Administration 

Sådan forklarer brandtop skandaleapparat

Københavns Brandvæsen afviser at have gået på kompromis med brandmændenes sikkerhed, fordi de har brugt et potentielt livsfarlig apparat i 15 år. Uddannelsen gjorde apparatet ufarligt, lyder det. (Foto: POLFOTO arkiv)

Avisen.dk har interviewet indsatschef NIels Ole Blirup, der forsvarer Københavns Brandvæsens brug af et dødsensfarligt iltapparat. Apparatet er blevet brugt i knap 15 år trods utallige advarsler fra læger og sikkerhedseksperter.

Siden 1932 har Københavns Brandvæsen givet brandmænd en særlig type iltapparater på ryggen, der giver en længere indsatstid, når det brænder.

Så sent som i 2006 advarede brandmændene selv mod brugen af apparatet ved navn Travox 120, fordi indåndingsluften blev så varm, at de fik skoldninger og forbrændinger i mund, svælg og lunger.

Trods flere livsfarlige varmekollaps fastholder ledelsen, at det er nødvendigt at bruge apparatet - både på øvelser og under slukning af virkelige ildebrande.

Argumentet er, at det er nødvendigt at have lang indsatstid, hvis der for eksempel er brand i metrotunnellen under hovedstaden.

Avisen.dk har spurgt indsatschef Niels Ole Blirup, der selv har brugt apparatet om nødvendigheden og rimeligheden i at bruge et iltapparat, er skader korpset brandmænd, der i forvejen har et farligt job.

Hvordan har ledelsen i Københavns Brandvæsen kunnet tillade brandmænd at bruge Travox 120 fra 1997 til 2012 velvidende, at apparatet er både helbredsfarligt og i værste fald livsfarligt?

"Det er ikke et farligt apparat, hvis man vidste, hvordan man skulle bruge det. Hvis man ingenting ved, så er alle apparater farlige. Det var den eneste mulighed for at skabe sikkerhed for borgerne i byen, fordi det er beregnet til længerevarende indsatser."

Ledelsen i Københavns Brandvæsen lavede en tidsplan i slutningen af 1990erne, der viste, at apparatet skulle være skrottet senest et år efter et livsfarligt kollaps i 1997. Hvorfor skete det ikke?

"Men prøv at høre. Det kan ikke lade sig gøre, når der ikke er udviklet et apparat at skifte til. Der var ikke et færdigudviklet. Det er det samme som en flyvemaskine. Den kan du ikke flyve i, hvis den endnu ikke er udviklet, så må du tage papvinger på."

I korpslægens rapport fra 1998 står der klart og tydeligt, at apparatet bør udskiftes på grund af uacceptable risici. Hvordan kan I tillade jer ikke at reagere på sådan en advarsel fra en af jeres egne?

"Jamen, det bør udskiftes. Der står ikke, at vi ikke må bruge apparatet, hvis du lægger mærke til det. Det hænger sammen med, at det er vores eneste måde at redde borgernes liv på. Alternativet ville være, at vi skulle sælge borgernes liv."

I rapporten står der, at indåndingstemperaturen er for høj, og at der er risiko for forurening med gasser udefra. I 1997 og 2005 var der kollaps, hvor brandmændene endte på intensiv. Er det her ikke at sælge brandmændenes liv?

"Nej, det er det ikke, fordi de blev uddannet i både teori og praksis, så de vidste, hvordan apparatet virkede, og hvordan kroppen reagerede."

Hvordan kan ledelsen i Københavns Brandvæsen vide mere om brandmændenes fysisk end ni læger?

"Hvis for eksempel en vanddykker går ned og bruger sit apparat forkert, så drukner han, og en læge vil sige, at apparatet har været livsfarligt. Det kan du godt få ni læger til at skrive under på. Når der er en, der kommer galt afsted, så er det ikke i orden. Det er det heller ikke set fra vores side."

Korpslægen kalder jeres forsinkede reaktionstid for en skandale. Hvad vil du kalde den?

"Min holdning til det er, at han ikke ved bedre. Han ved ikke, hvad han taler om. Hvis vi skulle gøre, som han siger, så ville vi stille Københavns borgere dårligt. Det vigtigste for os er at være parate til at redde borgerne, uanset hvornår de kommer i klemme."

Skal det være på brandmændenes bekostning?

