Den digitale verden udvikler sig med hastige skridt, og ny teknologi disrupter vante processer. Serieinvestor Magnus Kjøller, der har investeret i flere end 50 virksomheder, nævner her fem konkrete tech-trends, man som virksomhedsejer bør holde øje med og udnytte til at styrke sin produktivitet og konkurrenceevne.
Kunstig intelligens (AI)
- Alle taler om ChatGPT for tiden, og man kan roligt konstatere, at AI allerede omstyrter en lang række brancher, men vi har kun set toppen af isbjerget, siger Magnus Kjøller.
- Virksomheder kommer til at bruge AI til at forbedre kundeoplevelsen, optimere driften og opnå nye konkurrencefordele. Udviklingen af avancerede AI-algoritmer får maskiner til at træffe de rigtige beslutninger selv, hvilket er en revolution af måden, vi arbejder på.
Blockchain
- Blockchain har med sin decentraliserede og transparente natur potentiale til at transformere flere brancher - særligt inden for finans, sundhedsvæsen og logistik. Jeg forventer at se flere virksomheder, der vedtager blockchain-løsninger og udforsker nye måder at anvende teknologien på allerede i indeværende år.
Augmented (AR) og Virtual Reality (VR)
- AR og VR vil kun blive mere mainstream fremadrettet. AR og VR-oplevelser bliver endnu mere realistiske og åbner op for nye muligheder inden for underholdning, uddannelse og træning - særligt når vi er på farten, med den brede anvendelse af 5G-netværket. Vi er selv med på VR-fitness-bølgen med vores porteføljeselskab, Holodia.
Quantum Computing
- Quantum computing er kun i sin spæde start, men forventes at tage store skridt i 2023. Teknologien betyder, at maskiner kan løse komplekse problemer, som traditionelle computere ikke kan, og gøre det langt hurtigere. Jeg forventer at se en del investeringer i dette område - både i den videre forskning og i udvikling af nye apps, siger Magnus Kjøller.
Foto: Unsplash
Internet of Things
- Tingenes internet (Internet of Things) transformerer allerede måden, vi lever og arbejder på. Sonos kobler dine højtalere sammen via wifi, og du kan styre både vaskemaskine og varmepumpe fra din smartphone. Virksomheder vil fremadrettet kunne indsamle og analysere langt mere data og på den måde effektivisere forretningen, fortæller Magnus Kjøller.
De små og mellemstore virksomheder, som udgør størstedelen af dansk erhvervsliv, investerer generelt mindre i digitalisering end større virksomheder, lyder det fra serieiværksætteren, men omfavner man ny innovation og forstår, hvordan teknologierne påvirker netop ens egen branche, står man godt rustet til fremtiden.
Kjøller investerer ikke i specifikke brancher, men kigger altid på produkt, personer og potentiale. Har du en spændende investeringscase, de skal se nærmere på, kan du sende den via hjemmesiden.