Før sæsonen var oprykkerne i Silkeborg ikke spået mange chancer for at spille med om medaljer i SAS Ligaen. Det var FC Midtjylland derimod.
Men de første 20 runder har artet sig sådan, at FC Midtjylland er håbløst sat i topstriden. Silkeborg kan derimod rykke op på tredjepladsen med en hjemmesejr over Frank Kristensen og kompagni.
Det får dog ikke Silkeborg-træner Troels Bech til at udråbe sine spillere til favoritter i lørdagens opgør.
"Vi står over for en modstander, der mand for mand er et af de stærkest besatte hold i dansk fodbold," siger han til Silkeborgs hjemmeside.
Derfor skal de slås på teamspirit og samspil, vurderer træneren, der kan glæde sig over at have den normale anfører Henrik Tømrer Pedersen med i truppen igen.
Og Troels Bech glæder sig da også til kampen mod FC Midtjylland.
"Lokalbrag er næsten altid højspændte og intense, og lørdagens kamp bliver næppe en undtagelse," siger han.
Kampen mellem de to midtjyske hold fløjtes i gang klokken 17.00.