Administration 

TV 2-ansat ville stoppe program:'Et af mine sidste projekter for TV 2 var at promovere dette lorteprogram'

Et af mine sidste projekter for TV 2 var at promovere dette lorteprogram, skriver tidligere ansat om vaccine-dokumentar. (Foto: Foto: Ritzau Scanpix)

Tidligere ansat på TV 2 forsøgte at stoppe dokumentarprogram om HPV-vaccinen.

- Et af mine sidste projekter for TV 2 var at promovere dette lorteprogram. Jeg snakkede med den kreative chef, programmets klipper og redaktør og seernes redaktør for at få det stoppet. TV 2 vidste godt, at programmet gik imod den tilgængelige forskning. Men der var en HPV agenda.

Sådan skriver Jakob Schrøder, tidligere ansat på TV 2, onsdag aften på det sociale medie Twitter om dokumentaren "De vaccinerede piger".

Avisen Danmark har talt med Jakob Schrøder, som fortæller, at hans reaktion kommer i kølvandet på, at TV 2 til blandt andre Ekstra Bladet har tilkendegivet, at det ikke kan udelukkes, at tv-dokumentaren har et medansvar for faldet af vaccinerede piger i årene efter programmet blev vist i 2015, men at man på TV 2 samtidig mener, at alle dengang var "i tvivl om (at) vaccinen var skyld i alvorlige sjældne bivirkninger".

Det, siger Jakob Schrøder, er forkert. Han var ansat til at lave en trailer til dokumentaren. Han så derfor både den færdigklippede dokumentar og en hel del optagelser, der ikke kom med i udsendelsen.

- Jeg kunne jo se, at de bidder, der var valgt ud og gentaget, generelt var dem, der var meget tvivlende. Men det, der ikke blev sagt i programmet, var de ekspertkilder, der flere gange havde sagt "det tyder slet ikke på, at det er vaccinen, der gør pigerne syge", fortæller Jakob Schrøder til avisen Danmark.

Det gjorde Jakob Schrøder redaktionen opmærksom på i en mail, som avisen Danmark er i besiddelse af.

Han skrev bl.a.: "Jeg ser derfor to muligheder. 1: Folk ser den og tror ikke på indholdet. TV 2 mister troværdighed. 2: Folk ser den, men tror på det. Et antal pigerne bliver ikke vaccineret, og en lille del af dem udvikler en ellers undgåelig livmoderhalskræft."

Jakob Schrøder får i et svar på mailen at vide, at man er ærgerlig over, at han mener sådan, men at man gerne vil have, han arbejder videre som aftalt. Og det gør han så.

I årene efter dokumentaren og med den debat, der fulgte, blev færre og færre piger i Danmark vaccineret mod HPV.

Ifølge www.stophpv.dk er 80 procent af pigerne fra årgangene 1998-2000 færdigvaccinerede. Men sammenligner man med piger fra årgang 2003 er tallet af færdigvaccinerede 34 procent, mens 64 procent har fået minimum ét stik.

- Den ulykkelige konsekvens er jo, at der vil være piger, der ikke når at få vaccinen, og så vil der være unge piger, der udvikler livmoderhalskræft og vil dø af det, siger administrerende direktør i Kræftens Bekæmpelse Leif Vestergaard.

Samtidig mener Leif Vestergaard, at det er "lige lovligt friskt", når TV2 udtaler, at alle dengang var i tvivl om vaccinen:

- Rigtigt mange mennesker i Danmark og millioner i udlandet var ikke i tvivl om, at denne her vaccine var en af de sikreste vacciner overhovedet. Selvfølgelig er der bivirkninger, det er der ved alt, men man var meget meget rolig ved den her vaccine.
- Men forhåbentlig er der en lære i, at man altid skal være meget påpasselig med formidling af sundhedsstof. Og det gælder både medierne som Kræftens Bekæmpelse, siger Leif Vestergaard.

I dag fortryder Jakob Schrøder, at han ikke gjorde mere for at få stoppet eller ændret dokumentaren. Han havde aldrig forestillet sig, at de ord, han skrev i en mail, nærmest skulle blive en profeti.

Han fortæller, at han i tankerne altid vender tilbage til den pige eller kvinde, der vil ende med af få og dø af kræft på grund af en dokumentar, han har været med til at promovere. Og de tanker kan til tider stadig holde ham vågen.

- Jeg har lært, at livet er for kort til ikke at sige sin mening. Det er meget mere ubehageligt at føle, at man kunne have gjort mere, siger Jakob Schrøder.

