Administration 

Togfører-Mette: Jeg blev banket af 15-årig pige

Togfører-Mette: Jeg blev banket af 15-årig pige
- Hvis bare én person, der egentlig overvejede at klappe mig på kassen i stedet taler pænt, fordi han læser det her, ville det være fantastisk. Og så håber jeg, at folk får øjnene op for, at vi ikke bare er toiletpapir og madpakker. Der er rent faktisk et menneske bag uniformen, siger Mette Hansen. (Foto: Privat)

36-årige Mette Hansen er togfører i DSB-toget mellem Aarhus og København. I sidste uge blev hun én af de mange DSB-ansatte, der ofte må finde sig i fysisk og psykisk vold på arbejdet. Mette Hansen blev udsat for et voldsomt overfald af en 15-årig pige, der nu er sigtet for vold.

Det er en ganske almindelig grå mandag i januar måned. Mette Hansen gør sig klar til turen fra Københavns Lufthavn til Aarhus Banegård som togfører i DSB-tog nummer 149. Det har hun gjort utallige gange i 10 år nu, men hun kan alligevel ikke forberede sig på, at denne vagt vil blive den værste i hendes tid i DSB. Mette Hansen er ellers vant til at blive både truet og kaldt so og luder, både dengang hun kørte med salgsvognen eller nu, når hun kontrollerer billetter på strækningen tværs over Danmark.

Tidligere blev sådan noget anmeldt, nu er det bare hverdag, forklarer Mette Hansen. Men mandag den 19. januar går det galt. Helt galt. En 15-årig pige sender knytnæveslag og spark mod den 36-årige århusianer, der er gift og mor til tre børn. Politiet sigter efterfølgende pigen for vold, mens Mette Hansen ender i statistikkerne over voldelige angreb mod DSB-personale.

LÆS OGSÅ: Spyt og tæsk er hverdag på disse job

Nye tal, som metroxpress har fået tilsendt fra DSB, Movia, Metro Service og Busselskabet Aarhus Sporveje, viser, at Mette Hansen ikke er alene. Antallet af både fysisk og psykisk vold er flere steder på sit højeste i fem år. Hele 134 gange oplevede alene DSB, at togførere sidste år blev udsat for voldelige angreb.

Et menneske bag uniformen

Nu står Mette Hansen med sin historie frem i håb om at skabe opmærksomhed på, at vold og trusler er blevet hverdag for hende og kollegaerne i DSB.

- Hvis bare én person, der egentlig overvejede at klappe mig på kassen i stedet taler pænt, fordi han læser det her, ville det være fantastisk. Og så håber jeg, at folk får øjnene op for, at vi ikke bare er toiletpapir og madpakker. Der er rent faktisk et menneske bag uniformen, siger hun.

Her er Mette Hansens beretning om den skæbnesvangre mandag:

Toget er knap nok kørt fra København, da en civilklædt kollega, der er på vej hjem fra vagt, henvender sig til Mette Hansen. Hun fortæller, at to unge piger har forvildet sig ned på 1. klasse og har snuppet to flasker vand. Hun finder pigerne og spørger, hvor de har vandflaskerne fra. En dame har givet dem lov til at tage dem, lyder svaret. Mette Hansen går ned på 1. klasse og spørger, om det er sandt.

LÆS OGSÅ: Ansatte trues - også uden for jobbet: Nu gribes der ind

Der er ingen grund til at skælde dem ud, hvis de har handlet i god tro, tænker hun. Men ingen kender noget til det, og Mette Hansen konfronterer pigerne. Mette Hansen siger, at hun på en stille og rolig måde forklarer pigerne, at hun ikke vil tolerere tyveri, og at pigerne derfor skal stige af toget på næste station – Høje Taastrup.

Kunne være naboens datter

Pigerne indvilliger stille og roligt, husker Mette Hansen. De vil dog ikke fortælle, hvem de er, men det viser sig senere, at de begge er 15 år gamle og kommer fra Hillerød og Sorø. Mette Hansen beskriver dem som etnisk danske og helt normale af udseende. De kunne være naboens datter, siger hun.

Da toget nærmer sig Høje Taastrup, rejser pigerne sig og går mod vognene i den anden ende af toget. Mette Hansen finder dem og siger igen, at de skal stå af. Men da den ene pige siger, at hun ikke vil stå af på grund af en flaske vand, ringer Mette Hansen til politiet. Toget holder stille i ti minutter på Høje Taastup, inden vagtchefen beder Mette Hansen om at køre videre til Roskilde, hvor det er lettere at få fat på en patrulje.