"Nej, det har det jo heller ikke været. (…) Vi har endnu ikke haft en eneste kredsløbsrøgdykker, der er død. Til gengæld er folk med almindelige trykluftsflasker på ryggen døde."

Så der skulle have været lig på bordet, før der skete noget i ledelsen i Københavns Brandvæsen?

"Næ. Jeg har sagt til dig ti gange, at vi gjorde alt, hvad vi kunne. Vi har gjort meget for at træne brandmændene, så de blev trygge ved apparatet. Vi har gjort meget for brandmændenes tryghed og sikkerhed. De er blevet tilvænnet og de har lært deres grænser at kende på røgdykkerkurser."

Det lader ikke til, at ledelsen har taget læger og brandmænds utallige advarsler særligt alvorligt, når det har taget mere end et årti at reagere?

"Vi har taget brandmændenes sikkerhed meget alvorligt. Vi har brugt tid og penge på test for at optimere udstyret, og vi har uddannet folk. Det passer ikke, at vi ikke tager det seriøst. Det har vi gjort altid."

Har du kunnet sove trygt om natten, når dine egne folk risikerede livsfarlige varmekollaps?

"Jeg har sagtens kunnet sove trygt om natten, fordi brandmændene havde fået en uddannelse, der gjorde, at de kunne tackle apparatet. De var trænet i at bruge det og i at læse deres egne signaler."

Indsatschef Niels Ole Blirup understreger, at brandvæsner i f.eks. Moskva og Prag også bruger apparater som de københavnske.

Med livet som indsats

 

 

Brandmænd presses til at bruge livsfarlige apparater både på øvelser og til brandslukning

Læs hele sagen her

en mand kigger ind i kameraet
Kendte

Remee risikerer at

miste sit kørekort

en tennisspiller knytter næven
Sport

August Holmgren i ny

vild sejr i Wimbledon

mange passagerer samlet i lufthavn
Nyheder

Flystrejke rammer 300.000 rejsende

en restaurant set udefra
Nyheder

Kendt hotel og
restaurant lukker

madpandekager i et fad
Nyheder

Solgt i hele landet
- spis dem ikke

bowlingkugler
Nyheder

Bebudet konkurs

to kvinder kommer gående og snakkende
Nyheder

Von der Leyen håber på toldaftale med Trump men forbereder sig på sammenbrud

en mand smiler bredt
Krimi

Dom i største sag
om coronasvindel

sort-hvidt foto af Maude
TV/Streaming

Matador forsvinder fra DR-tjeneste

En mand og en kvinde med en mannequin iført rødt lingeri imellem sig
Nyheder

Sexshop med millionunderskud

Skiltet foran retten i Hjørring
Krimi

Skyldig: Dræbte og voldtog 13-årig pige i Hjallerup

Indgangen til retten i Lyngby
Krimi

Skolepædagog skal i fængsel for krænkelser af piger

Sport

Medier: Fodboldstjerne dræbt i ulykke

facade af en bygning på Nørrebro
Krimi

Fire mænd tiltalt for brandattentat mod dansk NGO

Gul parkeringsbøde i forrude
Nyheder

FDM: Nu er kontroversiel parkeringsbøde helt forbudt

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 
19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

Kassebil fra Forsvaret
Krimi

Fandt dynamit på loftsrum

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland

pige på scene io blå badedragt med dannebrog
Kendte

Afsløring: Fra Grand

Prix til Vild med dans

Nyheder

Danske Vestas lukker i rødt 

varebil holder smadret på motorvej
Krimi

Motorvej blokeret:

Op til tre timers ventetid

meget varmt sydpå i europa
Nyheder

Danske rejseselskaber

giver gæster varmeråd

logo på legoland parken
Nyheder

Legoland i rekordsalg

stor bygning i centrum af aarhus
Krimi

Udvist: Voldtog

og røvede prostituerede 

politi til stede på vej
Krimi

Ramt af bus:

Fodgænger død 

par poserer
Nyheder

Vild med dans-stjerne:

En mavepuster

ødelagt lastbil
Krimi

Lastbil brager ind i gangbro 

par poserer ved galla
Kendte

57-årige Boris Becker:

Far for femte gang 

to fodboldspillere fejrer
Krimi

Bar spansk fodboldtrøje:

Skal i fængsel 

skilt foran bilka
Helt vildt

Efterlyser Bilka-millionær 

mand poserer
Krimi

Jes Dorphs millionkrav

afgøres inden jul