Belægningen i landets fængsler og arresthuse er i 2026 nået op på 105,4 procent i gennemsnit.
Ifølge Fængselsforbundet er det det højeste niveau nogensinde.
Der er flere indsatte end pladser i de danske fængsler og arresthuse.
I 2026 er den gennemsnitlige belægning nået op på 105,4 procent. Det er ifølge Fængselsforbundet det højeste niveau nogensinde og over sidste års rekord på 102,7 procent. Der er aktuelt 4.650 indsatte, men kun 4.300 pladser.
Overbelægningen betyder blandt andet, at flere indsatte placeres sammen i celler, mens hobbyrum, besøgslokaler og kontorer også kan blive inddraget.
140 procent i Hillerød
I Hillerød Arrest har belægningen ifølge tillidsrepræsentant Frank Laursen ligget på 140 procent de seneste måneder. Det betyder blandt andet otte indsatte i dobbeltbelæg i det lille arresthus med 20 pladser.
- De seneste måneder har vi haft 140 procent i belæg. Det betyder, at vi konstant har otte indsatte i dobbeltbelæg. Det er meget i et lille hus med 20 pladser, siger Frank Laursen.
Arresthuset er blandt andet begyndt at spørge indsatte, om de kender nogen fra andre institutioner, som de ønsker at dele celle med. Også Randers Arrest er presset. Her ligger årets belægning på 115 procent.
Tillidsrepræsentant Kasper Larsen fortæller, at de mange indsatte blandt andet giver konflikter omkring toiletter, bad og gårdture.
- Vi er ekstremt udfordret. Toiletforhold, bad, gårdtur og beskæftigelseskapacitet er jo det samme. Særligt toilet og bad giver voldsomt mange små konflikter i hverdagen, siger han.
Vejle har landets højeste belægning
Værst ser det ifølge Fængselsforbundet ud i Vejle Arrest, hvor belægningen i gennemsnit har været 135 procent i år. I juni nåede den helt op på 167 procent.
Tillidsrepræsentant Jan Bruun fortæller, at personalet bruger meget tid på at flytte indsatte og finde plads.
- Vi bruger meget tid på at finde plads til indsatte, bytte rundt når en dobbeltcelle ikke fungerer mellem to indsatte og flytte igen, når nogle får ophævet brev- og besøgskontrol.
Flere strafskærpelser på vej
Ifølge Fængselsforbundet har strafreformens skærpede straffe for vold og voldtægt været med til at øge presset. En del af skærpelserne trådte i kraft i februar, mens flere følger i januar.
Danmarks Fængsler vil ifølge Fængselsforbundet ikke oplyse, hvor mange ekstra indsatte de kommende strafskærpelser forventes at føre til. Dermed er det endnu uklart, hvor meget yderligere pres der kan komme på fængsler og arresthuse efter nytår.