På Roskilde Station er klokken blevet omkring 14.30, og Mette Hansen må vente længe på politiet. Hun kalder derfor ud til de 200 passagerer, at toget ikke kan køre videre, før de to piger bliver fulgt ud af toget af politiet. Mette Hansen har tidligere oplevet, at den slags gruppepres kan få ubudne gæster til at forlade toget af egen fri vilje. Men pigerne bliver stående, og toget er nu 45 minutter forsinket. Mette Hansen kan ikke gøre andet end at vente med hænderne i lommen sammen med pigerne i vestibulen ved trappen ud til perronen.

Spark og slag

På et tidspunkt spørger en høj og kraftig fyr, om han skal hjælpe hende med at få pigerne ud af toget. Ifølge Mette Hansen tager den høje fyr efterfølgende fat i den mest udfarende af pigerne og forsøger at føre hende ud af toget. Pigen råber og skriger, mens hun holder fast i gelænderet til trappen ud til perronen. Så sparker hun manden i maven og Mette Hansen på låret. Hun råber, at hun ikke har taget den flaske vand.

Mette Hansen er ikke mere mærket af sparket, end at hun roligt forklarer pigen, at hun lige har indrømmet det over for hende. Så slår pigen Mette Hansen. Med en knyttet næve på venstre side af ansigtet lige over munden og på øjet. Det gør ikke specielt ondt, men Mette Hansen bliver forskrækket over, at pigen kan finde på det. Pigen får vristet sig fri, men inden længe er den høje fyr og et par andre passagerer over hende. De holder hende fast, mens andre ringer 112.

Frygtede hjernerystelse

Kort efter kommer tre betjente styrtende. Mens Mette Hansen bliver tilset af en tililende sygeplejerske, der også er med toget, kan hun se, at den 15-årige pige vrider sig, spytter efter det øvrige personale og truer dem livet. Veninden prøver forgæves at tale hende til ro. De bliver begge lagt i håndjern og taget med på politistationen, mens en anden betjent begynder at afhøre Mette Hansen, den civilklædte kollega og sygeplejersken.

Hun tager efterfølgende på Roskilde Sygehus og bliver undersøgt for hjernerystelse. Men Mette Hansen slipper heldigvis med et stort, kraftigt hævet øje og en flænge i læben. Chokket er det værste, og det var heller ikke rart at fortælle sine børn om overfaldet nogle timer senere.

Mette kom tilbage på arbejde...

Hun er sygemeldt i et par dage, men kom tilbage på arbejde i lørdags. Der blev hevet en ordentlig vejrtrækning ned i lungerne, da hun steg på toget, men Mette Hansen har ikke været påvirket sidenhen.

- Det var rart at komme tilbage på arbejde, siger Mette Hansen.

Hun overvejer at tage kontakt til en psykolog, men klarer sig indtil videre med at tale med gode kollegaer. Når hun tænker tilbage på episoden, er hun ikke i tvivl om, at DSB-uniformen har spillet en særlig rolle for overfaldet.

- Uniformen har provokeret dem. Hvis jeg havde henvendt mig i mit normale tøj, havde de måske bare sagt 'hold kæft og bland dig udenom'. Jeg havde ikke følelsen af, at det var mig, de var ude efter. Det var uniformen, siger Mette Hansen, der nu håber, at folk vil vise mere respekt for DSB-ansatte.

... men det gør alle ikke

Mette Hansens tillidsmand, Henrik René Novak, ærgrer sig over, at medarbejdere i den offentlige trafik skal finde sig i et ”ubeskriveligt kedeligt arbejdsmiljø”.

- Det er kun blevet værre de sidste år. Jeg har kendt Mette i 10 år og er glad for, at hun allerede er tilbage på skinnerne med sine kollegaer og gør sit arbejde. I den forbindelse oplever jeg som tillidsmand, at en del kollegaer ikke kommer tilbage til jobbet efter de overgreb, de udsættes for ude i togene. Det er rigtigt kedeligt, at det skal have så stor konsekvens. Vi har for tiden flere kollegaer, der er langtidssygemeldte på grund af de overgreb, de udsættes for. Jeg er bange for, at flere af dem ikke kommer ud og køre tog igen, siger han.

