Administration 

Kontroversiel blogger stopper: Helbredet svigter

”Jeg var en ganske almindelig klynkende egoist, der ikke fik sin vilje. Det var udgangspunktet," siger Johny Larsen om sin blog, der nu lukker.. (Foto: Alexander Nørskov Larsen)

Johnny Larsen, en af landets mest læste bloggere, stopper i dag. Han er blevet talerør for de syge og udstødte i samfundet, men prisen har været for høj, mener han.

Han har kaldt Mette Frederiksen for en "neoliberalist med et iskoldt hjerte." Joachim B. Olsen for "brøleabe og tæppepisser." Han har revset socialpolitik, reformer og den måde, han mener syge og arbejdsløse bliver ydmyget på.

Men nu bliver der stille fra en af Danmarks mest læste bloggere. 62-årige Johnny Larsen lukker sin blog på Avisen.dk, ”Rapport fra en Syg Stodder” og sin Facebookside.

Han har mistet troen på, at han kan ændre samfundet, siger han til Avisen.dk, og har nu efter anbefaling fra sin psykolog og læge taget konsekvensen af, at hans rolle som debattør har for høj en pris for helbredet.

”Jeg er bange for at dø, og for at min søn skal stå alene, inden han bliver 20 år. Jeg vil gerne råbe op om de her problemer, men jeg vil ikke ofre mit liv på det,” siger Johnny Larsen.

Siden hans første blogindlæg i marts 2012 har han fået tusinder af læsere og følgere, og er blevet brugt i pressen som talerør for de udsatte i samfundet. Hans indlæg Brøleaben var blandt det mest læste på Avisen.dk sidste år.

Han har været i tv-debat med Joachim B. Olsen fra Liberal Alliance flere gange og er blevet inviteret til personlig samtale hos daværende beskæftigelsesminister Mette Frederiksen (S).

For højt blodtryk efter debatter

Men den tidligere havnearbejder har i været sygemeldt med kronisk depression, Kol og en række andre lidelser siden 2009, og da han mødte op til samråd om sygedagpenge på Christiansborg kort efter sin operation for prostatakræft, var det med ble.

Helbredsmæssigt har han det med egne ord "ad helvede til". Han har senest haft lungebetændelse i seks uger. Og det dårlige helbred bliver forværret hver gang, han har været en tur i medierne.

Efter at have optrådt på tv fortæller han, at han må sove det meste af en uge væk. Når han går ind i debatter, stiger hans blodtryk så kritisk, at hans læge har frarådet ham at deltage.

”Psykisk bilder jeg mig ind, at jeg er godt rustet, men det går mig på mange dage før og efter, jeg har været ude i den offentlige debat. Og bagefter har jeg mange slåskampe på mails, i kommentarfelter, på Facebook, mail eller personligt.

Den hårde tone og tæppepisseren

Johnny Larsen er blev kaldt alt fra samfundsnasser til analfabet, og har accepteret det, fordi han selv ofte har taget grovfilen frem og er gået personligt efter politikere og andre magthavere.

Men en af de ting, der har fået ham til at give op, var en medvirken i en debat på Radio 24-7 i forrige uge, hvor Johnny Larsen mener, at han blev lokket til at stille op i en skurkerolle i et indslag om tilsvining af politikere.

Det skete efter, at han i sit seneste debatindlæg havde kaldt Joachim B. Olsen for en tæppepisser. Tidligere har han antydet, at den tidligere kuglestøder var dopet.

Johnny Larsen står ved, at han har været hård. Men han mener, at den hårde tone har haft et formål.

”Jeg har brugt den tone for at få dem med magten ned fra piedestalen og tale med os almindelige mennesker, og nogle gange for at lokke pressen til at interessere sig for en sag,” siger han.

"Jeg var en ganske almindelig klynkende egoist"

Det var aldrig Johnny Larsens mening at ende som talerør for nogen, fortæller han. Da han begyndte for to et halvt år siden, handlede det kun om hans egen situation.

”Jeg var en ganske almindelig klynkende egoist, der ikke fik sin vilje. Det var udgangspunktet. Jeg var syg, og min sagsbehandler var rasende ond. Hold kæft hvor var det synd for mig,” siger Johnny Larsen.

Men bloggen satte Johnny Larsen i kontakt med hundreder af andre i samme situation, og fik ham til at tænke, at det han oplevede i det kommunale system ikke var en historie om en fejl i hans sag. Men at det var en meningen, det skulle være sådan.

”Så blev jeg grebet af kampgejsten, og kæmpede for fællesskabet, og så er det bare løbet fra mig. Hvis jeg kunne give undertrykte og desperate mennesker i samfundet en stemme, så var det min pligt. Jeg er blevet stoppet på gaden af folk, der sagde tusind tak. Det er forrygende. Derfor har jeg også haft så svært ved at stoppe, selvom jeg ikke kunne mere,” siger han.

Skal måske skrive børnebøger

Men selvom Johnny Larsen har fået flere læsere og skulderklap, end de fleste bloggere bare drømmer om, så forlader han den offentlige debat med skuffelse.

Johnny Larsen havde håbet, at han kunne skabe forandringer, siger han.

"Jeg håber, at nogle vil tage efter fanen efter mig. Selv har jeg tænkt mig at beskytte sin egen familie, hvis det hele går af helvede til, og så lade andre om at kæmpe de store kampe,” siger han.

Fremover bliver der stille fra huset i Haslev. Johnny Larsen skal gennem et to år langt ressourceforløb, og håber, at han efter det kan få kommunens tilladelse til et fleksjob eller en førtidspension de sidste år, inden han går på pension. Det er slut med at debattere.

”Jeg bruger så meget energi. Alt sammen negativ energi. Der kommer for lidt lys ind i mit liv. Min psykolog siger: ’Så skriv da en børnebog’. Måske skal jeg det. Nu vil jeg få ro på og prøve at gøre de ting, der gør mig glad,” siger han.

faktaboks
  • Johnny Larsen er 62 år. Han har arbejdet fuld tid, siden han var 14 år som alt fra arbejdsdreng til havnearbejder og blev senere uddannet journalist.
  • I 2010 blev han fyret på grund af sygdom. Senere fik han også kræft.
  • Johnny Larsen har været blogger på Avisen.dk siden marts. Se hans blog her

 

en oversvømmet by set fra luften
Nyheder

Ni børn og 18 voksne

er døde efter
oversvømmelser

et par smiler til fotografen
Kendte

Monetz-parret sætter
villaen til salg

et kort
Nyheder

Her kommer Danmarks største erhvervsområde til at ligge

to smilende kokke
Kendte

Jesper Kochs
afløser er fundet

eeee
Nyheder

KFC i Danmark

meldes konkurs

en tennisspiller jubler
Sport

Clara Tauson
tager stor sejr

en fladfisk
Nyheder

Dødelig bakterie kan få konsekvenser for fiskefirma

mange personer stillet op til fotografering
Film og TV

Nu genopføres Badehotellet

larver
Nyheder

Giftig larve nu

fundet i Jylland

en politibil på en festivalplads
Krimi

Tissende kvinder

filmet med
vildtkamera på festival

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Stor teenager sigtet for overgreb på niårig

bygninger lavet i lego
Nyheder

Verdens største

Legoland slår dørene op

beredskab i arbejde
Nyheder

Mindst 24 døde - mange børn er savnet

politifolk på villavej
Krimi

Kvinde fundet død i villakvarter

Ældre par, hun iført solbriller
Kongelige

Eks-konge opereret for kræft

Elefant spiser
Nyheder

Turister dræbt af elefant

Nyheder

Efter 102 år:

Seinen åbnes

for badegæster

Krokodille i vand
Dyreliv

Gigantiske krokodiller på vej til Falster

Togkupe seet inde fra
Krimi

Mand udvises: 

Voldtog 16-årig pige

i regionaltog

lang bil-kø på motorvej
Krimi

Lang kø:

Lastbil væltet på motorvej

tv-værten Melvin med sin mor
Kendte

Dansk tv-vært

køber fodboldklub

mand kigger op mod kameraet
Kendte

Lars Løkke: 

Hjem til Græsted

blåt blink på politibil
Krimi

19-årig får 12 års fængsel 

tre mennesker sidder i sofa
Kendte

Hit-serie vender tilbage

Bus på siden i grøft
Krimi

Busulykke i Tyskland:

Danskere var ombord

Mand på pressekonference
Sport

Her er Vingegaards nye Tour de France-våben

Nyheder

Tankstation er eksploderet 

Mand med solbriller i panden smiler
Kendte

Tarantino-stjerne død

mennesker på  fetival
Nyheder

Våd weekend i vente

portræt af mand med rød kasket
Nyheder

Trump er skuffet 

en mand kigger ind i kameraet
Kendte

Remee risikerer at

miste sit kørekort

en tennisspiller knytter næven
Sport

August Holmgren i ny

vild sejr i Wimbledon

mange passagerer samlet i lufthavn
Nyheder

Flystrejke rammer 300.000 rejsende

en restaurant set udefra
Nyheder

Kendt hotel og
restaurant lukker

madpandekager i et fad
Nyheder

Solgt i hele landet
- spis dem ikke

bowlingkugler
Nyheder

Bebudet konkurs: Bowlingcentre foretog mystisk lukning

to kvinder kommer gående og snakkende
Nyheder

Von der Leyen håber på toldaftale med Trump men forbereder sig på sammenbrud

en mand smiler bredt
Krimi

Dom i største sag
om coronasvindel

sort-hvidt foto af Maude
TV/Streaming

Matador forsvinder fra DR-tjeneste

En mand og en kvinde med en mannequin iført rødt lingeri imellem sig
Nyheder

Sexshop med millionunderskud

Skiltet foran retten i Hjørring
Krimi

Skyldig: Dræbte og voldtog 13-årig pige i Hjallerup

Indgangen til retten i Lyngby
Krimi

Skolepædagog skal i fængsel for krænkelser af piger

Sport

Medier: Fodboldstjerne dræbt i ulykke

facade af en bygning på Nørrebro
Krimi

Fire mænd tiltalt for brandattentat mod dansk NGO

Gul parkeringsbøde i forrude
Nyheder

FDM: Nu er kontroversiel parkeringsbøde helt forbudt

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 
19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

Kassebil fra Forsvaret
Krimi

Fandt dynamit på loftsrum

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene