Administration 

TV 2-ansat ville stoppe program:'Et af mine sidste projekter for TV 2 var at promovere dette lorteprogram'

Et af mine sidste projekter for TV 2 var at promovere dette lorteprogram, skriver tidligere ansat om vaccine-dokumentar. (Foto: Foto: Ritzau Scanpix)

Tidligere ansat på TV 2 forsøgte at stoppe dokumentarprogram om HPV-vaccinen.

- Et af mine sidste projekter for TV 2 var at promovere dette lorteprogram. Jeg snakkede med den kreative chef, programmets klipper og redaktør og seernes redaktør for at få det stoppet. TV 2 vidste godt, at programmet gik imod den tilgængelige forskning. Men der var en HPV agenda.

Sådan skriver Jakob Schrøder, tidligere ansat på TV 2, onsdag aften på det sociale medie Twitter om dokumentaren "De vaccinerede piger".

Avisen Danmark har talt med Jakob Schrøder, som fortæller, at hans reaktion kommer i kølvandet på, at TV 2 til blandt andre Ekstra Bladet har tilkendegivet, at det ikke kan udelukkes, at tv-dokumentaren har et medansvar for faldet af vaccinerede piger i årene efter programmet blev vist i 2015, men at man på TV 2 samtidig mener, at alle dengang var "i tvivl om (at) vaccinen var skyld i alvorlige sjældne bivirkninger".

Det, siger Jakob Schrøder, er forkert. Han var ansat til at lave en trailer til dokumentaren. Han så derfor både den færdigklippede dokumentar og en hel del optagelser, der ikke kom med i udsendelsen.

- Jeg kunne jo se, at de bidder, der var valgt ud og gentaget, generelt var dem, der var meget tvivlende. Men det, der ikke blev sagt i programmet, var de ekspertkilder, der flere gange havde sagt "det tyder slet ikke på, at det er vaccinen, der gør pigerne syge", fortæller Jakob Schrøder til avisen Danmark.

Det gjorde Jakob Schrøder redaktionen opmærksom på i en mail, som avisen Danmark er i besiddelse af.

Han skrev bl.a.: "Jeg ser derfor to muligheder. 1: Folk ser den og tror ikke på indholdet. TV 2 mister troværdighed. 2: Folk ser den, men tror på det. Et antal pigerne bliver ikke vaccineret, og en lille del af dem udvikler en ellers undgåelig livmoderhalskræft."

Jakob Schrøder får i et svar på mailen at vide, at man er ærgerlig over, at han mener sådan, men at man gerne vil have, han arbejder videre som aftalt. Og det gør han så.

I årene efter dokumentaren og med den debat, der fulgte, blev færre og færre piger i Danmark vaccineret mod HPV.

Ifølge www.stophpv.dk er 80 procent af pigerne fra årgangene 1998-2000 færdigvaccinerede. Men sammenligner man med piger fra årgang 2003 er tallet af færdigvaccinerede 34 procent, mens 64 procent har fået minimum ét stik.

- Den ulykkelige konsekvens er jo, at der vil være piger, der ikke når at få vaccinen, og så vil der være unge piger, der udvikler livmoderhalskræft og vil dø af det, siger administrerende direktør i Kræftens Bekæmpelse Leif Vestergaard.

Samtidig mener Leif Vestergaard, at det er "lige lovligt friskt", når TV2 udtaler, at alle dengang var i tvivl om vaccinen:

- Rigtigt mange mennesker i Danmark og millioner i udlandet var ikke i tvivl om, at denne her vaccine var en af de sikreste vacciner overhovedet. Selvfølgelig er der bivirkninger, det er der ved alt, men man var meget meget rolig ved den her vaccine.
- Men forhåbentlig er der en lære i, at man altid skal være meget påpasselig med formidling af sundhedsstof. Og det gælder både medierne som Kræftens Bekæmpelse, siger Leif Vestergaard.

I dag fortryder Jakob Schrøder, at han ikke gjorde mere for at få stoppet eller ændret dokumentaren. Han havde aldrig forestillet sig, at de ord, han skrev i en mail, nærmest skulle blive en profeti.

Han fortæller, at han i tankerne altid vender tilbage til den pige eller kvinde, der vil ende med af få og dø af kræft på grund af en dokumentar, han har været med til at promovere. Og de tanker kan til tider stadig holde ham vågen.

- Jeg har lært, at livet er for kort til ikke at sige sin mening. Det er meget mere ubehageligt at føle, at man kunne have gjort mere, siger Jakob Schrøder.

