ikke er sket noget i så mange år," siger Steffen Høgskilde, der var korpslæge ved Københavns Brandvæsen i 1997-1998. Han er i dag selvstændig rådgiver i sundhedssystemet.

Brandvæsen: Det er væk nu!

Først for fire måneder siden stoppede Københavns Brandvæsen brugen af det sundhedsskadelige apparat.

"Travox 120 (apparatets navn, red.) er taget ud af brug fra maj," oplyser Københavns Brandvæsen i et skriftligt svar til Avisen.dk.

Apparatet er et såkaldt kredsløbsapparat, der genbruger brandmændenes udåndingsluft, så de kan være i indsats i længere tid, end hvis de brugte flasker med trykluft.

Skoldhed luft i lungerne

Problemet med Travox 120 er, at luften, der skal igennem brandmandens lunger, bliver både fugtig og ekstrem varm, når apparatet bliver udsat for strålevarme, hvilket ofte sker under slukning.

[pagebreak]

Dermed stiger temperaturen i indåndingsluften, hvilket forhøjer brandmandens kropstemperatur.

"Når jeg skal beskrive smerten for unge brandmænd, plejer jeg at sige, at den føles som smeltet ost fra en pizza, der lige er kommet ud af en brandvarm ovn, som klistrer sig fast på læberne," fortæller en anonym brandmand, der har brugt apparatet i mange år.

Advarsler

I 1997 kollapsede tre brandmænd, hvoraf en var i overhængende livsfare, med apparatet på ryggen. Dengang sendte fire læger en skriftlig advarsel til ledelsen i Københavns Brandvæsen.

I 1998 uarbejdede brandmændenes egen læge, korpslægen, i samarbejde med fire andre læger en rapport - baseret på forsøg med 10 elitebrandmænd med apparatet på ryggen.

I rapporten konkluderer de fem læger:

"Travox 120 bør udskiftes. Den høje indåndingstemperatur og muligheden for forurening med gasser udefra er ikke acceptabel."

Igen i 2005 endte endnu en københavnsk brandmand på hospitalet. Hans tilstand var også kritisk.

Og i 2006 protesterede et helt hold brandmænd mod brugen af apparatet i et brev til ledelsen. Hold 84 frygtede, at ledelsen ville give almindelige brandmænd apparatet på ryggen efter et kort kursus.

Det ville være decideret farligt, mente Hold 84. Her var holdningen, at det krævede års erfaring at arbejde med Travox 120.

Hverken lægernes advarsel, de gentagne kollaps eller brandmændenes egne advarsler har haft effekt, for ledelsen beholdt apparatet på brandfolkenes skuldre, og det blev brugt på en daglig basis.

Læge: Foruroligende

En af overlægerne, der for 15 år siden advarede Københavns Brandvæsen mod apparatet, er i dag ledende overlæge på Arbejdsmedicinsk Klinik i Slagelse.

Han er rystet over, at der skulle gå så lang tid, før Københavns Brandvæsen reagerede på advarslen.

"Det er foruroligende, at Københavns Brandvæsen ikke har taget sagen mere alvorligt. Det her handler jo om brandfolks helbred og sikkerhed, og ledelsen kan da ikke gøre nok for at sikre, at brandmændene ikke løber nogen unødig risiko," siger Rolf Petersen.

Han fatter ikke, at det kan ske.

"Jeg var så naiv at tro, at når brandmændenes egen læge, Arbejdstilsynet og vi arbejdsmedicinere alarmerede brandvæsnet, så ville ledelsen få styr på det, men det lader ikke til at være tilfældet," siger arbejdsmedicineren.

Egen læge: Der skal rulle hoveder

Den tidligere korpslæge mener, at der bør rulle hoveder.

"Umiddelbart forekommer det mig, at dette kun kan være et resultat af en kynisk eller hamrende inkompetent ledelse,” siger Steffen Høgskilde.

[pagebreak]

Apparatet er ikke livsfarligt i sig selv. Ifølge flere brandmænd egner det sig godt til kolde indsatser som for eksempel kemikalieudslip.

I hovedstæderne i vores nabolande - Norge og Sverige - bruger brandmændene aldrig apparater som de københavnske af sikkerhedsmæssige årsager. I Tysklands hovedstad ønsker ledelsen også at skåne brandmændene. Derfor bruger Berlins Brandvæsen ikke apparatet i den daglige slukning.

Ledelsen: Lægerne ved ikke hvad det handler om

Ledelsen i Københavns Brandvæsen afviser lægernes kritik.

