Administration 

Om at være journalist: Det er næsten umuligt at gøre det rigtige

Det er næsten umuligt at gøre det rigtige, og det kommer så nemt til at se grimt ud. Men derfor skal man jo stadig passe sit arbejde, når man står der.

Marie Louise Toksvig er freelancejournalist, forfatter og medvært på kriminalmagasinet 'Politiradio' på Radio24syv. Marie Louise Toksvig har bl.a. en fortid som politi- og retsreporter på Ekstra Bladet. Hun har senest skrevet bogen 'Guldfuglen - i krig med AK81' om en tidligere rocker, der endte med at vidne mod sine 'brødre' og nu lever under vidnebeskyttelse. Inden da fulgte hun afhøringerne i Skattesagskommissionen og udgav i efteråret 2014 singlen 'Skat, spin og sladder' om myndighedernes behandling af Helle Thorning-Schmidts skattesag.

"Savner du jobbet som reporter, når du ser tv for tiden", spurgte min medvært i 'Politiradio' Dan Bjerregaard.

Vi talte om den seneste uges begivenheder i de danske grænsebyer og især hvordan hans tidligere kolleger i politiet har oplevet at stå derude og forsøge at holde en eller anden form for orden i kaos.

Egentlig ikke, svarede jeg. Ligesom Dan bestemt ikke misundte sine tidligere politikolleger, 
misunder jeg ikke de journalistkolleger, der går rundt derude i menneskemylderet og skal forsøge at finde de rigtige historier og de begavede vinkler - hurtigt og hele tiden.

Det er vanskeligt arbejde, især hvis man skal gøre det ordentligt. Og det er åbenlyst ikke blevet lettere siden den gang for snart mange år siden, jeg selv stod derude med blok og blyant eller mikrofon og kamera.

DEN GANG havde vi trods alt kun deadline en gang i døgnet - kun dem fra Ritzau og Radioavisen skulle levere hele tiden. Til gengæld var deres opgave som regel temmelig anderledes end den, vi fra tabloidaviserne var sendt ud på.

I dag er måden at lave historierne på tilsyneladende ret ens for de fleste.

Det skal være de menneskelige vinkler. Tæt på, med mindst lige så mange følelser som fakta. Stærke billeder, virkelige skæbner, konkrete konsekvenser.

Jeg er stadig så grundlæggende 'tabloid' i min journalistiske sjæl, at jeg tror på nødvendigheden af at gøre læsere, lyttere og seere klogere ved at fortælle om virkeligheden, sådan som den er. Og at vi altid forstår bedre, når vi får mulighed for at se virkelige mennesker ind i øjnene og høre deres historier.

Når det er kriminal- og politistoffet, man dækker, er det næsten altid historier, der gør ondt. Man sætter sig stort set aldrig til tasterne, uden at der er sket noget, som gør nogen ulykkelige: Ofre, pårørende, gerningsmænd. Derfor er der så mange hensyn at tage, og derfor kan tunnelsyn midt i ræset være ligeså katastrofalt for journalister som for politifolk.

TAG NU FOR eksempel de mange mennesker, der er rejst ind og igennem Danmark den seneste uge. Vi vil gerne fortælle deres historier - for at gøre deres virkelighed virkelig for danske læsere, seere og lyttere, fordi viden og indsigt er helt afgørende for at kunne tage stilling til noget som helst.

Derfor er der taget, trykt og vist uendeligt mange billeder. Fra græske og italienske kyster til banegårde og vejstrækninger i Danmark. Gribende, fremragende billeder af mennesker i en uoverskuelig situation.

Men, som en advokat forleden mindede mig om: Normalt skal man være meget forsigtig med at bringe billeder af mennesker på flugt - især når deres situation er uafklaret. Det gjaldt også, den gang pressefotografier kun blev trykt på papir eller måske bragt i TV-Avisen, og det gælder i nutidens lynhurtige, verdensomspændende informationsstrømme.