Politiet sigtede piger

Rekonstruktionen er skrevet på baggrund af interview med Mette Hansen. Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Midt- og Vestsjællands Politi. De skrev dog om hændelsen i deres døgnrapport:

- Da (DSB)personalet (…) ville sætte dem (pigerne, red.) af toget, var den ene pige blevet voldelig over for togpersonalet. Politiet kørte derfor til Roskilde station, hvor politiet anholdt to piger på 15 år fra Sorø og Hillerød. Den 15-årige fra Sorø havde slået og sparket en 36-årig kvindelig DSB-ansat, da hun skulle bortvises fra toget. Hun blev derfor sigtet for vold mod en offentlig ansat og afhørt til sagen. Politiet sigtede den anden 15-årige fra Hillerød for tyveri af diverse varer fra salgsvognen. Begge blev løsladt efter afhøring til sagerne, og begge vil høre nærmere fra politiet, når sagerne skal afgøres.

vestre Landsret
Krimi

Far sendte tre døtre til Somalia: Pisket og spærret inde

dansk politi
Krimi

11 biler ramt: Anholdt efter bare 13 minutter

Robbie Williams
Underholdning

Robbie Williams vender tilbage: Store stjerner indtager Odense

sluse automat
Nyheder

Slut med én flaske ad gangen: Ny pantsucces breder sig

bil med vinterdæk i bagagerum
Biler

Den farlige fejl, når vinterdækkene skal på bilen

pige tiktok
Nyheder

Hver fjerde teenagepige kæmper med dette problem

retten i Roskilde
Nyheder

42 drenge blev filmet i hemmelighed: Mand dømt

Esse vinder
Mad og drikke

Her ligger Danmarks bedste restaurant i 2026

Foreningen War-Hammered Veterans
Nyheder

Millioner skal hjælpe danskere: Her går pengene hen

gravsted
Krimi

De har lige mistet deres ægtefælle: Så ringer svindlerne

Niels Hav
Nyheder

Poesien får frit spil: Niels Hav inviterer til festaften

København uni
Nyheder

Tre universiteter ramt: Derfor er hackere på jagt

DFM Mimir
Nyheder

Ny dansk AI udfordrer giganterne - og den er helt gratis

ung online
Krimi

Politiet advarer: Børn kan være bange for at fortælle

madlavning
Advertorial

Annonce

De redskaber, der gør forskellen mellem at lave mad og at nyde det

bil på vej i snesjask
Nyheder

Kong Vinter er på retur: Men pas på vejene

Kontorarbejde
Nyheder

Danskerne er glade for jobbet - men ikke for chefen

Golf
Sport

400 tyskere på vej: Fyn har ramt plet

bil på vej
Nyheder

Fra ti trafikdræbte til nul: 31 kommuner overrasker positivt

Reimer
Nyheder

Landsholdsstjerner fejrede ny hal på deres gamle gymnasium

sygeplejerske
Nyheder

Næsten 20 millioner skal hjælpe særligt udsatte borgere

Pensionsfolkene
Nyheder

De har millioner på kontoen: Alligevel venter en overraskelse

dansk politi
Krimi

Et stykke papir, og så var mobilen væk

dansk politi
Krimi

Et stykke papir, og så var mobilen væk

dansk politi
Krimi

Svindlere udgav sig for politiet: Ægtepar mistede 12.000 kroner

grise
Nyheder

100.000 danskere kræver bedre forhold for grisene

Julebus
Nyheder

Gratis hjem til jul: Bussen ruller igen

Gaming
Nyheder

Millioner i spil: Ny fond åbner for ansøgninger

børn sammen
Nyheder

Dit barn fortæller én historie: Men hvad mangler?

kat
Dyreliv

Har du husket familiens firbenede i dit kriseberedskab?

elbil
Biler

Kun 51 dage på vejen: Så var det slut

Kenneth Øhrberg Krag, direktør i Cyklistforbundet
Nyheder

Ny idé: Din chef skal kunne give dig fri cykel

Sune Christiansen
Nyheder

Lagde penslen væk i 22 år: I dag følger han efter de kendte malere

Københavns byret
Krimi

Solgte luksusvarer for millioner: Se dommen her

stikdåser
Nyheder

Har du købt disse stik? Stop med at bruge dem

ung med tiktok
Nyheder

Nu vil Norden sætte en stopper for techgiganterne

politi dansk
Krimi

16-årig udsat for vold: Politiet har fundet manden

Turbokyllinger i stald
Nyheder

Syv partier vil sætte en stopper for turbokyllinger

retten i holbæk
Krimi

Gamle beskeder fældede mand: Nu venter otte års fængsel

tun
Nyheder

Den blå fisk har indtaget danskernes indkøbskurve

Projekt Y
Nyheder

Danskerne har fået et nyt medie: Projekt Y er gået i luften

retten i herning
Krimi

Dømt for voldtægt igen og igen: Skal i forvaring

retten i Glostrup
Krimi

Født og opvokset i Danmark: Nu bliver han udvist

børnekasino
Nyheder

Kasino på børneværelset: Her er fælderne for børn

dansk politi
Krimi

Dyre dråber: 19-årig tissede det forkerte sted

zoom møde
Nyheder

Bedre ledelse: Over 115 gratis arrangementer venter

screenshot
Iværksætteri

Ny mulighed for danskere: Slip billigere fra besværlig transport

læge
Nyheder

Hjernens sygdomme koster danskerne svimlende milliardbeløb

skoleelever
Nyheder

Eleverne har talt: Det vil de ændre i skolen

Hacker
Nyheder

Hackere går amok: Danmark rammes langt hårdere

Barn med mobil
Nyheder

ChatGPT talte med 13-årig: Så tog samtalen en alvorlig drejning

Spil dansk koncert
Underholdning

600 musikoplevelser: Hele Danmark skal spille med

nybyggeri
Nyheder

Nybyggeri: Nu vil ministeren droppe vigtig forsikring

Louis Moinet “Legends” Race of Champions (ROC) af sort PVD og stål, ref. LM.33.10.ROC. Mekanisk værk med automatisk optræk og kronograf. Proveniens: Racerkører Tom Kristensen. Vurdering: 60-80.000 kr.
Kendte

Tom Kristensens minder skal under hammeren: Se priserne

dansk politi
Krimi

Politiet efter voldssag: Meld jer selv nu

Daggry
Iværksætteri

Tre unge mænd fik en idé: Nu vokser kaffedrømmen

Det Kongelige Palæs portbygning
Nyheder

Konger, dronninger og 1000 års historie får nyt liv

Ældre kvinde
Nyheder

Når hukommelsen svigter, kan billeder gøre en forskel

Halloween
Nyheder

Halloween-fælde: Mange forældre overser det i børnenes sminke

mand på cykel
Krimi

Politiet slog til i morgentrafikken: 73 sigtelser

stress
Nyheder

Stressede danskere har én bekymring til fælles

mand kigger ud over vandet
Nyheder

Stormen har ramt hårdt: Her er skaderne værst

el løbehjul
Krimi

12-årigs el-løbehjul kunne køre 56 km/t: Nu lyder advarslen

foodtech
Mad og drikke

286 udstillere klar til tre dage med fremtidens fødevarer

jul i KBH
Nyheder

Juletravlhed på vej: Pakkefirma gør klar til pakkeboom

Zorro Ranch
Krimi

Epsteins betroede mænd kan miste 75 millioner dollar

biler på motorvej
Biler

Benzinpriserne bider: Vil give bilisterne penge tilbage

håndværker
Nyheder

AI rykker ind hos håndværkerne: De små halter efter

NSK
Krimi

Smuglede næsten 30.000 opioidpiller: Nu mister han også sin motorcykel

retten i aarhus
Krimi

Dræbte mand og gemte liget i kloak - Retssagen starter snart

knæk canncer
Film og TV

Danskerne åbnede pengepungen: Vildt millionbeløb til kræftsagen

DI
Nyheder

Ny advarsel: Tyve kan hente dine oplysninger uden at hacke

dronningen med danserne og tivoli direktøren
Kongelige

Dronning Margrethe fik særlig hæder på Fredensborg Slot

østre landsret
Krimi

Coronasvindlere får millionbøder

Kurt Cobain
Krimi

Nye oplysninger ryster gammel sag om Kurt Cobain

politi dansk
Krimi

Svindler lod som om ægtepar var hacket - men den gik ikke

bandidos
Krimi

Bandidos forbudt - men dommene fortsætter

connie
Nyheder

De greb ind i livsfarlige situationer: Nu bliver de hædret

Aarhus by night
Nyheder

Mørket kommer: Derfor skal du ikke frygte det