Indsatschef Niels Ole Blirup, der selv har været kredsløbsrøgdykker, er nemlig uenig i de ialt ni lægers vurdering. Ifølge ham er det særlige iltapparat ikke livsfarligt.

I korpslægens rapport fra 1998 står der klart og tydeligt, at apparatet bør udskiftes på grund af uacceptable risici. Hvordan kan I tillade jer ikke at reagere på sådan en advarsel?

"Jamen, det bør udskiftes. Der står ikke, at vi ikke må bruge apparatet, hvis du lægger mærke til det. Det hænger sammen med, at det er vores eneste måde at redde borgernes liv på. Alternativet ville være, at vi skulle sælge borgernes liv," siger Niels Ole Blirup.

I rapporten står der som sagt:

"Travox 120 bør udskiftes. Den høje indåndingstemperatur og muligheden for forurening med gasser udefra er ikke acceptabel."

Er det her ikke at sælge brandmændenes liv?

"Nej, det er det ikke, fordi de bliver uddannet i både teori og praksis, så de ved, hvordan apparatet virker, og hvordan kroppen reagerer," siger Niels Ole Blirup.

Hvordan kan ledelsen i Københavns Brandvæsen vide mere om brandmændenes fysisk end ni læger?

"Hvis for eksempel en vanddykker går ned og bruger sit apparat forkert, så drukner han, og en læge vil sige, at apparatet har været livsfarligt. Det kan du godt få ni læger til at skrive under på. Når der er en, der kommer galt af sted, så er det ikke i orden. Det er det heller ikke set fra vores side."

Med livet som indsats

 

 

Brandmænd presses til at bruge livsfarlige apparater både på øvelser og til brandslukning

Læs hele sagen her

Lotto kupon
Nyheder

Er det dig, der har vundet en million?

Grænsebom
Krimi

Anholdt: Ville sælge 300 kilo lattergas til unge

Roskilde Festival
Nyheder

Svindlere slår til hvert år: Hvordan opdager du fupbilletten?

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

Efter nogle heftige dage: Særlig rådgiver trækker sig

Mand i kørestol
Nyheder

Det største beløb nogensinde til forskning

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Hold jer hellere væk - for vi skal nok få fat i jer!

matematik
Nyheder

Ny analyse: Disse uddannelser giver den højeste løn

mand spiller
Advertorial

Annonce

Vælg en bookmaker, der passer til din måde at følge sport på

vinderne
Nyheder

Hyldes for at øge trygheden lokalt

danske penge
Nyheder

Havde ingen fødselsdagsgave - men så ringede telefonen

domstol
Krimi

Dom: Direktør hvidvaskede penge via virksomhed

Metroen
Nyheder

Metro-udvidelse: Se planerne her

Forfatterne
Advertorial

Annonce

Glenn Bech åbner familiens mørkeste kapitler i ny bog

juice
Nyheder

Nu kan bilister få juice på farten

Caroline Wozniacki  med datteren
Kendte

Rørende Wozniacki-fødselsdag: Fylder 5 år

dansk politi
Krimi

Politiet kontrollerede massageklinikker: Fire er anholdt

Brøndbyfans
Krimi

Angreb kvinde i kørestol i Brøndby-kamp: Nu er han sigtet

AI foto fra Muskelsvindfonden hvor unge i en klasse alle ligner hinanden
Nyheder

Tænk hvis alle unge havde det samme ansigt

Dronningen og kunstneren sammen
Kongelige

Dronningen sætter pris på dansk digter

højesteret
Krimi

Oversergent voldtog værnepligtig på kaserne

Slagteriarbejdere
Nyheder

Særlig udsat gruppe af arbejdere får nu ekstra opmærksomhed

mand i jakke
Advertorial

Annonce

Sommerens overshirts, der løfter din stil som mand

politi dansk
Krimi

Spritbilist udvises: Påkørte mor og datter

cykelløb
Nyheder

Stort cykelløb kan drille trafikanterne

Pokemon box
Helt vildt

Er det her Danmarks største Pokémon-fan?

ulvehvalpe
Nyheder

Eksperter advarer: Ulve-hvalpe kan sulte ihjel

fodboldfans
Sport

Danmark er ikke med: Nu hepper danskerne på Norge

hundehvalp
Dyreliv

Dyrlægens priser er steget med 50 procent på få år

Lortetoilet
Helt vildt

Ville du købe denne lejlighed for over 3 millioner?

Kvinde der græder
Krimi

Er det psykisk vold? Syv tegn du skal kende

Offer for vold
Krimi

32-årig dømt: Voldtog og delte intime foto af eks-kæreste

To unge spiller basketball imens de regner brøker
Nyheder

Basketball gør børn bedre til brøkregning

Affaldssortering
Nyheder

87-årig oprører får opbakning fra skraldemænd

Børnehave
Nyheder

Næsten hvert femte forsøg på at ansætte en pædagog mislykkes

Cykelløb
Nyheder

Stort folkecykelløb i hjertet af København

Jesper Stein
Advertorial

Annonce

Markant krimiforfatter er klar med ny bog

lader elbil
Biler

Flere lader bilen i indkørslen

Intelligens test
Nyheder

Forskere: Tosprogede klarer sig dårligere i udbredt IQ-test

ældre kvinde på kontor
Nyheder

Ældre ansatte presses af højere krav i jobbet

Penge
Nyheder

God for millioner: Får alligevel en fødevarecheck

villavej på Sjælland
Nyheder

Presset boligmarked vokser ud af København

dansk politi
Krimi

Dødsulykke med bus: Nu sigtes chaufføren

penge sedler danske
Nyheder

Snart sidste chance: Flere deltidsansatte kan miste deres penge

Kantine dame
Nyheder

Flere københavnerne skal spise mindre kød 

retten i Sønderborg
Krimi

Udnyttede 96-årig og stjal mandens penge

dansk politi
Krimi

Affyrede panserværnsraket: Nu er syv personer anholdt

dansk politi
Nyheder

Banker og politi slår til mod overgreb på børn i Filippinerne

Kylian Mbappé
Sport

Dette land vinder VM ifølge danskerne

vestre Landsret
Krimi

Vanvittig motorcykelflugt: Nu er han dømt

Tesla
Biler

Afstemning: Er du tryg ved udsigten til selvkørende danske biler?

Hans Pilgaard
Kendte

Hans Pilgaard sætter ord på svær tid

dansk politi
Krimi

Revisor dømt: Snød staten for mere end 4 millioner

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

Pia Olsen Dyhr står foran en stor opgave

ældre ved vindue
Nyheder

Blærebetændelse og dehydrering sender tusindvis af ældre på akut: Nu vil Ældre Sagen stoppe det

Køer på mark
Krimi

21 magre køer sultede i vintervejret

Selvkørende bil
Biler

Selvkørende biler er godkendt i Danmark: Her er hvad du må og ikke må

opioider
Nyheder

Dobbelt så mange unge skadet af farlige piller på fem år

dansk politi
Krimi

Teenager skød med automatvåben mod hoveddør

Avisen.dk
Nyheder

Googles AI-søgning rammer medierne hårdt

Team Rynkeby løbet
Nyheder

Skolebørn indsamler millioner til syge børn

København
Nyheder

Afstemning: Er du tryg ved at bo i København?

biler på motorvej
Nyheder

Leje af bil: Sådan undgår du at blive snydt

Slikkepind med kødbollesmag
Helt vildt

Det var ikke en joke: Smag den nye kødbolle-slikkepind

dansk politi
Krimi

Politiet fandt 470.000 piller i varebil

vestre Landsret
Krimi

Landsretten: Drabsmand skal 12 år i fængsel

Mand ved PC
Nyheder

Arbejdsstyrken skrumper - Nordjylland rammes hårdest

Martin Johannes Larsen
Film og TV

Er du loyal eller er du forræder?

Ai kontor
Nyheder

Nye EU-regler: Frygter for lønmodtagernes rettigheder

Roblox spil
Nyheder

Danske børn vil hellere game end dyrke sport og lege

Jobcenter
Nyheder

Kontanthjælp 6.400 danskere røg ned på mindstesats på ét år

tre kongelige heste i stalden
Kongelige

Se de kongelige heste komme på sommmergræs

Børn dyrker idræt
Nyheder

Børn fra hele landet er til OL-fest i København

Aalborg Portland
Nyheder

Her er den største klimastøtte nogensinde til en dansk virksomhed

Brøndby IF
Sport

Susanne må blive hjemme, når resten af familien tager til fodbold

kvinde snakker i mobil
Nyheder

Dansk ø stod pludselig uden adgang til 112

Skæve agurker
Nyheder

Danskerne er vilde med de krumme

dansk politi
Krimi

Ni anholdte i større narko-sag

oplader bil
Nyheder

Lader du også din elbil for meget? Se her hvordan du bør gøre

Aberne i junglen
Dyreliv

Dyrevenner jubler: Danse-aber vender hjem til regnskoven