ET BILLEDE AF EN MAND, der sidder i Danmark og venter på at få en asylansøgning behandlet, tjener ikke alene til at bringe vores danske læsere tættere på manden og hans skæbne. Det kan også få konsekvenser for familiemedlemmer, der måtte sidde tilbage i det land, han er flygtet fra, hvor en effektiv efterretningstjeneste hurtigt kan identificere dem og måske ser muligheder i at presse dem.

Og der kan være fjender - i hjemlandet eller i Europa, hos myndigheder eller andre grupper - der med sådan et billede kan finde ham selv.

Det kan få betydning, hvis hans ansøgning om asyl ender med et afslag, så han skal tilbage til et land, han af den ene eller anden grund har forladt. For hvis selve oplysningen om, at han har søgt asyl i Danmark, kan give ham problemer, når og hvis han skal vende tilbage til sit hjemland, så kan det i sig blive et element i selve sagsbehandlingen. Så kan manden måske med god ret sige, at han nu vil være i fare i hjemlandet, fordi det er alment kendt, at han i hvert fald selv mente, at han havde grund til at flygte.

Nok får langt de fleste asylansøgere fra Syrien asyl under en eller anden form i Europa i disse tider, men for ham, der sendes tilbage til Afghanistan, Iran eller Irak, bliver hjemkomsten måske mere problematisk, hvis hele verden ved, hvor han har været og hvorfor.

SKAL VI SÅ LADE VÆRE med at tage og bringe billeder af disse mennesker? Skal alle ansigterne dækkes, sløres, anonymiseres?

Skal vi lade være med at fortælle deres historier - eller kun fortælle dem med en distance, som svækker den umiddelbare identifikation og forståelse, som det giver at kunne se ind i øjnene på det menneske, det handler om?

Der er ikke noget enkelt svar. Og derfor er det ikke nogen enkel opgave at være udsendt til at beskrive virkeligheden, som den er. Det handler ikke om holdninger til, hvorvidt manden på billedet skal have opholdstilladelse i Danmark eller ej, om det er for mange, for få eller forkerte flygtninge, der sidder i togene eller går på motorvejene.

Det handler bare endnu en gang om, at alle menneskers historier er meget længere, end det der kan presses ind i et tv-indslag, fanges på et billede eller beskrives over nok så mange spaltemeter.

DET GÆLDER DEN ULYKKELIGE kvindelige Røde Kors-frivillige, der tilfældigvis stod ved siden af en spyttende mand på en motorvejsbro, da Informations fotograf trykkede på udløseren. Det gælder de politifolk, der skal overskue, styre og beskytte en uoverskuelig menneskemængde. Det gælder de mennesker, der er hovedpersoner i en historie, der handler om meget mere end den enkelte skæbne.

Og det gælder for reporterne - også når der er et minut til deadline, kolleger skubber og man samtidig lige skal have læst op på Dublinforordningen.

Det er nogenlunde, som min medvært Dan Bjerregaard siger om politiarbejdet i den slags situationer: Det er næsten umuligt at gøre det rigtige, og det kommer så nemt til at se grimt ud. Men derfor skal man jo stadig passe sit arbejde, når man står der.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

Personer ved udbrændt bus
Nyheder

15-årig dreng sigtet efter busbrand

person holder Lotto-kupon
Helt vildt

Vinder 16 Lotto-millioner:

Her er kuponen købt

Person med paraply på vej
Nyheder

DMI varsler om mulige skybrud 

Brud kysser brudgom
Kendte

Spice Girl er blevet gift – igen

Gruppe af politifolk
Krimi

Knivdrama i Københavns Lufthavn

folkemængde til koncert
Kendte

Nu er det slut:

Osbournes

sidste skrål

gamle potter og pander står klar til at blive vasket op
Nyheder

Kro-ejer til tyv:

- Kom og vask op

en mand med kasket
Nyheder

Elon Musk stifter nyt parti

to smilende kokke
Kendte

Jesper Kochs
afløser er fundet

en cykelrytter med solbriller
Sport

Vingegaard: Det var en af de mest stressende etaper

et par smiler til fotografen
Kendte

Monetz-parret sætter
villaen til salg

en tennisspiller ser ærgerlig ud
Sport

Eventyret er slut for dansk tennissensation

Nyheder

Ni børn og 18 voksne

er døde efter
oversvømmelser

et kort
Nyheder

Her kommer Danmarks største erhvervsområde til at ligge

eeee
Nyheder

KFC i Danmark

meldes konkurs

en tennisspiller jubler
Sport

Clara Tauson
tager stor sejr

en fladfisk
Nyheder

Dødelig bakterie kan få konsekvenser for fiskefirma

mange personer stillet op til fotografering
Film og TV

Nu genopføres Badehotellet

larver
Nyheder

Giftig larve nu

fundet i Jylland

en politibil på en festivalplads
Krimi

Tissende kvinder

filmet med
vildtkamera på festival

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Stor teenager sigtet for overgreb på niårig

bygninger lavet i lego
Nyheder

Verdens største

Legoland slår dørene op

beredskab i arbejde
Nyheder

Mindst 24 døde - mange børn er savnet

politifolk på villavej
Krimi

Kvinde fundet død i villakvarter

Ældre par, hun iført solbriller
Kongelige

Eks-konge opereret for kræft

Elefant spiser
Nyheder

Turister dræbt af elefant

Nyheder

Efter 102 år:

Seinen åbnes

for badegæster

Krokodille i vand
Dyreliv

Gigantiske krokodiller på vej til Falster

Togkupe seet inde fra
Krimi

Mand udvises: 

Voldtog 16-årig pige

i regionaltog

lang bil-kø på motorvej
Krimi

Lang kø:

Lastbil væltet på motorvej

tv-værten Melvin med sin mor
Kendte

Dansk tv-vært

køber fodboldklub

mand kigger op mod kameraet
Kendte

Lars Løkke: 

Hjem til Græsted

blåt blink på politibil
Krimi

19-årig får 12 års fængsel 

tre mennesker sidder i sofa
Kendte

Hit-serie vender tilbage

Bus på siden i grøft
Krimi

Busulykke i Tyskland:

Danskere var ombord

Mand på pressekonference
Sport

Her er Vingegaards nye Tour de France-våben

Nyheder

Tankstation er eksploderet 

Mand med solbriller i panden smiler
Kendte

Tarantino-stjerne død

mennesker på  fetival
Nyheder

Våd weekend i vente

portræt af mand med rød kasket
Nyheder

Trump er skuffet 

en mand kigger ind i kameraet
Kendte

Remee risikerer at

miste sit kørekort

en tennisspiller knytter næven
Sport

August Holmgren i ny

vild sejr i Wimbledon

mange passagerer samlet i lufthavn
Nyheder

Flystrejke rammer 300.000 rejsende

en restaurant set udefra
Nyheder

Kendt hotel og
restaurant lukker

madpandekager i et fad
Nyheder

Solgt i hele landet
- spis dem ikke

bowlingkugler
Nyheder

Bebudet konkurs: Bowlingcentre foretog mystisk lukning

to kvinder kommer gående og snakkende
Nyheder

Von der Leyen håber på toldaftale med Trump men forbereder sig på sammenbrud

en mand smiler bredt
Krimi

Dom i største sag
om coronasvindel

sort-hvidt foto af Maude
TV/Streaming

Matador forsvinder fra DR-tjeneste

En mand og en kvinde med en mannequin iført rødt lingeri imellem sig
Nyheder

Sexshop med millionunderskud

Skiltet foran retten i Hjørring
Krimi

Skyldig: Dræbte og voldtog 13-årig pige i Hjallerup

Indgangen til retten i Lyngby
Krimi

Skolepædagog skal i fængsel for krænkelser af piger

Sport

Medier: Fodboldstjerne dræbt i ulykke

facade af en bygning på Nørrebro
Krimi

Fire mænd tiltalt for brandattentat mod dansk NGO

Gul parkeringsbøde i forrude
Nyheder

FDM: Nu er kontroversiel parkeringsbøde helt forbudt

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 
19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr