To fremtrædende bestyrelsesmedlemmer i Dong siger stop ved næste generalforsamling.
Når der har været generalforsamling i energigiganten den 18. april er det slut for Lars Rebien Sørensen og Jens Kampmann.
De to meddeler nu, at de ikke længere vil være med ved bestyrelsesbordet.
"Dong Energy er en uhyre spændende virksomhed, og jeg indtrådte i bestyrelsen for at være med til at gennemføre børsnoteringen. Som bekendt blev det valgt ikke at gennemføre denne, og jeg påtog mig for godt et år siden en udenlandsk bestyrelsesopgave og udtræder derfor nu af Dong Energy's bestyrelse," siger Lars Rebien Sørensen i en pressemeddelelse.
Han understreger, at det ikke er den seneste tids stormvejr i Dong, der får ham til at forlade bestyrelsen.
75-årige Jens Kampmann, der er søn af tidligere statsminister Viggo Kampmann, siger også stop.
"Jeg er for nylig fyldt 75 og synes efterhånden, jeg kan sige, at jeg har aftjent min værnepligt. Jeg har været glad for arbejdet i bestyrelsen og glæder mig over at efterlade et Dong Energy med ganske betydelige fremtidsmuligheder," siger Jens Kampmann.
Det anbefales, at tidligere minister Pia Gjellerup og Benny D. Loft, finansdirektør i Novozymes, vælges til bestyrelsen.