Avisen Danmark har kontaktet TV2, der efter avisens henvendelse har sendt en skriftlig kommentar fra Troels Jørgensen, redaktionschef og redaktør på dokumentaren "De vaccinerede piger":

"Den tidligere TV 2-ansatte fremkommer med sin kritik på baggrund af klipningen af en trailer, som han lavede, mens han kortvarigt var tilknyttet TV 2. Han har således hverken været involveret i research eller den journalistiske proces omkring tilblivelsen af programmet, og kritikken må stå for hans egen regning. Vi står fortsat inde for programmet, og den fakta, vi fremlagde heri, hvor udgangspunktet var en gruppe syge, unge kvinder, som på det tidspunkt ikke fik hjælp".

fængselsø i tåget vejr
Nyheder

Trump: Alcatraz skal genåbnes 

politibil på gade
Krimi

14-årig døde i brand:

Politiet løslader 14 børn

folk sidder udenfor i solen
Nyheder

Klassisk forårsvejr med

masser af solskinstimer

mand og kvinde på den blå løber
Kendte

Seebach-stjerne

klar til ny rolle

Nyheder

Mette F.: Vi skal igen

vælge rigtigt eller forkert

mand i blåt jakkesæt og blåt slips
Nyheder

Trump: Nu med lyssværd og Star Wars-dragt

kæmpe menneskemængde
Nyheder

Lady Gaga: Afværgede

muligt bombeangreb 

mary og frederik ankommer
Nyheder

Biskop nævnte Matador 

fodboldspillere jubler
Sport

FCM vinder intenst brag 

kop med billeder af biler
Nyheder

Farlig børnekop tilbagekaldes

bil er kørt ind i lygtepæl
Krimi

Voldsomt: Brager

ind i lygtepæl

fodboldspillere i hvidt jubler
Sport

FCK knockouter Brøndby

mand og kvinde i rutchebane
Kendte

Henrik Koefoed:

Ikke tid til pension

Krimi

32-årig død efter

skud i Søborg 

portræt af mand tæt på
Nyheder

Trump afviser en

tredje præsidentperiode

blomster på fortorv efter drab
Nyheder

Kræves fængslet

for trippeldrab

dybt krater efter granat
Nyheder

Houthier tager skyld

for angreb på Israel

en kæmpe krokodille
Dyreliv

Turist angrebet af kæmpe krokodille i zoo

en frysebakke og en vin
Mad og drikke

6 gode køkkenråd

far og søn smiler
Kongelige

Prinsesse Maries pletskud 

en ulv i en skov
Dyreliv

Ulve forsvinder sporløst i Sverige - forsker mistænker ulovlig jagt

en rå bil ved en væg med grafitti
Biler

Test: Toyota GR Yaris

Sjov og vanvittig 

en skuespiller smiler på den røde løber
Kendte

Det sker der med Gene Hackmans kæmpe arv

Fodboldspillere på en bane
Sport

FCK kan løbe med det hele i undervældende sæson

lys ved en mur
Nyheder

FAKTA: Sådan blev Danmark befriet for 80 år siden

menneskemængde på Rådhuspladsen
Nyheder

80-årsdag for befrielsen

Zelinski taler
Nyheder

Kyiv udsat for massive droneangreb i nat

Mand med briller smiler
Nyheder

Efter 60 år:

Milliardær trækker sig

Indgang til retsbygning
Krimi

Fire mænd tiltalt:

Voldtog og plyndrede

prostituerede

Politi og ambulancer på vej
Nyheder

Rejser millionkrav efter dødsulykke

Portræt af kronprinsesse Victoria
Kongelige

Kronprinsesse samlede skrald

Portræt af kvinde
Nyheder

Connie Hedegaard scorer topjob

Fodboldspillere på banen
Sport

Dansker spolerer Bayerns mesterskabsfest

Nyheder

Biskopper til Trump:

Lad være med at

gøre grin med os

kasse med forskellige skrabelod
Helt vildt

Vandt millioner 1. april:

Ingen troede på ham

Portræt af mand foran port.
Kendte

Rachlin fyret

Fly ved at lande i lufthavn
Rejser

Massive forsinkelser i Grønlands nye internationale lufthavn

Krimi

Landsret løslader mand der påkørte flere i København

Trump forklædt som pave
Nyheder

Pave Trump 

to billeder af en gade
Bøger

Fantastisk foto-bog over København – dengang og nu

en skov i maj
Nyheder

Lunt og solrigt vejr på vej

Nyheder

To nye er anholdt i sag om trippeldrab

et par i sengen
Sex og samliv

Generer naboens høje sexlyde dig

en cigaret holdt i en hånd
Sundhed

Chance for at overleve lungekræft er stadig lav 

en sort Rolls
Biler

Topmodel fylder 100 år

pelargonier i blomst
Livsstil

Her er planten sneglene hader

en racerkører jubler
Sport

18-årig skriver Formel 1-historie 

en bil i flammer
Krimi

Syv turister slået ihjel i USA

alligatorer i vandet
Helt vildt

Flypassagerer overlever 36 timer i sump med alligatorer 

politi på gaden
Krimi

Yngre mand stadig i kritisk tilstand efter skudepisode 

to politikere hilser på hinanden
Nyheder

Inflation og Trump optager australiere ved valg

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

kongelige familie på balkonen
Kongelige

Rystet prins Harry: Far vil ikke tale med mig

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

Nyheder

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage