Væksten blandt selvstændige mærkes i 2021. Flere og flere har fået blod på tanden og springer ud i som selvstændige – enten som deltid eller fuldtid. Nu vil bank, iværksætternetværk og fintechs løse de selvstændiges udfordringer.
Hos den digitale bank Lunar har 30% flere helt nyoprettede virksomheder i januar søgt om en erhvervskonto sammenlignet med december, der også var rekord.
Regnskabsvirksomheden Billy havde i 4. kvartal 2020 31% højere vækst end samme periode i 2019, og tendensen er fortsat i januar.
Begge tal viser reel vækst i selvstændige, da nye selvstændige udgør langt hovedparten af de nye kunder, som de to virksomheder får, uanset om kunden har et personligt CVR-nummer eller opretter et selskab. Bankkonto og regnskab er nødvendigt, når man driver forretning og tjener penge.
Desuden viser data fra IVNs Facebook-gruppe, “Iværksætter Netværk (IVN)” med over 90.000 medlemmer, at de typiske udfordringer nye iværksættere er, at få en bankkonto til deres virksomhed, få styr på regnskabet, samt at det i øvrigt er dyrt at komme fra start, når virksomheden endnu ikke har en indkomst.
Hjælp til iværksætterne: Barrierer skal brydes ned
For at sætte yderligere skub i iværksætteriet, lancerer Billy, Lunar, iværksætternetværket IVN og bogføringsvirksomheden Meneto, sammen en ny iværksætterpakke, der skal gøre det mere attraktivt at starte sin egen forretning.
Og samtidig kan man møde andre selvstændige i IVN’s Facebook-community med over 90.000 medlemmer og finde både svar på praktiske spørgsmål og opbakning til livet som selvstændig.
Citater fra lederne i de fire organisationer, som alle selv er iværksættere
Martin Christensen, CEO og Partner i iværksætternetværket, IVN. Foto: IVN
Martin Christensen:
- Når man starter virksomhed, er det lovpligtigt at have en Nemkonto. I den forbindelse ser vi i vores Facebook-community med 90.000 medlemmer ofte spørgsmål der omhandler emner som erhvervskonto, forsikring og økonomi.
- I IVN drives vi af troen på, at de mange kan gøre en forskel for den enkelte. Det har været udgangspunktet fra starten i vores Facebook-community, hvor iværksættere hjælper hinanden med gode råd og sparring. Jo flere vi bliver, desto bedre og stærkere bliver vi. Med Iværksætterpakken er vi et stort skridt videre på vejen mod at gøre det nemmere at blive og være iværksætter i Danmark.
Anders Tomsen er adm. direktør i Billy og Meneto og selv iværksætter. Meneto
Anders Tomsen:
- Vi ved, at når en selvstændig starter op, er der typisk minus på kontoen indtil de første kunder begynder at betale. Men i det øjeblik man modtager de første penge opstår behovet for at holde styr på økonomien, sætte penge til side til moms og skat, og alt det andet som følger med, men som bestemt ikke var motivationen for at blive selvstændig.
- Med de store krav, som bankerne har til erhvervsdrivende om at kunne redegøre for hver eneste transaktion, så er det afgørende, at man kan slå op i sit økonomisystem og sammenholde bilag og bankpostering. Derfor har vi besluttet at gøre vores automatiserede bankintegration gratis, så der ikke er nogen grund til vælge det fra.
- Vores revisorer i Meneto siger, at hvis bare bankkontoen stemmer, eliminerer man de fleste fejl i regnskabet, så vi håber, at det her initiativ kan sikre de selvstændige styr på økonomien og dermed en god relation til banken.
Jacob Faber er chef for Lunar Business. Foto: Lunar Business
Jacob Faber:
- Vi har været imponerede og meget positivt overraskede over, hvor mange der har taget skridtet og stiftet egen virksomhed i slutningen af 2020 og starten det nye år. Vi tror, at 2021 står til at blive det stærkeste iværksætter-år vi har set siden før finanskrisen.
- Der er ingen tvivl om, at en nem ansøgningsproces, de bedste digitale løsninger og en lav pris er en vigtig årsag til, at vi nu har 6.500 iværksættere i Lunar Business. Vi er parate til at skrue endnu mere på prisen og udvide indholdet for sammen med Billy og IVN at teste, hvordan det kan hjælpe iværksætterne i gang med deres nye forretning.
Læs mere her