Løb er blevet en af danskernes foretrukne motionsformer – og interessen ser kun ud til at vokse. Det mærker den danske løbekæde Kaiser Sport & Ortopædi (KSO) tydeligt, der i næste uge åbner endnu en specialbutik, denne gang i Sønderborg.
Butikken bliver kædens nummer 13 og samtidig den femte åbning på blot 15 måneder.
Ifølge ejerleder og direktør Jan Steinicke er udviklingen et tegn på, at løb fortsat er en stærk trend blandt danskerne.
– Løb har udviklet sig til en megatrend, der virkelig holder ved og faktisk bare bliver større og større år for år. Det kan vi tydeligt mærke i alle vores butikker, og derfor trykker vi nu på speederen igen med endnu en åbning, siger han.
Den nye butik bliver en del af kædens såkaldte KSOhuse, som kombinerer traditionel sportsbutik med personlig løberådgivning og fysioterapeutisk ekspertise.
Personlig rådgivning
Hos KSO er ambitionen ikke blot at sælge løbesko, men også at hjælpe danskerne med at komme godt i gang – og undgå skader undervejs.
Kædens butikker er derfor indrettet med både løbeudstyr og konsultationsområder, hvor kunder kan få rådgivning om løbestil, skovalg og træning. Flere steder findes også en fysioterapeutisk klinik, hvor der blandt andet kan laves individuelt tilpassede indlægssåler.
Ifølge Jan Steinicke er det netop den personlige tilgang, der driver efterspørgslen.
– Vi hjælper både helt nye løbere med at komme i gang og mere erfarne løbere med at fastholde den gode vane uden at udvikle skader. Det er en niche, hvor vi kan se en stor interesse, siger han.
Markedet er langt fra mættet
Trods de mange nye butikker mener direktøren ikke, at markedet er ved at være fyldt.
– Vi er landsdækkende og har butikker tæt på de fleste danskere, men der er stadig områder, hvor vi gerne vil være stærkere repræsenteret, siger han og afslører, at flere åbninger kan være på vej i løbet af 2026.
Den stigende interesse for løb giver fortsat plads til nye aktører – også selv om markedet allerede tæller en række specialbutikker og store sportskæder.
Fakta: Løb er en af danskernes største motionsformer
* Omkring 1,8 millioner danskere løber jævnligt ifølge undersøgelser fra Idrættens Analyseinstitut og Danmarks Idrætsforbund.
* Løb er blandt de tre mest populære motionsformer i Danmark sammen med fitness og cykling.
* Over 500.000 danskere deltager hvert år i motionsløb eller løbearrangementer.
* Salget af løbesko og løbeudstyr er vokset markant det seneste årti i takt med øget fokus på sundhed og motion.
* Under og efter coronapandemien oplevede sporten et markant løft, fordi løb er en let tilgængelig motionsform, der kan dyrkes alene og uden faciliteter.