Tre unge mennesker på 16-17 år er mistænkt for at stå bag søndagens to eksplosioner, der tog livet af 17 mennesker i Istanbul og sårede mere end 150 personer. Det skriver den tyrkiske avis The dailey Milliyet ifølge CBC News.
De tre teenagere skulle ifølge avisen være blevet fundet i en kælder i nærheden af bombesprængningerne efter et tip. De unge har forklaret sig med, at de blot gemte sig i kælderen, fordi de blev bange, da eksplosionerne hærgede beboelsesområdet Gungoren.
Guvenør: Terror
Den første bombe eksploderede søndag aften på en markedsplads i en telefonboks. Kort tid efter sprang den anden bombe, der var endnu kraftigere. Den sidste eksplosion var så voldsom, at den kunne høres fra flere kilometers afstand.
Istanbuls guvernør, Muammer Güler, mener at angrebet er et terrorangreb, men endnu har ingen har taget ansvaret. Istanbul er tidligere blevet ramt af angreb fra både kurdiske separatister, venstrefløjsgrupper og islamistiske militante.