Avisen Danmark har kontaktet TV2, der efter avisens henvendelse har sendt en skriftlig kommentar fra Troels Jørgensen, redaktionschef og redaktør på dokumentaren "De vaccinerede piger":

"Den tidligere TV 2-ansatte fremkommer med sin kritik på baggrund af klipningen af en trailer, som han lavede, mens han kortvarigt var tilknyttet TV 2. Han har således hverken været involveret i research eller den journalistiske proces omkring tilblivelsen af programmet, og kritikken må stå for hans egen regning. Vi står fortsat inde for programmet, og den fakta, vi fremlagde heri, hvor udgangspunktet var en gruppe syge, unge kvinder, som på det tidspunkt ikke fik hjælp".

folkeskole
Nyheder

Skoler kan blive ramt: Hver anden kommune varsler besparelser

Frederiksborg Slot
Kongelige

Nyt officielt portræt af kong Frederik afsløres senere i september

politi dansk
Krimi

Bil faldt syv meter ned: Politiet søger vidner

bro
Krimi

Bil ramt: Hvem kaster igen sten fra motorvejsbroer?

Helene Toxværd
Nyheder

København sætter flere penge af: Skal bremse ulovlig udlejning

 Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Nyt id-kort på byggepladser skal bekæmpe social dumping

Lasse Boje
Nyheder

Alvorlig fejl hos politiet: Børneattester og våbentilladelser sat i bero

kort
Nyheder

Politiet lukker luftrummet for droner over store dele af København

Psykisk syg
Nyheder

Har du oplevet det? Nu søger LAP danskere fra hele landet

Regnbueflag
Nyheder

Regeringen vil hjælpe udsatte LGBT+-personer ud af hjemløshed

Cold Hawaii Big Air
Sport

Vildt vejr på vej: Verdenseliten indtager Cold Hawaii

elløbehjul
Krimi

Politiet beslaglagde elkøretøjer: Ét kunne indstilles til 85 km/t

Messen
Underholdning

Ny stor KREA-messe rykker ind i Valby Hallen i weekenden

Skole elever med tasker
Nyheder

Elever bortvist fra eksamen efter AI-snyd på flere skoler

Festuge Aarhus
Underholdning

Aarhus midtby bliver til én stor fest på lørdag

Udeservering
Nyheder

Lavere gebyr kan give bedre vilkår for Københavns udeserveringer

Børn i pool
Rejser

Efterårsferien er næsten udsolgt: Her er de billigere alternativer

Karoline Lindgaard
Nyheder

Gratis bind og tamponer på vej til alle københavnske folkeskoler

CARLLO YABOY
Underholdning

Trygheden er steget i Greve Nord: Fredag fejres udviklingen

Harry Potter
Film og TV

HBO viser nyt glimt af Harry Potter før premieren til jul

Svømmehal
Nyheder

København skærper kontrollen med kønsopdelt svømning

Cirkusrevyen holdet
Underholdning

Cirkusrevyen 2027: Her er holdet

Partnervold modelfoto
Krimi

Markant strafskærpelse: Grov vold straffes 100 procent hårdere

FB opslag med børn og drikke
Nyheder

To sommerlande får kritik for sodavandsreklamer rettet mod børn

iltsvind
Nyheder

Ny kvælstoflov er vedtaget: Minister glæder sig

mark
Nyheder

Landbrugets organisation efter ny lov: Det bliver sværere og dyrere

møde
Nyheder

Færre på magten: De største virksomheder får direkte adgang til politikerne

parkeringsplads
Nyheder

Flertal foretrækker digital parkering: Nu foreslår DI fælles regler

elever i skole
Nyheder

Undersøgelse: Her er unge mest i fare for at droppe ud af uddannelsen

Natasja Crone
Underholdning

Populært debat-program vender tilbage til skærmen

Partierne bag
Nyheder

Budgetaftale i København: Milliarder til skoler og socialområdet

dansk politi
Krimi

Politiet efter endnu et svindelnummer: Sådan undgår du dem

Løbet
Nyheder

Nyt halvmaraton vil undgå at lukke store dele af København

D-vitaminer
Sundhed

Forskere finder mulig vitamin-effekt mod svær åreforkalkning

medicin
Nyheder

Flere danskere frygter ulighed i adgangen til bedste medicin

Ejendom
Nyheder

Kendt fra TV 2: Nu er den spektakulære lade til salg

cykel
Krimi

Er dette din cykel? Politiet efterlyser ejere til flere cykler

Mads Pedersen
Sport

Mads P. sælger Tour-udstyr: Pengene går til unge cykeltalenter

sorte køer
Krimi

Ubudne gæster i haven: En flok køer var på udflugt

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær

Værterne
Nyheder

Fire kendte værter står i spidsen for årets Knæk Cancer-show

Tupac
Krimi

Efter næsten 30 år er der faldet dom i Tupac-mordet

William Jansen og Simon Jensen
Mad og drikke

Populær pitakæde slår dørene op til endnu to spisesteder

retten i esbjerg
Krimi

Mand får 8 års fængsel for vold med døden til følge

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge

Krisecentret Dannerhuset
Nyheder

Børn på omkring 40 krisecentre får gratis avis i et år

filmen
Film og TV

Tre danske film kæmper om at blive årets Oscar-kandidat

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit